سرطان کبدو تاییدنیوولوماب

0
215
سرطان کبدو تاییدنیوولوماب

سرطان کبدو تاییدنیوولوماب

سرطان کبدو تاییدنیوولوماب،نیوولوماب Nivolumab با نام تجاری Opdivo و ساخت Bristol-Myers Squibb، بوسیله سازمان غذا و داروی آمریکا برای استفاده در درمان هپاتوسلولار کارسینوما، در بیمارانی که قبلا با sorafenib (با نام تجاری Nexavar و محصول Bayer) درمان شده‌اند، تائید شد. در حال حاضر، ایمونوتراپی برای استفاده در بسیاری از انواع سرطان تائید شده، از جمله ملانوما، سرطان ریه و کلیه و لنفومای هوچکین. کمپانی سازنده خاطرنشان کرد که تائید ادامه‌دار برای این اندیکاسیون ممکن است مشروط به تائید و توصیف مزایای بالینی در کارآزمایی‌های تائیدکننده بیشتر است.
کارآزمایی ۰۴۰- CheckMate در ۱۵۴ بیمار مبتلا به هپاتوسلولار کارسینوما انجام شد که روی درمان با sorafenib با پیشرفت بیماری مواجه شده یا نتوانسته بودند آن را تحمل کنند. همه بیماران تحت درمان با Nivolumab با دوز ۳ میلی‌گرم/ کیلوگرم، داخل وریدی، هر دو هفته یک بار قرار گرفتند. میزان کلی پاسخ ۳/۱۴ درصد گزارش شد. ۹/۱ درصد بیماران پاسخ کامل و ۳/۱۲ درصد آنها نیز پاسخ نسبی به درمان دادند. طول دوره درمانی از ۲/۳ تا بیش از ۲/۳۸ ماه متغیر بود. ۹۱ درصد از بیماران پاسخ درمانی ۶ ماه یا بیشتر و ۵۵ درصد نیز پاسخ درمانی ۱۲ ماه یا بیشتر نشان دادند.
داروی نیوولوماب با پنومونیت، کولیت، هپاتیت، اندوکرینوپاتی‌ها، نفریت و اختلال کلیوی، واکنش‌های جانبی پوستی، انسفالیت، واکنش‌های تزریق، سمیت کشنده جنینی و دیگر واکنش‌های جانبی همراه بودند که وابسته به ایمنی هستند. شایع‌ترین عارضه جانبی جدی که در ۲ درصد بیماران دیده شد، عبارت بودند تب، آسیت، درد کمر، بدتر شدن سلامت فیزیکی عمومی، درد شکمی، و پنومونی. شایع‌ترین عارضه جانبی که در بیش از ۲۰ درصد بیماران دیده شد، شامل خستگی، دردهای عضلانی‌اسکلتی، درد شکمی، خارش، اسهال، راش، سرفه، و کاهش اشتها می‌شدند. به دلیل بروز واکنش‌های جانبی، تجویز دارو در ۱۱ درصد از بیماران قطع شد و ۳۲ درصد از بیماران نیز با تاخیر یک دوز مواجه شدند.

سرطان کبدو تاییدنیوولوماب

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید