ماستکتومی یکطرفه یا دو طرفه

0
527
ماستکتومی یکطرفه یا دو طرفه

ماستکتومی یکطرفه یا دو طرفه

ماستکتومی یکطرفه یا دو طرفه،نتایج مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد، زنان جوان‌تر مبتلا به سرطان پستان که سابقه خانوادگی سرطان پستان نداشته و انتخاب می‌کنند که همراه با نظارت روتین، تحت ماستکتومی یک‌طرفه قرار گیرند، می‌توانند طول عمر بیشتر همراه با سطح بالاتری از سلامت پیدا کنند. این نتیجه در مقایسه با بیمارانی به دست آمده که انتخاب می‌کنند تحت ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل هم قرار گیرند. به عبارت دیگر، ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل هزینه‌برتر بوده و کیفیت زندگی پائین‌تری را نصیب بیمار می‌کند.
محقق ارشد این مطالعه از مدرسه پزشکی دانشگاه Louisville در کنتاکی آمریکا، متذکر می‌شود که نرخ ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل از ۹/۱ درصد در سال ۱۹۹۸ به ۲/۱۰ درصد در سال ۲۰۱۱ رسیده است. هرچند میزان انجام ماستکتومی یک‌طرفه در درمان سرطان پستان اسپورادیک یکطرفه بر ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل برتری دارد، میزان ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل روند رو به افزایشی را سپری می‌کند. البته باید قبول کرد شواهدی قوی در زمینه حمایت از ماستکتومی پروفیلاکتیک برای افزایش بقای بیماران مبتلا به سرطان پستان اسپورادیک در دست نیست.
نتایج این تحقیقات و آنالیز هزینه‌اثربخش بودن انواع جراحی در کنگره سالانه ۲۰۱۵ کالج آمریکایی جراحان ارایه شد. این مطالعه انجام و منتشر شده تا به بیماران و جراحان کمک کند جراحی مناسب را انتخاب کنند.
محققان معتقدند، حتی در بدترین شرایط ماستکتومی یکطرفه، هم از نظر هزینه و هم حفظ کیفیت زندگی بر روش ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل ارجح است. بنابراین، می‌توان برای بیماران توضیح داد با انتخاب گزینه ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل، هم هزینه بیشتری را خواهند پرداخت، هم کیفیت زندگی پائین‌تری خواهند داشت و هم لزوما بقای آنها افزایش نخواهد یافت.
یکی از محققان مایوکلینیک در این باره نظر می‌دهد: «من به نویسندگان این مقاله تبریک می‌گویم که چنین مطالعه ارزشمندی را انجام داده و نتایج عالی را به دست آورده‌اند. اما به نظر من، اگر بیماری انتخاب کند که همزمان با جراحی سرطان پستان اسپورادیک خود، ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل را هم انجام دهد و در نهایت احساس کند کیفیت زندگی وی بهبود یافته، این خود یک موضوع هزینه‌اثربخش است.» البته، مطالعات بیشتری که در این زمینه انجام شده، حاکی از آن هستند که ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل برای بیماران تا سن ۷۰ سالگی هزینه‌اثربخش است و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود، اما کیفیت زندگی بیماران را کاهش می‌دهد.
یکی از محققان در این باره می‌گوید: «من نگرانم که در آینده، بیمه‌ها از این موضوع استفاده کرده و برای جراحی پروفیلاکتیک طرف مقابل هزینه‌ای نپردازند.»
در این مطالعه، محققان از مدل «درخت تصمیم» در TreeAge Pro 2015 استفاده کردند تا هزینه‌های طولانی‌مدت و کیفیت زندگی بیماران جوان‌تر از ۵۰ سال را که مبتلا به سرطان پستان اسپورادیک شده و انتخاب کردند فقط ماستکتومی یکطرفه انجام دهند و به دنبال آن، نظارت کامل، محاسبه کنند. در نهایت، نتایج به دست آمده با داده‌های بیمارانی که تحت ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل قرار گرفته بودند، مقایسه شد.
محققان زنانی را که در ابتدا تحت ماستکتومی یکطرفه قرار گرفته و سپس، جراحی سیمتری انجام داده بودند، از مطالعه خارج کردند. مدل هزینه‌اثربخشی مورد استفاده بر زنان ۴۵ ساله‌ای تمرکز داشت که مبتلا به سرطان پستان اسپورادیک و یکطرفه شده بودند. اثربخشی جراحی بوسیله سال‌های زندگی با کیفیت تعدیل شده (QALYs) سنجیده شد. درنهایت مشخص شد، درمان با ماستکتومی یکطرفه، نسبت به ماستکتومی پروفیلاکتیک طرف مقابل، ۴۱۰۹ دلار صرفه‌جویی هزینه کرده و در طول ۲۰ سال پیگیری، ۲۱/۰ QALYs نصیب بیماران می‌کند.
آنالیزهای بیشتر نشان داد، ماستکتومی یکطرفه در مقایسه با نوع دیگر ماستکتومی، از نظر پیامدهای احتمالی در آینده، احتمال نیاز به جراحی مجدد در آینده، و عوارض دیگر عملکرد بهتری داشته است.

ماستکتومی یکطرفه یا دو طرفه،کدام بهتر است.ماستکتومی یکطرفه یا دو طرفه

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید