مدرک گرایی آفتی بر سر راه سرعت تولید علم

0
230

مدرک گرایی آفتی بر سر راه سرعت تولید علم

رییس جهاد دانشگاهی مدرک گرایی را آفتی بر سر راه سرعت تولید علم جامعه دانست.
به گزارش خبرنگار نشریه پزشکان؛ صبح امروز آیین اختتامیه بیست و سومین جشنواره کتاب سال دانشجویی در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد.

طیبی رییس جهاد دانشگاهی در این مراسم گفت: کتاب در همه ملل و ادیان الهی به ویژه اسلام از جایگاه والایی برخوردار است و از آنجا که معجزه پیامبر هم از نوع کتاب بود نشان می دهد که دین اسلام برای انسانها حرمت عقلانی قایل شده است.

وی با بیان اینکه اسلام طبق منطق اصیل خود باب گفتگوی علمی را با بشر باز کرده، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی از ابتدای تاسیس به تولید علم و کاربردی کردن آن برای حل مشکلات جامعه، همچنین مستندسازی و انتشار علم توجه ای ویژه داشته است.

وی افزود: باید اثبات کنیم که با توان تولید علم خود می توانیم علم را به فناوری و کاربرد تبدیل کنیم، درواقع ایجاد خودباوری در نسل جوان و مدیران باعث می شود که ضمن اعتماد به توان ملی، اقتصاد کشور متکی بر علم خودمان باشد.

وی با اشاره به ایجاد شبکه مراکز تخصصی برای کاربردی کردن علم اظهار داشت: ۱۱ هزار پرونده علمی و فناورانه ایجاد کردیم که کمتر از ۲۰ درصد آنها از منابع دولت و مابقی از تولیدات علم خود بوده است.

به گفته طیبی،  از سال ۱۳۶۰ ترویج علم از سوی جهاد دانشگاهی مورد توجه قرار گرفته و نسبت به آن اهتمام ورزیده شده است.

رییس جهاد دانشگاهی درباره بیست و سومین جشنواره کتاب سال دانشجویی گفت: یکی از اقدامات این سازمان در ترویج کتابخوانی همین جشنواره است که علاوه بر جلب اعتماد دانشجویان توانسته زمینه ساز ظهور استعدادها باشد.

طیبی با اشاره به ایجاد پایگاه فناوری اطلاعات SID افزود: ایجاد این پایگاه به اشاعه و ترویج اطلاعات علمی مفید بوده و محققان از طریق آن می توانند از دستاوردهای علمی سایرین مطلع شوند.

وی مقالات نمایه شده در SID را ۲۷۱ هزار و ۵۲۰ مقاله عنوان کرد.

رییس جهاد دانشگاهی بیان کرد: مشکلاتی در حوزه تولید علم وجود دارد که باعث کاهش سرعت آن شده است درحقیقت اگر برای تولید علم متقاضی باشد سرعت تولید علم هم به نسبت بالا می رود.

وی افزود: یکی از بزرگترین آفات موجود در جامعه، توجه به مدرک گرایی در کشور است که متاسفانه اکثر افراد فکر می کنند داشتن مدرک دلیلی برای جایگاه اجتماعی آنها می شود البته این مشکل هم وجود دارد که برخی سازمان های دولتی و غیردولتی با توجه به مدرک نیروی خود، افزایش حقوق را در نظر می گیرند.

طیبی بیان کرد: نتیجه این آفت همین می شود که در تولید رساله با مقالات نیابتی و.. مواجه شده ایم،هرچند که در شورای عالی انقلاب فرهنگی بصورت جدی همکاری با قوه قضاییه و نیروی انتظامی برای برخورد جدی با این موضوع مطرح شده است.

رییس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه مشکل جدی در تولید علم و فناوری نداریم و باید مدیریت ها را اصلاح کنیم، گفت: یکی دیکر از مشکلات پراکند کاری در حوزه های مختلف مثل موضوعات عمرانی است که باید اولویت بندی ها را برایشان تعیین کنیم.

طیبی یادآور شد: کتاب در برخی حوزه ها همچون علوم انسانی بسیار است اما متاسفانه آثار کمی دارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید