عوارض جانبی داروها رو جدی بگیرید

  0
  532
  عوارض جانبی داروها رو جدی بگیرید
  عوارض جانبی داروها رو جدی بگیرید

  عوارض جانبی داروها رو جدی بگیرید

  خبرنامه دارویی سازمان جهانی بهداشت منتشر شد
  خبرنامه دارویی سازمان جهانی بهداشت در ابتدای سال ۲۰۱۸ منتشر و حاوی گزارش‌های ارزشمندی در مورد داروها و عوارض جانبی آنها است. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به مهم‌ترین این اطلاعات.
  الوکسدولین و خطر پانکراتیت
  بریتانیا: آژانس تنظیم مقررات محصولات دارویی و مراقبت بهداشت (MHRA)، خلاصه‌ای را از ویژگی‌های محصول Eluxadoline یا Truberzi و برگه اطلاعات بیمار را روزآمد کرد. در این گزارش جدید، خطر بروز پانکراتیت و همچنین فهرستی از کنترااندیکاسیون‌های جدید افزوده شده است. Truberzi مدتی است برای تجویز در افرادی که تحت کوله‌سیستکتومی قرار گرفته یا مبتلا به اختلالات بیلیاری هستند، توصیه نمی‌شود. علاوه براین، درمان با Truberzi باید توسط پزشک متخصص در زمینه امور گوارشی تجویز و پایش شود.
  Truberzi در سال ۲۰۱۷ برای درمان سندرم روده تحریک‌پذیر همراه با اسهال در بزرگسالان تائید شده بود.
  در بررسی‌ای که اخیرا در اروپا در مورد این دارو انجام شده، ۲۳۰ مورد مشکوک به پانکراتیت در بیماران مصرف کننده Truberzi در طول ۲۶ هزار و ۳۶۳ بیمار ـ سال گزارش شده است. تمامی این موارد در دوره‌ای رخ داده بودند که مصرف آن در بیماران بدون کیسه صفرا ممنوع شده بود. از این تعداد، ۷۶ درصد از ۱۴۰ موردی که مبتلا به وضعیت شناخته شده کیسه صفرا بودند، در بیمارانی بود که تحت کله‌سیستکتومی قرار گرفته بودند و کیسه صفرا نداشتند. پانکراتیت در ۴ مورد شدید و در دو مورد از این موارد، Truberzi با مرگ بیمار مرتبط دانسته شد. به دهیدراتاسیون و عوارض ریوی پانکراتیت حاد در متون اشاره شده است. اغلب موارد گزارش شده از پانکراتیت در طول هفته اول آغاز درمان رخ داده و در بعضی از بیماران نیز پس از یک تا دوز دیده شد. البته مواردی از پانکراتیت نیز در دوره‌های طولانی‌تری از آغاز درمان هم گزارش شد. در اغلب موارد، درمان با eluxadoline قطع شد. در زمان بررسی این مطالعه، اغلب بیماران بهبود یافته بودند.
  Flucloxacillin و همزمانی مصرف با استامینوفن: خطر افزایش اسیدوز متابولیک آنیون گپ
  ایرلند: اداره تنظیم مقررات سلامت (HPRA) با روزآمد کردن اطلاعات دارویی در مورد مصرف همزمان Flucloxacillin و استامینوفن، هشدار دادند خطر افزایش اسیدوز متابولیک آنیون گپ وجود دارد. Flucloxacillin برای درمان عفونت‌های خاص باکتریال تجویز می‌شود.
  کمیته ارزیابی خطر فارماکوویژیلنس در آژانس دارویی اروپا اخیرا با انجام یک مطالعه مروری به این میزان خطر اشاره کرده است. شواهد موجود در متون و گزارش‌هایی که در این زمینه دیده می‌شوند، از وجود نوع خاصی از اسیدوز متابولیک آنیون گپ (پیروگلوتامیک اسیدوز) حمایت می‌کنند.
  بتا آگونیست‌های طولانی‌اثر و کورتیکواستروئیدهای استنشاقی، خطر مرگ ناشی از آسم را بیشتر نمی‌کنند
  ایالات متحده آمریکا: سازمان غذا و دارو هشداری را که در مورد مرگ‌های ناشی از آسم روی برچسب دارویی داروهای حاوی کورتیکواستروئیدهای استنشاقی و بتا آگونیست‌های طولانی‌اثر بود، حذف کرد. سازمان غذا و دارو ۴ کارآزمایی بالینی بزرگ را بررسی و نشان داد درمان آسم با بتا آگونیست‌های طولانی‌اثر در ترکیب با ICS منجر به افزایش قابل توجه عوارض جانبی مرتبط با آسم، در مقایسه با درمان با ICS به‌تنهایی نمی‌شود.
  PPIs و خطر لوپوس تحت حاد
  کانادا: اداره سلامت کانادا اطلاعات ایمنی همه مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs) را به‌روز کرده و در مورد خطر نادر وقوع لوپوس اریتماتوز پوستی تحت حاد (SCLE) هشدار داده است.
  اداره سلامت کانادا خطرات بالقوه SCLE را پس از انتشار یک مقاله به اطلاع همگان رسانده است.
  در سپتامبر ۲۰۱۶، اداره سلامت کانادا دو گزارش را در مورد وقوع SCLE بالقوه با مصرف PPIs دریافت کرد، هرچند اطلاعات ناکافی در این گزارش‌ها نتوانستند نشان دهند که علایم SCLE بروز کرده در این بیماران مرتبط است با PPIs.
  این اداره ۱۸ گزارش بین‌المللی دیگر را نیز بررسی کرد که در آنها به SCLE بالقوه با مصرف PPIs اشاره شده بود. دیگر عوامل نیز ممکن است با این واکنش‌های پوستی در ارتباط باشند، مانند مصرف داروهای همزمان. در این گزارش‌ها آمده بود که ۱۶ بیمار پس از قطع مصرف PPIs، به حالت عادی خود بازگشته بودند.
  موارد بروز SCLE برای همه PPIs گزارش نشده است. به هر حال، انتظار می‌رود همه PPIs این توانایی بالقوه را داشته باشند که SCLE را در بعضی افراد بروز دهند.
  اداره سلامت کانادا نتیجه‌گیری کرده که خطر نادر SCLE مرتبط با مصرف PPIs وجود دارد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید