سرخط خبرها
خانه / گایدلاین های پزشکی / لقاح طبیعی ابزار جدید IVF

لقاح طبیعی ابزار جدید IVF

لقاح طبیعی ابزار جدید IVF

 افرادی که ناچارند برای فرزندآوری از روش IVF استفاده کنند، حال با رویکرد جدید و درمان پیشگامانه‌ای روبرو هستند که به آنها اجازه می‌دهد عمل لقاح، به جای آنکه در آزمایشگاه انجام شود، داخل بدن شکل گیرد.
درمان مرسوم لقاح مصنوعی یا IVF به این صورت انجام می‌شود که تخمک‌ها از تخمدان‌ها گرفته شده و در آزمایشگاه با اسپرم لقاح می‌یابند. سپس جنین‌ها یا رویان‌ها انتخاب شده و به داخل رحم برگردانده می‌شوند تا به روند درمانی خود ادامه دهند.
مطالعات قبلی نشان داده‌اند که کودکان متولد شده از نتیجه درمانی IVF وزن کمتری در زمان تولد دارند. IVF به خودی‌خود مشکلی ندارد، اما وزن کم موقع تولد با مشکلات طولانی‌مدت همراه است و محققان به دنبال راهی برای بهبود آن هستند.
حال به لطف تحقیقات دانشمندان انگلیسی، شاید بتوان امیدوار بود که وضعیت سلامت طولانی‌مدت در نوزادان متولد شده از طریق IVF می‌تواند با روش جدید ارتقا یابد. در این روش، تخمک زمان کوتاه‌تری را در آزمایشگاه سپری خواهد کرد و از وسیله‌ای جدید به نام AneVivo استفاده خواهد شد. این دستگاه یک سانتی‌متر طول و یک میلی‌متر عرض دارد. در این تکنیک، سلول‌های تخمک و اسپرم داخل یک کپسول کوچک گذاشته می‌شود و آنگاه برای مدت ۲۴ ساعت با روشی بدون درد به داخل رحم انتقال داده می‌شود. در طول این زمان، رویان‌ها شروع به رشد می‌کنند.
پس از طی این مراحل، پزشکان وسیله را درآورده و پس از گذشت ۲ الی ۴ روز، رویان‌هایی را انتخاب می‌کنند که برای کاشت در لایه داخلی رحم، به اندازه کافی سالم هستند. به این ترتیب، محققان امیدوارند به بارداری سالمی در بیمار دست یابند.
لقاح در محیط طبیعی
محققان معتقدند این وسیله نشانه‌ای است از یک پیشرفت غیرمنتظره در درمان IVF و به زنان این امکان را می‌دهد تا از جنین در مراحل ابتدایی رشد خود مراقبت کنند. دستاوردی که برای نخستین بار به آن دست یافته شده است. از نظر فیزیولوژیکی، AneVivo به والدین اجازه می‌دهد تا در روند لقاح و رشد اولیه جنین فعالانه‌تر عمل کرده و به آن نزدیک‌تر شوند. این مساله مزایای سلامت بی‌شماری برای کودک خواهد داشت، چراکه لقاح در محیط طبیعی رحم رخ داده و به مواد مغذی و سیگنال‌های مادر دسترسی پیدا می‌کند. همچنین مواجهه جنین با مایعات صناعی محیط رشد که در آزمایشگاه استفاده می‌شوند، کاهش می‌یابد. محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «ما با لحظه مهیج و بسیار مهمی در پیشرفت درمان باروری مواجه شده‌ایم و بسیار خوشحال هستیم که می‌توانیم به بیماران گزینه درمانی‌ای را پیشنهاد دهیم که پروسه لقاح طبیعی خود را سپری می‌کند.»
شرکت سازنده این وسیله که Martin Velasco of Anecova نام دارد، در توضیح خصوصیات وسیله AneVivo می‌گوید، ابزار مذکور اجازه می‌دهد مایعات، مواد مغذی و سلول‌های اندومتریال و دیگر اجزای سلولار و غیرسلولار آزادانه از آن عبور کرده و به تقابل میان جنین و محیط مادری کمک می‌کند و آن را امکان‌پذیر می‌سازد.
وسیله AneVivo بوسیله سازمان لقاح انسان و جنین شناسی تائید و مجوز استفاده از آن اخذ شده است.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

گایدلاین قلب/فشار خون بالا

گایدلاین قلب/فشار خون بالا

گایدلاین قلب/فشار خون بالا، انجمن قلب آمریکا گایدلاین‌های سال ۲۰۰۸ خود را در زمینه تشخیص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *