سایه سنگین سیاست بر سر تحقیقات نقشه برداری مغز

0
74
رئیس ششمین همایش نقشه برداری مغز مطرح کرد سایه سنگین سیاست بر سر تحقیقات نقشه برداری مغز/ بودجه‌های نقشه برداری مغز که به بیراهه رفته است
رئیس ششمین همایش نقشه برداری مغز مطرح کرد
سایه سنگین سیاست بر سر تحقیقات نقشه برداری مغز/ بودجه‌های نقشه برداری مغز که به بیراهه رفته است

رئیس ششمین همایش نقشه برداری مغز با اشاره به اینکه سایه سنگین سیاست سبب شده که برخی بودجه های تحقیقاتی به جای اینکه به دست متخصصین و محققین واقعی برسد به سمت صاحبان قدرت و از لحاظ علمی بی کفایت برود. گفت: بودجه نقشه برداری مغز در کشور به بی راهه رفته است. این بودجه که طبق طرح اینجانب قرار بود به تاسیس مرکز ملی نقشه برداری مغز اختصاص یابد و به همین خاطر اینجانب پس از سالها زندگی در خارج از کشور به ایران بازگشتم، توسط جناب آقای دکتر خرازی همکارانشان در دانشگاه تهران به اسم ستاد علوم شناختی و تاسیس یک کنسرسیوم منحرف شد و سر از دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران درآورد که هیج مصرفی برای آن ندارد. امروز پس از ۴ سال از گذشت نه کنسرسیومی وجود دارد، نه علمی تولید شده و نه ابزار جهت محققین براحتی در دسترس است. امروز بر همه دانشمندان و مسیولین منصف کشور روشن شده است که سپردن بودجه های علمی به دست سیاسیون و انحصار طلبان جز اتلاف بیت المال و دلسرد کردن نخبگان حاصلی ندارد. البته مقامات و شخصیت های متعددی به این آزمایشگاه ملی رفته و جهت تبلیغات عکس یادگاری گرفته اند!

حاصل قراردادن این دستگاه ها در دانشگاه تهران و اداره آن توسط کسانی که از علوم اعصاب هیج نمی دانند باعث شده که دستگاه ها به اسم تحقیق اما جهت ارایه خدمات تشخیصی توسط پزشکان استفاده شود. کاری که صدها مرکز دیگر در کشور به مراتب بهتر انجام می دهند. متاسفانه برخی مسیولین همچنان در این کالبد بی جان می دمند و به پایش پول می ریزند.

پروفسور مجتبی زارعی در ششمین همایش نقشه برداری مغز اظهار داشت: نقشه برداری مغز علم جدیدی شامل تکنیک‌ها و روش‌هایی است که با استفاده از آن می توان مغز را مطالعه کرد و ساختمان و عملکرد مغز را مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: نقشه برداری مغز فعالیت الکتریکی مغز را نشان می‌دهد و در حال حاضر بیشتر کاربردهای تحقیقاتی و کمتر استفاده بالینی دارد همچنین به طور کلی می توان از این روش جهت تشخیص بهتر بیماری ها و درمان موفقیت آمیز آن از طریق تاثیر بیماری بر روی عملکرد مغز اقدام کرد.

رئیس ششمین همایش نقشه برداری مغز با اشاره به اولین بار ۶ سال پیش اینجانب مجوز تاسیس مرکز نقشه برداری مغز را از وزارت بهداشت اخذ کردم و از همان سال اولین و بزرگترین همایش نقشه برداری مغز را هر ساله در دانشگاه شهید بهشتی با شرکت دانشمندان برجسته جان برگذار می کنیم گفت: علی‌رغم این ما بیشترین فعالیت و تحقیقات را در این مدت در زمینه نقشه برداری مغز در کشور داریم و بیشترین تعداد متخصصین این رشته را از خارج از کشور به دانشگاه جذب کرده ایم هیچ کمک مالی از سوی دولت به ما نمی شود تحت این عنوان که باید با ستاد علوم شناختی و آزمایشگاهشان در دانشگاه تهران همکاری کنیم! در حقیقت ستاد علوم شناختی که باید نهادی برای حمایت از محققین این زمینه ااز علم باشد خود به یک مونو پولی تبدیل شده که افراد خاصی را که با سیاست های خاصی همسو هستند حمایت می کند.

پروفسور زارعی خاطرنشان کرد: به دلیل همین سیاسی‌کاری ها علم نقشه برداری مغز در کشور پیشرفت جدی در طی چند سال اخیر نداشته است و در عوض متاسفانه عده پزشک و غیر پزشک تحت همین عنوان و یا با عنوان متخصص علوم اعصاب، متخصص علوم شناختی و امثالهم از اسم نقشه برداری مغز استفاده کرده و خدماتی را به مردم می فروشند که از لحاظ علمی ثابت نشده و یا بی ارزش است.

رئیس ششمین همایش نقشه برداری مغز گفت : ما معتقدیم سیاسیون نباید در علم دخالت کنند و علم و عالم و دانشگاه باید بر اساس شایسته سالاری و آزادی فکر اداره شود وگرنه صدمات آن همانطور که می بینید دامنه همه را گرفتار می کند.

ششمین همایش نقشه برداری مغز تا ۱۹ مهر در مرکز همایش های بین المللی ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری می باشد .

سایه سنگین سیاست بر سر تحقیقات نقشه برداری مغزرئیس ششمین همایش نقشه برداری مغز مطرح کرد سایه سنگین سیاست بر سر تحقیقات نقشه برداری مغز/ بودجه‌های نقشه برداری مغز که به بیراهه رفته است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید