مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت: حجامت یکی از روش‌های درمانی مورد تایید طب سنتی ایران است/

0
373

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت:

حجامت یکی از روش‌های درمانی مورد تایید طب سنتی ایران است/ در منابع معتبر طب سنتی ایران، انجام حجامت برای هر بیمار و در هر فصل و هر مکان و زمانی توصیه نشده است/ در حوزه حجامت و طب سنتی نباید بر خلاف قانون عمل کنیم / طب سنتی نباید دچار افراطی گری شود

 

دکتر خدادوست گفت: طب سنتی ایران مکتب طبی شناخته شده و دارای منابع معتبر مکتوب است اما این مکتب دوران فترت ۱۵۰ ساله‌ای را پشت سر گذاشته و در معرض آزمون و خطا قرار نگرفته است و نباید دچار افراطی گری شود.

به گزارش خبرنگار نشریه پزشکان دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی، گفت: وظیفه داریم طب سنتی را ضابطه‌مند و قانون‌مند پیش ببریم تا راه برای افراد سودجو و فرصت‌طلب که از اعتماد و اعتقادات مردم سوء استفاده می‌کنند باز نشده و به نظام سلامت کشور، آسیب نرسد.

وی اظهار کرد: حجامت یکی از روش‌های درمانی طب سنتی و مورد تایید منابع معتبر علمی این طب محسوب می‌شود اما بایدها و نبایدهایی دارد که حتما باید رعایت شود.

مشاور وزیر بهداشت افزود: متاسفانه در حال حاضر در باور برخی از مردم، طب سنتی مساوی با حجامت است در صورتی که در هیچ‌یک از منابع معتبر، برای هر بیمار و در هر فصل و هر مکان و زمانی، حجامت توصیه نشده و انجام آن وابسته به شرایط زمانی، سنی و مزاجی افراد است.

وی با بیان اینکه طب سنتی بیشتر از آنکه توصیه به انجام مداخلات درمانی از جمله حجامت داشته باشد، بر اصلاح سبک زندگی مردم تاکید دارد، گفت: برخی از پزشکان، قبل از گرفتن شرح حال کامل از بیماران، آن‌ها را وادار به انجام حجامت می‌کنند و بیمار برای چند روز اول احساس خوبی پیدا می‌کند،غافل از اینکه بسیاری از حجامت‌ها برای بیماران عوارض بدی به دنبال خواهد داشت.

مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت تاکید کرد: در حوزه حجامت و طب سنتی نباید بر خلاف قانون عمل کنیم و باید جلوی افراطی‌گری و آسیب رسیدن به مردم و نظام سلامت کشور گرفته شود.

خدادوست توسعه طب سنتی ایرانی را تنها در مسیر قانونی میسر دانست و در ادامه گفت: رویکرد ما نیز قانون‌مند کردن طب سنتی است و در حال حاضر در ۱۷ دانشگاه کشور، متخصص طب سنتی تربیت می‌شود.

وی اظهار کرد: سال گذشته برای اولین‌بار در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، برای خدمات طب سنتی از جمله حجامت و فصد نیز تعرفه در نظر گرفته شد و این خدمات را استاندارد کرده و به تایید معاونت درمان وزارت بهداشت رساندیم.

مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت خانه‌ها و مراکز بهداشتی به عنوان سطح اول ارایه‌دهنده خدمات بهداشتی و درمانی در کشور، گفت: برای بهورزان دو کتاب آشنایی با مبانی طب سنتی ایران و درمان‌های خانگی تالیف شده تا آموزه‌های ارزشمند و تعالیم و مفاهیم طب سنتی را وارد خانه‌های بهداشت کنیم و سبک زندگی مردم اصلاح شود.

وی به انجام پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های متعدد در کشور با موضوع حجامت و فصد اشاره کرد و افزود: وزارت بهداشت در راستای آکادمیک کردن طب سنتی اقدام به راه‌اندازی ۳۲ کلینیک و سلامتکده طب سنتی در کشور کرده است.

مشاور وزیر بهداشت در خصوص موسسه حجامت ایران، گفت: این پرونده در مراجع قضایی رسیدگی می‌شود و فضاسازی در فضای مجازی و خبری به صلاح نیست زیرا هم مردم را به اشتباه می‌اندازد و هم خطرآفرین است.

خدادوست ضمن تاکید بر لزوم رعایت قانون در کشور، اظهار کرد: دانشگاه ارمنستان به صورت غیر قانونی ایجاد شده بود و رسانه‌ها باید قبل از مطرح کردن هر موضوعی که ممکن است برای کشور تبعاتی به همراه داشته باشد، از مراجع قانونی کسب اطلاع کنند چراکه برخی از فرزندان ایرانی سالانه در این دانشگاه میلیون‌ها تومان هزینه می‌کنند.

وی با بیان اینکه از نظر مقام معظم رهبری، ملاک امور، قانون و مقررات کشور است، افزود: در سیاست‌‌های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، نظارت، وظیفه وزارت بهداشت است.

مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی وزارت بهداشت تاکید کرد: خط قرمز ما قانون است و زمانی طب سنتی به صورت منطقی و آکادمیک توسعه یافته و به مردم و نظام سلامت کشور آسیبی وارد نمی‌شود که بتوانیم صرف نظر از حرکت در راستای قوانین و مقررات کشور، جامعه پرشکی را نیز با خود همراه کنیم.

خدادوست در پایان یادآور شد: شاید سرعت توسعه طب سنتی در کشور زیاد نباشد اما آنچه برای تولیت سلامت کشور اهمیت دارد، تسهیل دسترسی مردم به خدمات ایمن و موثر طب سنتی و ممانعت از تامین منافع عده‌ای فرصت‌طلب و سودجو است؛ نباید انتظار داشت بتوانیم عقب‌ماندگی‌های ناشی از دوران طولانی فترت طب سنتی را در مدت زمان کوتاهی جبران کنیم و یک‌شبه راه صدساله برویم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید