علوم اعصاب در تشخیص بیماری ها

0
434

دبیر علمی کنگره علوم اعصاب مطرح کرد؛

اهمیت علوم اعصاب در تشخیص بیماری ها/ ارتباط بروز آلزایمر و عفونت ویروسی

دبیر علمی هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی، گفت: حوزه علوم اعصاب در سال های گذشته منجر به کشفیات زیادی در بیماری ها شده است.

پیمان حسنی ابهریان، در آستانه برگزاری هشتمین کنگره  اظهار داشت: با توجه به اینکه علوم اعصاب یک حوزه بین رشته ای است که شاخه های مختلف علوم اعصاب شناختی، مغز و شناخت، علوم اعصاب محاسباتی، علوم اعصاب اجتماعی، زبان شناسی، تجارت، بازاریابی، هنر، زیباشناسی و…، را شامل می شود، این کنگره یک گستره بزرگی را فراهم می کند که فیزیولوژیست ها، مهندسین، آناتومیست ها، فیزیکدانان، ریاضی دانان، اندیشمندان و پژوهشگران حوزه هنر و علوم انسانی، پزشکان، پیراپزشکان و مخصوصا فعالان حوزه توانبخشی و روانشناسی و سایر حوزه های علوم اعصاب پایه و بالینی دور هم جمع شوند تا بتوانند آخرین دستاوردها را تبادل کنند و در این راستا فضایی پیش آید تا دانشجویان و دانش پژوهان بتوانند به تبادل نظر پرداخته و از سخنرانی اساتید و پژوهشگران استفاده کنند.

وی، گروه های هدف در این کنگره را پزشکان، پیراپزشکان، فعالان حوزه توانبخشی، کاردرمان، گفتاردرمان، روانشناسان، متخصصین علوم ریاضی و فیزیک، گروه های مختلف علوم پایه پزشکی، فارماکولوژی، فیزیولوژی، آناتومی و پزشکان مغز و اعصاب و روان، طب فیزیکی و توانبخشی، مهندسین کامپیوتر و پزشکی، الکترونیک، بیوانفورماتیک و زبان شناسان برشمرد.

عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی علوم شناختی، یکی از محورهای مهم این کنگره را حوزه شناخت و علوم شناختی دانست که شامل حافظه و یادگیری، حافظه فعال، عملکردهای اجرایی شناختی مثل تصمیم گیری، برنامه ریزی، استدلال، حل مسئله و همینطور مباحثی مثل توجه، آگاهی، سالمندی، زبان شناسی شناختی و حوزه های دیگری چون هیجان، انگیزش و رفتار و تکامل است.
وی افزود، محور دیگر علوم اعصاب بالینی شامل درد و سیستم عصبی، سیستم حرکتی و اختلالات حرکتی است.

مسئول کلینیک مغز و شناخت، ادامه داد: محور های دیگر شامل علوم اعصاب اجتماعی، علوم اعصاب محاسباتی و روانشناسی و عصب روانپزشکی بوده و یکی دیگر از محورهای مهم در این کنگره حوزه توانبخشی عصبی شناختی است که شامل آسیب های مغزی و اختلالات ناشی از آنها، بیماری های مغز و اعصاب، زوال مغز، ام اس، سکته های مغزی، صرع و تومورهای مغزی است. فن آوری های نوین در حوزه علوم اعصاب، روش های مختلف تصویربرداری مغز، نوروفیزیولوژی و نوروفارماکولوژی از دیگر مباحث مهم این کنگره خواهد بود.

ابهریان افزود: یکی دیگر از برنامه های این کنگره مسئله کاربردی سازی علوم اعصاب است که سعی شده مباحث پایه را به مباحث بالینی مرتبط کنیم و بتوانیم بیشتر حوزه های کاربردی را مطرح کنیم. وی همچنین مسئله کارآفرینی در حوزه علوم اعصاب را یکی از مهم ترین دغدغه های فعالان جوان این حوزه دانست و تاکید کرد که سعی شده در چندین پنل گفتگو داشته باشیم تا کارآفرینی را در حوزه علوم اعصاب گسترش دهیم.

وی گفت: یکی دیگر از مهم ترین حوزه ها، تکنولوژی های جدید و نوروتکنولوژی و بازی های کامپیوتری و شناختی در حوزه مغز و شناخت است که سعی کردیم در این کنگره معرفی کنیم. همچنین، یکی دیگر از برنامه های کنگره پیش رو، برگزاری دومین المپیاد  بالینی و شناختی در سطح دانشجویی است.

دبیر علمی هشتمین کنگره ، علوم اعصاب را یکی از جذاب ترین و گسترده ترین و رو به رشدترین حوزه های دانش در چند سال اخیر در دنیا نام برد و افزود: دستاوردهای فن آورانه در حوزه علوم اعصاب در جهان باعث شد افرادی که دچار فلج حرکتی هستند بتوانند تنها با استفاده از امواج مغزی از تبلت استفاده کنند و بنویسند و حتی خرید کنند. تکنولوژی به ما کمک کرده تا افراد بتوانند بدون دخالت دست بازی کنند.

ابهریان افزود: در این دو سال اولین تقویت کننده حافظه مصنوعی ساخته شده، اندام های مصنوعی رباتیک با مغز کنترل شدند و همچنین کاشت های الکتریکی، افراد ناتوان را قادر به حرکت کرد و مشخص شد آلزایمر می تواند علت عفونی داشته باشد و ویروس تبخال نوع یک می تواند با آن در ارتباط باشد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دستاوردهای این حوزه، کشف ارتباط مستقیم آناتومیکی محور روده به مغز، قلب و ریه از طریق عصب واگ یا همان زوج دهم مغزی است که در پی این کشف مشخص شد روده می تواند با اضطراب و افسردگی و شناخت ارتباط داشته باشد و این کشف منجر به درمان های جدیدی در چاقی، اختلالات خوردن، افسردگی و حتی طیف اوتیسم می شود.

وی گفت: بخشی از مباحث کنگره بیماری ها هستند همانطور که  در سال های گذشته منجر به کشفیات زیادی در بیماری ها شده از جمله در حوزه آسیب های مغزی، سکته های مغزی، اختلالات و بیماری های مغزی، بیماری های اعصاب و روان و یکی از مهم ترین دستاوردهای علوم اعصاب در حوزه علوم شناختی توانبخشی شناختی است که در این کنگره  در قالب پنل و کارگاه و سمپوزیوم، مورد بحث و گفتگو قرار خواهند گرفت.

ابهریان اظهار داشت: شناخت یک مسئله پایه ای است و در بسیاری از مشکلات مربوط به سیستم عصبی اعم از بیماری های سیستم مغز و اعصاب و یا بیماری های اعصاب و روان نقش مهمی دارد و از آنجا که ریشه بسیاری از اختلالات سیستم عصبی مسائل شناختی و اختلال در عملکردهای شناختی است، ما با تشخیص به موقع می توانیم پیشگیری داشته باشیم و با توانمندسازی شناختی می توانیم درمان انجام دهیم و با اضافه کردن توانبخشی شناختی به درمان های متداول می توانیم روند توانبخشی را تسهیل کنیم.

هشتمین کنگره  از ۲۷ تا ۲۹ آذر ۹۸ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

اهمیت علوم اعصاب در تشخیص بیماری ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید