سید محسن زهرایی به‌مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون اظهار داشت:

0
194
سید محسن زهرایی به‌مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون اظهار داشت:
 سید محسن زهرایی

آماری که در ایران به ۹۹درصد رسید

یک مسئول وزارت بهداشت در مورد بیماری سرخک گفت: حدود ۷۰ یا ۸۰ سال پیش برخی خانواده‌ها در مناطق روستایی تا یک‌سالگی برای فرزند خود شناسنامه نمی‌گرفتند، چرا که معتقد بودند سرخک آنها را خواهد کشت. همچنین بیش از ۱۶ سال است که فلج اطفال ریشه‌کن شده است.

سید محسن زهرایی به‌مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون اظهار داشت: برآورد سازمان جهانی بهداشت این است که در حال حاضر، واکسیناسیون سالیانه از مرگ دو و نیم میلیون کودک در جهان جلوگیری می‌کند، درحالی که بسیاری از کشورهای دنیا هنوز نتوانستند برنامه ایمن‌سازی کودکان و مادران باردار را به‌طور کامل اجرایی کنند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن معاونت بهداشت ادامه داد: پیشبینی می‌شود اگر همین واکسن‌های موجود در تمام نقاط جهان کامل به کار گرفته شود، از مرگ یک‌میلیون نفر دیگر نیز جلوگیری می‌شود.

وی با ابراز “در کشور ما بیش از ۱۶ سال است که بیماری فلج اطفال ریشه‌کن شده است”، افزود: بحث ریشهکنی جهانی فلج اطفال در حدود ۳۰ سال پیش غیرممکن بود، اما درحال حاضر، بهسوی ریشه‌کنی بوده و فقط در دو کشور افعانستان و پاکستان این بیماری دیده می‌شود.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن، در مورد بیماری سرخک گفت: حدود ۷۰ یا ۸۰ سال پیش برخی خانواده‌ها در مناطق روستایی تا یک‌سالگی برای فرزند خود شناسنامه نمی‌گرفتند، چرا که معتقد بودند سرخک آنها را خواهد کشت. در حال حاضر این بیماری از بین رفته است، یا در مورد بیماری‌های خطرناکی مانند دیفتری که حدود ۶۰ سال پیش قربانیان زیادی گرفت، باید گفت، شاید یک پزشک در طول طبابت خود فقط یک مورد از آن را مشاهده کند.

زهرایی درمورد هدف برنامه واکسیناسیون گفت: شعار برنامه واکسیناسیون این است که هیچ کودکی نباید بر اثر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن از بین برود. واکسیناسیون حق کودکان بوده و باید برای گروه‌های هدف تأمین شود. دولت، والدین و سایر دست‌اندرکاران باید در این راه تلاش کنند تا صرف‌نظر از ملّیت، هر کودکی که در ایران زندگی می‌کند، واکسینه شود.

وی ادامه داد: در برخی کشورهای همسایه که سیستم بهداشتی ضعیفی دارند، امکان انتشار بیماری وجود دارد، لذا نگرفتن واکسن برای عده‌ای از کودکان مسبب خطر است.

زهرایی گفت: در سطح دنیا ایده‌ای شکل گرفته مبنی بر اینکه مشارکت عمومی و خانواده‌ها در امر واکسیناسیون به حداکثر برسد، در این راستا هفته‌ای با نام هفته جهانی واکسیناسیون شکل گرفت تا مردم به این موضوع توجه کنند.

وی افزود: در ایران چندسال این برنامه همزمان با سایر کشورها اجرایی می‌شد، تا اینکه در سال ۱۳۹۱ در گردهمایی مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت که ۱۹۴ کشور عضو آن هستند، با حضور وزرای بهداشت کشورها، قطعنامه‌ای صادر شد و طبق آن هفته آخر آوریل هر سال که مصادف با ۴ تا ۱۰ اردیبهشت ماه، هفته جهانی واکسیناسیون اعلام شد.

زهرایی وضعیت واکسیناسیون در کشور را مطلوب دانست و گفت: هدف ما بیشتر به‌روی مناطق دورافتاده و روستاها است، چراکه در مناطق شهری که دسترسی آسان است، تقریباً اکثر کودکان واکسینه می‌شوند. امروزه، بیش از ۹۹ درصد کودکان در کشور واکسینه هستند، این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت پوشش بالای ۹۵ درصد واکسیناسیون را مطلوب تلقی می‌کند.

وی در پایان با بیان اینکه اتباع بیگانه بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند، خاطرنشان کرد: برنامه‌های واکسیناسیون در کشور، برنامه‌های عدالت‌محوری است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید