کم کاری تیروئید و سابقه جراحی در بروز سندرم تحریک تخمدان موثر است

0
386

تحقیقات پژوهشگاه رویان نشان می دهد؛

کم کاری تیروئید و سابقه جراحی در بروز سندرم تحریک تخمدان موثر است

نتیجه تحقیقات پژوهشگاه رویان نشان می دهد که کم کاری تیروئید، سابقه جراحی تخمدان و سن بیمار می تواند در بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان موثر باشد.

نشریه پزشکان و تازه های پزشکی
از پژوهشگاه رویان، با استفاده از یافته ‌های این پژوهش، محققان مدلی را برای پیش‌ بینی امکان بروز این سندرم طراحی کردند که می ‌تواند در روند درمان بسیار مفید باشد.
یکی از روش‌ های معمول در درمان ناباروری، لقاح خارج رحمی یا IVF است؛ در این روش از تزریق هورمون ‌های القاکننده تخمک گذاری به زنان استفاده می‌شود و پس از القای تخمک گذاری، تخمک ‌ها به روشی غیرتهاجمی از محوطه شکمی جمع ‌آوری می‌شوند.
گاهی استفاده از هورمون ‌ها برای القای تخمک گذاری باعث تورم تخمدان و ایجاد درد در آن می‌شود، به این حالت سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) می‌گویند.
دکتر مهناز اشرافی، آرزو اعرابی ‌پور، اکرم بهمن آبادی و همکاران آنها در پژوهشگاه رویان برای یافتن پاسخ این سوال که چه عواملی در بروز این سندرم موثر هستند و آیا می‌ توان بروز این سندرم را پیش ‌بینی کرد، مطالعه ای را انجام دادند.
آنها طی این مطالعه، ۸۶ بیمار دچار شده به سندرم تحریک بیش از حد تخمدان را با ۱۷۲ بیمار دریافت کننده درمان مشابه که دچار این سندرم نشده بودند، مقایسه کردند.
نتایج این پژوهش که در نشریه Arch Gynecol Obstet به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد سن بیمار، علت ناباروری، کم کاری تیروئید و سابقه جراحی تخمدان می‌تواند در بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان موثر باشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید