فرخ نژاد و استخری سفیران سلامت/ سکته مغزی دومین عامل مرگ‌ومیر در کشور است

  0
  324
  فرخ نژاد و استخری سفیران سلامت/ سکته مغزی دومین عامل مرگ‌ومیر در کشور است
  فرخ نژاد و استخری سفیران سلامت/ سکته مغزی دومین عامل مرگ‌ومیر در کشور است

  فرخ نژاد و استخری سفیران سلامت/ سکته مغزی دومین عامل مرگ‌ومیر در کشور است
  دبیر علمی نهمین کنگره استروک گفت: اختلال ناگهانی در تکلم یا بینایی، احساس سرگیجه یا اختلال در حرکت دست و پا از نشانه های سکته مغزی بوده که در صورت مشاهده این علائم باید هرچه سریع تر با اورژانس تماس گرفت.

  به گزارش خبرنگار نشریه پزشکان :امیر حجازی با اشاره به برگزاری نهمین کنگره استروک و حضور برخی از هنرمندان در این مراسم اظهارداشت: دومین عامل مرگ و میر و نخستین عامل ناتوانی در کشور سکته مغزی است لذا پیشگیری و ارتقاء آگاهی مردم در این زمینه ضرورت دارد.

  وی افزود: ایجاد جنبش اجتماعی در کاهش بروز سکته مغزی موثر بوده چرا که فقط پزشکان، انجمن سکته مغزی و وزارت بهداشت به تنهایی نمی توانند جهت پیشگیری و کاهش این بیماری اقدام کنند؛ بنابراین ورود رسانه ها به این حوزه و استفاده از ظرفیت هنرمندان و ورزشکاران می تواند کاهش آمار سکته مغزی را به دلیل ارتقا آگاهی مردم به همراه داشته باشد.

  دبیر علمی نهمین کنگره استروک ادامه داد: در روز اختتامیه کنگره بین المللی استروک که در کتابخانه ملی برگزار شد، دو نفر از چهره های معروف سینما و تلویزیون به نام های حمید فرخ نژاد و شاهرخ استخری دعوت شدند و به عنوان سفیران سکته مغزی و سلامت منتخب و قرار شد این موضوع ظرفیتی برای ورود جامعه هنری برای اطلاع رسانی به مردم در حوزه سکته مغزی باشد.

  حجازی تصریح کرد: در چندین مرحله می توان از ظرفیت رسانه ها، هنرمندان و ورزشکاران در حوزه سکته مغزی بهره مند شد که یکی در مرحله پیشگیری اولیه بوده که هنوز سکته رخ نداده و مردم باید به خوبی فاکتور های سکته مغزی همچون فشار خون بالا،چربی خون، دیابت، استعمال دخانیات، را در نظر گرفته و تأثیر چکابکردن دوره ای و آلودگی هوا را در بروز سکته مغزی بشناسند.

  وی بیان داشت: دیگر نقش رسانه ها و هنرمندان مربوط به پس از سکته است و همه باید بدانند که تا ۴ و نیم ساعت پس از سکته مغزی زمان طلایی کمک به بیمار به شمار می آید و باید فردی که دچار سکته مغزی شده را به یکی از ۵۵ بیمارستانی که مجهز به امکانات درمان به موقع سکته مغزی بوده منتقل کنند تا علاوه بر درمان لازم، داروی مورد نیاز که بسیار حایز اهمیت است به آن تزریق شود.

  دبیر علمی نهمین کنگره استروک خاطر نشان کرد: این موضوع میزان مرگ پس از سکته یا عوارض ناشی از آن را به حداقل رسانده که رسانه ها و هنرمندان در جهت افزایش آگاهی مردم در این زمینه می توانند کمک کنند.

  حجازی با تاکید بر ضرورت آگاهی مردم از نشانه های سکته مغزی گفت: اختلال ناگهانی در تکلم یا بینایی، احساس سرگیجه یا اختلال در حرکت دست و پا از نشانه های سکته مغزی بوده و باید هرچه سریع‌تر بااورژانس تماس بگیرند. که پس از آن پزشک متخصص تشخیص قطعی سکته را داده و آن داروی مورد نیاز را جهت کاهش عوارض سکته مغزی تجویز می کند.

  وی ادامه داد: درصدد هستیم که جلسه ای با تعداد زیادی از هنرمندان و وزیر بهداشت برگزار کنیم البته با حضور وزیر بهداشت در روز کنگره طی صحبت با ایشان پیشنهاد شد داستانی را به صورت سریال به غیر مستقیم در ارتباط با سکته مغزی جهت آموزش به مردم با همکاری رسانه ملی و سینما تهیه شود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید