عوارض بیماری خطای پزشکی نیست، همچنین در پیشرفته‌ترین سیستم‌های درمانی جهان نیز درصدی به خطاهای پزشکی اختصاص دارد که این موضوعات از تخلف و قصور در حوزه پزشکی مجزا است.

  0
  348
  مدیرکل درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران از سفر پروفسور والتر اشتومر، فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب از کشور آلمان برای معاینه ودرمان ایثارگران به کشور خبر داد.

  یک فلوشیب جراحی گوارش با تشریح دلایل اشتباهات پزشکی در ایران و دنیا گفت: عوارض بیماری خطای پزشکی نیست، همچنین در پیشرفته‌ترین سیستم‌های درمانی جهان نیز درصدی به خطاهای پزشکی اختصاص دارد که این موضوعات از تخلف و قصور در حوزه پزشکی مجزا است.

  دکتر وحید معتمدی با اشاره به اینکه، افزایش ساعت کار و اعمال جراحی پی در پی موجب رشد خطاهای پزشکی می‌شود، اظهار داشت: خستگی ناشی از ساعات کار طولانی، کشیک‌های متعدد و انجام اعمال جراحی پی در پی از کیفیت کار جراح و همچنین کیفیت آموزش دستیار می‌کاهد.

  این متخصص جراحی عمومی و فلوشیب گوارش بیمارستان بهارلو، ادامه داد: اشتباهات پزشکی در تمام دنیا اجتناب‌ناپذیرند که گاه بسیار ناچیز و بی‌خطرند، اما در بعضی اوقات به اندازه‌ای جدی و خطرناک می‌شوند که می‌توانند جان بیماران را به خطر بیندازند.

  معتمدی افزود: در پیشرفته‌ترین سیستم‌های درمانی نیز درصدی به خطاهای پزشکی اختصاص دارد که این موضوعات از تخلف و قصور در حوزه پزشکی مجزا است.

  وی در خصوص تفاوت خطاهای پزشکی و قصور پزشکی گفت: خطای پزشکی می‌تواند اتفاق بیافتد و امری بدیهی است. اما، نکته ای که در این نباید فراموش کرد، میزان قصور پزشکی و ارتباط آن با مرگ بیمار است. زیرا، قصور پزشکی ناشی از سهل انگاری پزشک مربوطه در رسیدگی به بیمار بوده که در نهایت منجر به مرگ او می‌شود.

  این جراح عمومی در ادامه عنوان کرد: در امر پزشکی مفهومی به عنوان عوارض پزشکی نظیر حساسیت دارویی و یا عفونت بعد از عمل بیمار وجود دارد که در آن نمی‌شود پزشک را خطا کار تلقی کرد و این عوارض جزو ذات پزشکی است و کار پزشکان در همه جای دنیا با عوارض همراه است، بسیاری از پرونده‌های مربوط به شکایات پزشکی در کشور ناشی از عوارض پزشکی است، عوارضی که بروز آن ناخواسته بوده و پزشک در ایجاد آن نقشی ندارد و لذا قصوری مرتکب نشده است.

  به گفته این جراح عمومی، خطای پزشکی فقط مربوط به کار پزشک نیست بلکه کارهای آزمایشگاهی، تجهیزات پزشکی و تمام مسئولان تیم درمان در بروز خطای پزشکی تاثیرگذار است.

  معتمدی در خاتمه خاطرنشان کرد: در حوزه دارویی نیز خطاهایی وجود دارد که در این زمینه نیز تیم ارائه کننده دارو اعم از پزشک، پرستار و متصدی داروخانه نقش دارند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید