سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / مرواریدهای صدف دهان را دریابیم

مرواریدهای صدف دهان را دریابیم

مرواریدهای صدف دهان را دریابیم

دندان ها از جمله اعضای بدن هستند که قابلیت خودترمیمی ندارند و باید تحت مراقبت های دندان پزشکی باشند. اهمیت سلامت و بهداشت دهان و دندان و تاثیر آن بر سلامت عمومی بدن می طلبد که توصیه های دندان پزشکان و متخصصان شاخه های مختلف دندان پزشکی به عنوان دیده بانان این حوزه مورد اهتمام قرار گیرد.رئیس شورای عالی انجمن دندان پزشکی ایران  گفت: نتایج تحقیقات صورت گرفته در سطح دنیا نشان می دهد که بین بیماری های دهان و دندان با بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و مشکلات جنینی ارتباطی دوطرفه وجود دارد.
دکتر غلام عباس مرتضوی توضیح داد: بیماری های دهان و دندان می توانند بیماری های قلبی و عروقی را در پی داشته باشند و بیماری هایی مانند دیابت و سرطان خون (لوسمی) می توانند سبب تورم و خونریزی در لثه ها شوند.

بیماری های دهان و دندان ایجادکننده بیماری های قلبی و دیابت و مشکلات جنینی
وی افزود: بیماری های دهانی مانند بیماری های لثه که همراه با ترشح عفونت است و یا وجود دندان های خراب و آلوده، می توانند سبب تشدید بیماری های قلبی در بیماران قلبی و حتی ایجاد بیماری های قلبی و عروقی در سایر افراد شوند.
مرتضوی گفت: بیماری های دندانی و دهانی همچنین به بالارفتن قند خون کمک می کنند و این مساله می تواند برای بیماران دیابتی مشکلاتی را ایجاد کند.
وی به بروز مشکلاتی برای جنین مادران بارداری که دارای بیماری های پیشرفته لثه ای و دندانی هستند، اشاره کرد و گفت: وجود چنین بیماری هایی می تواند سبب تولد زودرس و با وزن کم نوزاد شود که این مساله سلامت نوزاد را به خطر می اندازد؛ بنابراین لازم است مادران قبل از بارداری از نظر بیماری های دندانی و دهانی تحت معاینات پزشکی قرار گیرند.
عفونت های ریشه ای دندان ها از جمله عوارضی بود که دکتر مرتضوی به آن اشاره و تاکید کرد: دندان هایی که عفونت های ریشه ای دارند، علاوه بر ایجاد دردهای شدید برای بیمار، استخوان فک را تحلیل داده و ضعیف می کنند و آن را برای شکستگی آماده می کنند، بنابراین این گونه عفونت ها باید هرچه زودتر برطرف شوند.

** بیماری های مزمن مسبب بروز بیماری های دهان و دندان
مرتضوی با یادآوری این که ارتباط بین بیماری های دندانی و بیماری های مزمن مانند دیابت یک رابطه دوطرفه است، توضیح داد: در بیماری دیابت به دلیل وجود قند خون بالا، ممکن است فرد دچار عفونت، تورم و خونریزی در لثه ها شود و همین مساله مشکلات دهانی و دندانی بعدی را برای بیمار به همراه خواهد داشت.
وی در مورد بیماری های عمومی نیز گفت: بیماری هایی مانند سرطان خون (لوسمی) نیز سبب بروز تورم و خونریزی در لثه ها می شوند.
مرتضوی بر انجام معاینات دوره ای دندان پزشکی تاکید کرد و افزود: لازم است افراد هر شش ماه یک بار از نظر سلامت دندان ها و لثه ها تحت معاینات دندان پزشکی قرار بگیرند همچنین بهتر است هر فرد یک دندان پزشک مخصوص داشته باشد و یا یک دندان پزشک به عنوان دندان پزشک خانواده برای هر خانواده درنظرگرفته شود.

**ایمپلنت و دستاوردهای جدید
رئیس شورای عالی انجمن دندان پزشکی ایران در بخش دیگری از اظهاراتش درباره دستاوردهای جدید در حوزه کاشت دندان گفت: استفاده از استخوان اعضای دیگر بدن بیمار، از جمله جدیدترین روش های ایمپلنت یا کاشت دندان است که در حال حاضر در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.
وی افزود: این روش به این صورت است که ابتدا از قسمت های دیگر بدن استخوان گرفته و به استخوان فک متصل می شود و پس از جوش خوردن دو استخوان به یکدیگر و تراشیدن استخوان به منظور تنظیم ارتفاع آن از روکش های دندانی استفاده شده و شکل طبیعی دندان به آن داده می شود.
وی افزود: در این روش از آنجا که از بافت استخوانی و زنده بدن خود فرد استفاده می شود، با استخوان فک و بافت اطراف آن به خوبی درآمیخته می شود و عارضه ای برای بیمار به همراه ندارد.
این پریودنتولوژیست در مورد کاربردهای ایمپلنت توضیح داد: یکی از کاربردهای این روش ترمیم فک است؛ برخی افراد به دلیل بی توجهی به درمان های به موقع، دندان های خود را از دست داده و به همین دلیل استخوان فک آنها به مرور زمان صاف شده و برای گذاشتن دندان های ثابت مشکل دارند؛ این افراد می توانند از روش های ایمپلنت برای کاشت دندان های مجدد استفاده کنند.
مرتضوی افزود: همچنین برخی از افراد که تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند و از دندان های مصنوعی استفاده می کنند، به دلیل حرکت دندان های مصنوعی و صاف شدن لثه ها با مشکلاتی مواجه می شوند که این افراد نیز می توانند از روش های کاشت دندان بهره مند شوند.
وی ادامه داد: همچنین افرادی که چند دندان خود را از دست داده اند و تمایلی به استفاده از پروتزهای متحرک ندارند، می توانند از ایمپلنت برای ترمیم ظاهر دندانی خود بهره مند شوند.
مرتضوی افزود: ایمپلنت روش های قدیمی تری نیز دارد که در آن از یک قطعه فلزی از جنس تیتانیوم به جای ریشه دندان از دست رفته، استفاده می شود؛ به این صورت که این فلز در داخل استخوان فک، قرار داده شده و تاج دندان روی آن بازسازی می شود.
وی ادامه داد: درحال حاضر از روش بریج نیز برای این منظور استفاده می شود اما در این روش دندان های اطراف محل بی دندانی تراشیده و بخش زیادی از سطح و دیواره این دندان ها برداشته می شود و سپس روی آنها روکش گذاشته می شود؛ این درحالی است که می توان با استفاده از ایمپلنت بافت دندان های سالم را حفظ کرد و به آنها آسیبی وارد نکرد.
مرتضوی اظهار کرد: به طور کلی امروزه ایمپلنت یا روش های مختلف کاشت دندان، به کمک بیماران آمده و بسیاری از مشکلات دندانی را می توان با استفاده از آنها برطرف کرد.
وی افزود: کاشت دندان و روش های مختلف مرتبط با آن از جمله علوم نوینی است که در حوزه دندان پزشکی وارد شده و هر روز شاهد پیشرفت هایی در زمینه روش های مرتبط با آن هستیم. ایمپلنت، بهترین راه حل برای جایگزینی دندان های از دست رفته است چراکه ظاهری کاملا طبیعی دارد و بدون بروز مشکلی، احساس داشتن دندان های طبیعی را ایجاد می کند.

** نبود مکان مناسب برای برگزاری کنگره های پزشکی در کشور
۱۱ آوریل مصادف با ۲۳ فروردین به عنوان روز جهانی دندانپزشک نامگذاری شده است.
رئیس شورای عالی انجمن دندان پزشکی ایران در خصوص مشکلات عمومی دندان پزشکان، به نبود مکانی مناسب برای برگزاری کنگره های پزشکی و به ویژه دندان پزشکی در کشور اشاره کرد و گفت: درحال حاضر مکان هایی که کنگره های پزشکی در آنها برگزار می شوند، به دلیل اینکه به این منظور ساخته نشده اند، مناسب برگزاری این کنگره ها و برنامه های جانبی آنها نیستند.
مرتضوی افزود: این درحالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا حتی کشورهای همسایه مکان هایی به منظور برگزاری کنگره های پزشکی ساخته شده و در اختیار پزشکان و متخصصان قرار دارد.
وی تعیین عوارض از سوی شهرداری برای تابلوی مطب ها را از دیگر مشکلات این صنف عنوان کرد و گفت: البته مدتی است که دیوان عدالت اداری آن را رد کرده و ما منتظر اجرای آن هستیم.

 

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبی

خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبی

خطر بیشتر بیماری پارکینسون با اختلال دو قطبیTبیماری پارکینسون رابطه پیچیده‌ای با اختلالات روانی دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *