سرطان کولورکتال گایدلاین ۲۰۱۸ غربالگری

  0
  623
  سرطان کولورکتال گایدلاین 2018 غربالگری
  سرطان کولورکتال گایدلاین 2018 غربالگری

  سرطان کولورکتال گایدلاین ۲۰۱۸ غربالگری

  انجمن سرطان آمریکا توصیه‌های خود را منتشر کرد
  انجمن سرطان آمریکا در آخرین گایدلاین خود، به انتشار توصیه‌هایی در زمینه غربالگری سرطان کولورکتال پرداخت. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به این توصیه‌نامه.
  انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند که بزرگسالان با سن ۴۵ سال و بالاتر که در معرض خطر متوسط سرطان کولورکتال قرار دارند، براساس ترجیح بیمار و تست‌‌های در دسترس، باید با تست مبتنی بر مدفوع با حساسیت بالا یا یک بررسی ساختاری (دیداری)، تحت غربالگری قرار گیرند.
  به عنوان قسمتی از پروسه غربالگری، همه نتایج مثبت در تست‌های غربالگری غیرکولونوسکوپی، باید با یک کولونوسکوپی به موقع پیگیری شوند.
  توصیه به آغاز غربالگری در سن ۴۵ سالگی، یک توصیه مشروط است. توصیه برای غربالگری منظم در بزرگسالان ۵۰ سال و بالاتر، یک توصیه قوی است.
  انجمن سرطان آمریکا موارد زیر را در گروه توصیه‌های مشروط قرار می‌دهد:
  ۱) بزرگسالان با خطر متوسط که در وضعیت خوب سلامت قرار دارند و امید به زندگی آنها بیش از ۱۰ سال است، باید غربالگری سرطان کولورکتال را تا سن ۷۵ سالگی ادامه دهند.
  ۲) پزشکان باید تصمیم‌های غربالگری سرطان کولورکتال را برای افراد ۷۶ تا ۸۵ سال، براساس ترجیح بیمار، امید به زندگی، وضعیت سلامت و سابقه قبلی غربالگری شخصی‌سازی کنند.
  ۳) پزشکان باید افراد مسن‌تر از ۸۵ سال را به ادامه غربالگری سرطان کولورکتال تشویق نکنند.
  گزینه‌های غربالگری سرطان کولورکتال به قرار زیر هستند:
  تست سالیانه Fecal immunochemical
  تست خون مخفی مدفوع مبتنی بر گایاک، با حساسیت بالا، سالیانه
  تست Multitarget stool DNA، هر ۳ سال یک بار
  کولونوسکوپی هر ۱۰ سال یک بار
  کولونوگرافی توموگرافی کامپیوتری هر ۵ سال یک بار
  سیگموئیدوسکوپی قابل انعطاف هر ۵ سال یک بار.
  تغییرات نسبت به نسخه قبلی
  عمده‌ترین تغییرات نسبت به گایدلاین ۲۰۰۸ انجمن سرطان آمریکا، به توصیه‌های آن برای آغاز غربالگری برای همه افراد با خطر متوسط برای سرطان کولورکتال در سن ۴۵ سالگی بازمی‌گردد. علاوه براین، گایدلاین ۲۰۱۸ توصیه‌های اختصاصی‌تری را در مورد عدم ادامه غربالگری سرطان کولورکتال ارایه می‌دهد که در گایدلاین قبلی به آنها اشاره نشده بود. در گایدلاین ۲۰۰۸ اشاره شده بود که پیشگیری از بروز سرطان کولورکتال باید هدف اولیه غربالگری باشد و اینکه تست‌هایی را مدنظر قرار داشته باشند که هم سرطان زودهنگام و هم پولیپ‌های آدنوماتوز را تشخیص دهند. البته این مساله به در دسترس بودن منابع و تمایل بیمار برای انجام تست‌های تهاجمی بستگی دارد.در این گایدلاین ۶ گزینه را برای غربالگری سرطان کولورکتال معرفی کرده که در بالا به آنها اشاره شد. فاصله زمانی بین انجام تست‌ها نسبت به سال ۲۰۰۸ تغییری نکرده و انمای باریوم دابل ـ کنتراست دیگر جایی در گزینه‌های مورد قبول غربالگری ندارد.

  سرطان کولورکتال گایدلاین ۲۰۱۸ غربالگری

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید