عوامل انعقادی خون

0
847
بيماري‌ قلبي-داروضدالتهابي غيراستروئيدي و ديکلوفناک
عوامل انعقادی خون

عوامل انعقادی خون

امروزه روش‌های نوینی برای تشخیص و درمان عارضه شایع فیبریلاسیون دهلیزی که به گفته برخی متخصصان الکتروفیزیولوژی قلب از ۲تا۱۰ درصد بسته به سن بیمار متغییر است، وجود دارد.

نوعی بیماری نامنظمی قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی، شایع‌ترین آریتمی قلبی محسوب میشود که در جوامع بالای ۶۵ سال از میزان شیوع بالایی برخوردار است و اگردر کنار برخی عوامل خطر همانند دیگرمشکلات قلبی، فشار خون بالا، دیابت و مشکلات تیرویید باشد می‌تواند خطر احتمالی سکته ها بویژه سکته مغزی را تا چند برابر افزایش دهد.

خاموش بودن بیماری ( فیبریلاسیون دهلیزی یا (A.F، موجب میشود که بویژه در موارد گذرا و بی علامت آن تشخیص داده نشود و زمانی که بیمار دچار سکته مغزی شود، علل و عوامل قلبی این عارضه شایع برای بیمار و پزشک مشخص گردد.علاوه بر تشخیص ندادن بموقع و خطرات ناشی، میتوان گفت در برخی موارد بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی از مقدار دوز مناسب یا کافی داروی ضدانعقاد در خون خود برای پیشگیری از سکته بهره مند نمیشوند.

سن بالا، نگرانی ازاحتمال خونریزی و در بسیاری از موارد محدودیت‌های مصرف داروی قدیمی وارفارین به عنوان داروی سنتی ضدانعقاد از نگرانی های پزشکان است که آنان را در تجویز میزان دقیق دارو محتاط تر میکند.برخی مطالعات صورت گرفته حاکی است که در درمان با داروهای ضدانعقاد، این میزان در مورد وارفارین حدود نیمی از بیماران را شامل می‌شود و بدان معنی است که حدود نیمی از بیمارانی که در معرض خطر سکته‌های مغزی ناشی از مشکلات قلبی هستند، دارو با دوز و میزان کافی برای پیشگیری از این بیماری ناتوان‌کننده دریافت نمی‌کنند.

مصرف وارفارین علاوه بر دغدغه‌ و محدودیت‌هایی که در رژیم غذا و مصرف تداخلی سایر داروهای بیمار ایجاد می‌کند، نیاز به بررسی دائم و پیگیرانه فاکتورهای انعقادی برای اطمینان از اثربخشی و ایمنی دارو دارد. گاهی اوقات حتی در بهترین حالات کنترل مداوم تست‌های انعقادی نیز نمی‌شود ازغلظتهای مناسب وارفارین در خون مطمئن بود و این مسائل زندگی بیماران قلبی را تحت الشعاع خود قرار میدهد به گونه ای که تعادل در میزان دوز داروی وارفارین و رژیم غذایی برقرار نخواهد بود. درمطالعات دو دهه اخیر، میزان قرارگیری وارفارین با دوز موثر درمانی را طی بهترین شرایط حدود ۶۰-۷۰ درصد گزارش شده است.

به علاوه بسیاری از بیماران به دلیل مشکلات و محدودیت‌ها در درمان خودسرانه، آن را قطع می‌کنند که دربرخی بررسی های مختلف تا ۵۰درصد از بیماران طی دو سال مصرف وارفارین گزارش شده است.مشکلات ذکر شده در مجموع منجر به حجم گسترده‌ای از بیماران در معرض خطر می‌شود که حتی از قرار داشتن در محدوده خطر نیز بی اطلاع اند.درمان نشدن یا خوب درمان نشدن با داروهای ضدانعقاد تنها محدود به این بیماری نیست.

و درمان پیشگیرانه لخته شدن خون در عروق با داروهای ضدانعقادی نیز از قاعده عدم درمان مکفی، مستثنی نیست. بسیاری از افراد در معرض خطر آمبولی عروق یا از خطرات احتمالی این واقعه ناتوان کننده آگاه نیستند یا در صورت آگاهی و دریافت دوز پیشگیری، آن را به میزان کافی و در مدت زمان مناسب مصرف نمیکنند.

این در شرایطی است که نسل جدید داروهای ضدانعقادی خوراکی که با مهار مستقیم فاکتورهای انعقاد، پایداری و ماندگاری بیشتری دارد و در نتیجه نیازی به پایش مداوم و انجام تست‌های انعقادی و نگرانی همیشگی از قرارنگرفتن در محدوده درمانی ندارد، طی چند سال اخیر که در اختیار بیماران قرار گرفته است، نقش اثر گذاری در پیشگیری و درمان امراض وبیمارانی پیدا کرده‌اند که پیش از این درمان کافی و مناسب دریافت نمی‌کردند.

داروی ریواروکسابان(زالربان) یکی از داروهای خوراکی نسل جدید است که با دستور مصرفی ساده به صورت روزانه کار را برای تجویز داروی ضدانعقاد توسط پزشک و مصرف آن توسط بیمار تا حد زیادی ساده کرده است. از سوی دیگر نیاز به رژیم های دشوار و دقیق غذایی نیز ندارد. رژیمهایی که بیمار را مجبور به حذف بسیاری از میوه ها و سبزیجات سبزینه دار میکند… .

با معرفی این نسل از داروها در دنیا تعداد فراوانی از بیمارانی که پیشتردرمان نمی‌شدند، اکنون دارو و درمان و پیشگیری کافی و مناسب ضدانعقادی را دریافت کرده و خطراتی همچون سکته مغزی و لخته در عروق عمقی و آمبولی های ریوی، چشمی و سایر اندامها را تا حد قابل توجهی پشت سر گذاشته اند.باید اذعان کرد که تولید این دارو و داروهای مشابه آن در ایران اتفاق ارزشمندی است که چندی پیش به همت متخصصان و صنعتگران داروسازی دکتر عبیدی رخ داده و پیامدهای افتخار آفرینی برای نظام بهداشت و درمان کشور به همراه داشته است.

بی شک این رخداد از صرف هزینه‌های بیشتر برای کنترل و یا بروز عوارض ناشی از درمان ناکافی، هزینه‌های بالای بستری در بیمارستان و مواجهه با عوارض جسمی و روانی متعاقب آن جلوگیری کرده است.در حال حاضر میزان شیوع این بیماری در کشور حدود ۲درصد است. تپش قلب شایعترین علامت این بیماری محسوب میشود، اگرچه در حالت استراحت نیز این تپش ناگهانی محسوس است و احساس دلشوره، تنگی نفس، سرگیجه و حتی بیهوش شدن سایر علائمی است که در هر هر فرد با دیگری تفاوت دارد.

متاسفانه گاهی اوقات اولین علامت این بیماری سکته مغزی و یا پرتاب لخته به سایر نقاط بدن و حتی نارسایی قلبی است. با توجه به اهمیت فراوان این بیماری در دنیا روزی را تحت عنوان روز جهانی فیبریلاسیون دهلیزی(۱۰سپتامبر) قرار داده اند چون میتواند در واقع صدمه اقتصادی و انسانی جبران ناپذیری وارد کند.امسال برای نخستین بار است که روز جهانی فیبریلاسیون دهلیزی با حضور بیماران، افراد بالای ۶۰ سال، خانواده ها و پزشکان در بیمارستان قلب شهید رجایی، صبح شنبه ۱۸ شهریور ۹۶ به همت انجمن قلب ایران و داروسازی عبیدی در محل سالن همایش هتل قلب بیمارستان رجایی تهران برگزار می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید