سالانه چندده نفر از بیماری «تب‌کریمه» می‌میرند که مشکل خاصی نیست!

0
161

سالانه چندده نفر از بیماری «تب‌کریمه» می‌میرند که مشکل خاصی نیست!/ مردم نگران نباشند

 

سخنگوی وزیر بهداشت درباره موارد انتقال بیماری تب‌کریمه کنگو گفت: گزش کنه، آلودگی و ترشحات خونی روی حیوان یا فرد مبتلا، باعث انتقال می‌شود و توصیه می‌کنیم مردم گوشت را از مراکز معتبر تهیه کنند.

به گزارش خبرنگار نشریه پزشکان ایرانی، محمد حاجی‌آقاجانی در نشست خبری در خصوص اعتبار بخشی ملی بیمارستان‌های کشور اظهار کرد: یکی از اهداف طرح تحول سلامت بهبود کیفیت خدمات بیمارستان‌ها و اعتبار بخشی به منظور استاندار سازی خدمات بود.

وی افزود: اعتبار بخشی از یک دهه پیش آغاز شده است و در چند وقت گذشته خوشبختانه اعتبار بخشی ۹۰۰ بیمارستان کشور بر اساس ۹۰۰ سنجه توسط ۳۰۰ ارزیاب ملی انجام شد.

وی افزود: برای اجرای نسب نوین اعتباراتی ۷ فاز شروع شد، استاندار جدید طراحی شد، این استاندارها با کمک ۱۰۰ صاحبنظر تدوین و با کمک ۴۰۰ کارشناس نحوه استقرار این استاندار ها تدوین و به همه بیمارستانها ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در ۱۰ قطب کشوری برای همه مدیران بیمارستان کارگاه آموزشی برقرار شد، همچنین برای اینکه ارزیاب خبره داشته باشیم ۳۰۰۰ نفر در آزمون ارزیاب شرکت کردند و ۳۰۰ نفر انتخاب شدند همچنین، در دوره آموزشی نحوه اعتبار بخشی، سامانه الکترونیکی طراحی و اجرا شد.

وی افزود: از ۲ بهمن سال گذشته روند اعتبار بخشی آغاز و خرداد امسال تمام شد. توجه به ایمنی بیماران، کاهش خطای پزشکی، ایمنی بیمارستان، توجه به هتلینگ، حقوق بیماران در اعتبار بخشی مورد توجه قرار می‌گیرد.

حاجی‌آقاجانی گفت: بحث سبز شدن بیمارستان طرحی است که در اعتبار بخشی بیمارستان‌هایی که به محیط زیست اهمیت دهند و پسماند آنها محیط را آلوده نکند امتیاز می‌گیرند.

در ادامه این نشست ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص بیماری تب کریمه کنگو گفت: در خصوص تب کریمه کنگو، اطمینان می‌دهیم که نگران نباشید زیرا نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجه داشتیم. موارد اخیر هم که ناشی از بی احتیاطی در کشتارگاه بوده، تمام نفرات در این کشتارگاه درمان شدند. هر ساله چند ده نفر بر اثر این بیماری جان خودشان را از دست می‌دهند که مشکل خاصی نیست.

حریرچی افزود: مردم گوشت را از مراکز بهداشتی تهیه کنند، حتی اگر گوشت آلوده شده باشد با روش نگهداری شناسایی و عامل بیماری از بین می‌رود. مردم گوشت تازه را به خوبی نگهداری کنند.

وی در خصوص موارد انتقال این بیماری گفت: گزش کنه، آلودگی و ترشحات خونی روی حیوان یا از فرد مبتلا، اینها موارد انتقال هستند و این بیماری در اواخر بهار و اوایل تابستان مشاهده می‌شود.

سخنگوی وزیر بهداشت گفت: مورد فوتی با سه متر زیر خاک در فضای مجازی برای اطمینان است که مردم بدانند از خدمت‌گذاران آن‌ها از هیچ خدمتی فروگذار نمی‌کنند، ۳۰ درصد موارد مرگ و میر در خصوص این بیماری در جهان است که در کشور ما به ۱۵ درصد هم میرسد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید