صندوق بیمه اختصاصی برای خدمات دندانپزشکی نداریم

0
146
صندوق بیمه اختصاصی برای خدمات دندانپزشکی نداریم

رییس اداره امور دندانپزشکی وزارت بهداشت:

صندوق بیمه اختصاصی برای خدمات دندانپزشکی نداریم

رییس اداره امور دندانپزشکی وزارت بهداشت اعلام کرد: بیمه ها در حوزه دندانپزشکی به طورجدی وارد نشدند و ما صندوق بیمه اختصاصی برای دندانپزشکی نداریم. بنابراین خدمات دندانپزشکی برای مردم گران تمام می شود و این مسئله انگیزه ای برای باز شدن میدان برای افراد سودجو و فاقد صلاحیت است.
قاسم صادقی در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی در خصوص وضعیت خدمات دندانپزشکی در کشور گفت: امروز دسترسی مردم به خدمات پزشکی در کشور نسبت به سالهای گذشته به نقطه مطلوبی رسیده است. به

طوری که دولت و وزارت بهداشت در سال ۹۲ سعی کرد در قالب طرح تحول، دسترسی مردم به خدمات دندانپزشکی فراهم کند تا حداقل مردم به این خدمات دسترسی داشته باشند.
وی افزود: سطح دسترسی ها به خدمات دندانپزشکی متفاوت است. اما امروز می توانیم ادعا کنیم دسترسی قابل توجهی برای اینکه مردم ما بتوانند به یک پزشک مراجعه کنند، وجود دارد. در سال های بسیار گذشته در

برخی از شهرها حتی یک دندانپزشک و مرکز دندانپزشکی نبود و نیازهای درمانی مردم از سوی افراد قابل صلاحیت و یا افراد تجربی انجام می شد. اما امروز این مسئله قابل قیاس با آن سال ها نیست و در همه استان ها و مراکز استان ها، مراکز داندانپزشکی و کلینیک های ویژه ای وجود دارد که مردم می توانند خدمات تخصصی و فوق تخصصی در این حوزه را در این مراکز دریافت کنند.

رییس اداره امور دندانپزشکی وزارت بهداشت درباره تعرفه و نظارت برخدمات دنداپزشکی و مراکز ارائه دهنده خدمت، اظهارداشت: متاسفانه در کشور ما بیمه ها در حوزه دندانپزشکی به طور جدی وارد نشدند و ما صندوق بیمه اختصاصی برای دندانپزشکی نداریم. بنابراین خدمات دندانپزشکی برای مردم گران تمام می شود و این مسئله انگیزه ای برای باز شدن میدان افراد سودجو و فاقد صلاحیت است که با ارائه خدمات ارزان قیمت افرادی از جامعه را که توانایی محدود مالی دارند را سمت خودشان جذب کنند و موجب آسیب به افراد جامعه می شود.

صادقی با بیان اینکه در خصوص تعرفه های دندانپزشکی در سالهای گذشته به دلیل عدم متولی خاص در حوزه دندانپزشکی هیچ قدمی برداشته نشده است، گفت: در حال حاضر در وزارت بهداشت تلاش می کنیم تا با همکاری شورای عالی بیمه وارد حوزه تعرفه های دندانپزشکی بشویم. کارهای کارشناسی در این حوزه انجام می شود تا سال ۹۹ بتوانیم تعرفه های دندانپزشکی را برای نخستین بار اعلام کنیم.
بیش از ۶۵۰ خدمت دندانپزشکی در کشور داریم

وی با اشاره به اینکه ۵۷ خدمت دندانپزشکی دارای تعرفه در بخش خصوصی داریم، بیان داشت: در حال حاضر بیش از ۶۵۰ خدمت دندانپزشکی داریم که حدود ۵۷ خدمت از تعرفه برخوردار هستند. بنابراین بیش از ۶۰۰ خدمت تعرفه ندارند که می توانیم ادعا کنیم ۹۰ درصد خدمت تعرفه ای در حوزه خدمات دندانپزشکی تعریف نشده که در این حوزه نیاز به کار کارشناسی است.

رییس اداره امور دندانپزشکی وزارت بهداشت به حوزه نظارت از مطب ها و مراکز دندانپزشکی در کشور اشاره کرد و گفت: طی دو سال اخیر در حوزه نظارت بر خدمات دندانپزشکی در مطب ها و مراکز وارد شدیم. این در حالی است که ما در سال ۹۷ حدود ۱۲ هزار مورد بازرسی و نظارت از مطب ها و مراکز دندانپزشکی در راستای نظارت، عملکرد مراکز و تعرفه و جلوگیری ار افراد عدم صلاحیت داشتیم که در سه ماهه اول ۹۸ با افزایش ۵۰ درصدی نظارت روبرو بودیم. به طوری که طی سه ماهه اول ۹۷، سه هزار بازدید داشتیم و تعداد بازدیدها طی سه ماهه اول ۹۸ به۴ هزار و ۵۰۰ بازدید رسید.

صادقی در ادامه با اشاره به مقوله فرهنگ سازی پیشگیری از پوسیدگی دندان ها ، اظهارداشت: در حوزه فرهنگ سازی پیشگیری از پوسیدگی دندان ها تلاش های زیادی صورت گرفته است. اما این تلاش ها به دلیل اینکه نیاز به همکاری های بین بخشی در این حوزه دارد، هدفمند نیست. چون پوسیدگی دندان یک بیماری چندوجهی است. وضعیت حفره دهان طوری است که نیاز به مراقبت دائم دارد و پیشگیری در این حوزه بسیار ارزان تر از درمان است.

وی افزود: بنابراین باید کودکان را از کودکی و قبل از ورود به مدرسه با وسایل بهداشت و درمان آشنا کنیم. البته آموزش و پرورش این توانایی را دارد که تا مقطع دبیرستان پوشش خوبی از جهت پیشگیری پوسیدگی دندان داشته باشد.

رییس اداره امور دندانپزشکی وزارت بهداشت از دولت، مجلس و اداره بیمه خواستار تخصیص بودجه برای بیمه دندانپزشکی شد تا کودکان تا ۱۸ سالگی به طور کامل تحت پوشش بیمه دندانپزشکی قرار بگیرند.

صندوق بیمه اختصاصی برای خدمات دندانپزشکی نداریمصندوق بیمه اختصاصی برای خدمات دندانپزشکی نداریم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید