شیوع بیماریهای اسکلتی عضلانی

  0
  747
  بیماریهای اسکلتی عضلانی

  مشاور وزیر در امور توانبخشی تاکید کرد :

  ضرورت گسترش خدمات توانبخشی /شیوع بیماریهای اسکلتی عضلانی

  مشاور وزیر در امور توانبخشی، با اشاره به شیوع بیماری های اسکلتی عضلانی در کشور، گفت: با پوشش بیمه ای خدمات فیزیوتراپی، می توان از تشدید این قبیل بیماری ها پیشگیری نمود.

  محمدتقی جغتایی، روز پنج شنبه در افتتاحیه ششمین سمینار تازه‌های الکتروتراپی در هتل المپیک تهران، اظهار داشت: الکتروتراپی یکی از قلمروهای رشته فیزیوتراپی است که برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل گسترش و ورود حوزه‌های مهندسی در تمامی رشته‌های علوم پزشکی از جمله فیزیوتراپی موجب گسترش ابزارها و دستگاه‌ها در فیزیوتراپی شده که به صورت مؤثر در درمان‌هایی چون زخم‌ها، کمردرد، التهاب‌های مفاصل، کاهش درد و محدودیت‌های حرکتی، اسپاسم عضلانی، اختلالات مربوط به ستون فقرات، گردن درد، زانو درد و محدودیت‌های زانو و التهاب‌های مفصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  وی گفت: ششمین سمینار تازه‌های الکتروتراپی فرصتی است برای ارائه آخرین یافته‌های علمی و به اشتراک گذاشتن تجربیات برای تولید ابزارها در داخل با توجه به شرایط تحریم‌هایی که در کشور وجود دارد، نیاز به تجهیزات و تکنولوژی‌های توانبخشی و فیزیوتراپی داریم.

  مشاور وزیر در امور توانبخشی، به همکاری با مهندسین سایر رشته‌های دانشگاهی برای تولید دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: با بررسی‌هایی که انجام شده ۵۰ تا ۶۰ درصد تکنولوژی‌های مربوط به حوزه فیزیوتراپی توسط شرکت‌های داخلی تولید می‌شود که این خود باعث ایجاد شغل و فرصتی است که از وابستگی‌ها به تجهیزات خارجی کم کنیم.

  وی گفت: روز به روز خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی بیشتر می‌شود که این نیازمند گسترش خدمات انجمن فیزیوتراپی است و عمده مردم دچار کمردرد، گردن درد و زانو درد می‌شوند و خیلی از اینها منجر می‌شود که به سمت جراحی بروند و برای دولت بسیار پرهزینه است.

  مشاور وزیر در امور توانبخشی تاکید کرد: جراحی‌های ستون فقرات بسیار شایع شده و علت عمده این است که پیشگیری انجام نمی‌شود و مردم خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی را به موقع دریافت نمی‌کنند.

  وی افزود: توصیه من به مردم این است که از خدمات به موقع استفاده کنند و آموزش‌هایی که فیزیوتراپیست ها ارائه می‌دهند را مورد توجه قرار دهند.

  مشاور وزیر در امور توانبخشی، گفت: انتظار ما این است که خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی را به تدریج گسترش دهیم و راه اصلی پرداختن به خدمات توانبخشی اقدام آن در نظام شبکه است هم در سطح اول نظام شبکه و مرا کز بهداشتی و مراکز درمانی باید گسترش دهیم.

  جغتایی ادامه داد: اقدام جدیدی که وزیر بهداشت انجام داد، این است که در هر خانه یک مرکز بهداشتی وجود داشته باشد و نقش توانبخشی بسیار پررنگ دیده شده و بخشی از آن آموزش‌هایی است که به عموم مردم باید داده شود و با تهیه جزوه‌های آموزشی موجب پیشگیری از مشکلات اسکلتی عضلانی است و همین طور آموزش داده می‌شود اگر مشکلی پیدا کردند با ابزارهای ساده بتوانند درمان کنند.

  وی در خصوص پوشش بیمه‌ای خدمات فیزیوتراپی، گفت: بخشی از خدمات فیزیوتراپی تحت پوشش بیمه است و داریم کاری می‌کنیم تا در کتاب ارزش نسبی وقتی از خدمات توانبخشی در فیزیوتراپی استفاده می‌شود، این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گیرد. ضمن اینکه برای بیماری‌ها بسته خدماتی تعریف کنیم، چون کار توانبخشی تیمی است و این تیمی بودن بسیار مؤثر واقع خواهد شد.

  مشاور وزیر در امور توانبخشی تاکید کرد :
  ضرورت گسترش خدمات توانبخشی /شیوع بیماریهای اسکلتی عضلانی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید