مدیریت بالینی سرطان پانکراس

  0
  913
  مدیریت بالینی سرطان پانکراس

  شبکه جامع ملی سرطان، به تازگی گایدلاین به‌روزشده خود را در زمینه ارزیابی و درمان سرطان پانکراس منتشر کرد. آنچه در زیر می‌آید، نگاهی است به توصیه‌های کلیدی این گایدلاین.
  همه بیماران مبتلا به سرطان پانکراس باید برای تست germline در نظر گرفته شوند. اهمیت این آنالیز، ناشی از ارتباط این سرطان با تعداد زیادی از سندرم‌های وراثتی است.
  علاوه بر این، توصیه می‌شود که بستگان درجه اول و درجه دوم در حضور سرطان پانکراس غربال شوند – که با وجود عدم وجود جهش‌های ژنتیکی معمول – می‌تواند چندین نسل را تحت‌تاثیر قرار دهد. این افراد باید سالانه تحت سونوگرافی یا کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی قرار گیرند.
  بیماران مبتلا به بیماری متاستاتیک باید برای آنالیز مولکولار تومور در نظر گرفته شوند.
  اگرچه KRAS جهش اولیه محرک است، پروفایل‌های مولکولی می‌تواند بسیاری از جهش‌های بالقوه اجرایی اضافی بالقوه را شناسایی کند.
  از طریق توالی‌یابی whole-exome، تقریبا ۵۰ درصد از تومورها از لحاظ تئوری، ضایعات ژنومی قابل عملیات را با چنین توالی‌یابی‌هایی که منجر به تغییر مدیریت بالینی در ۳۰ درصد موارد می‌شود، پیدا کرده‌اند.
  برای انجام ثبت مشخصات تومور، نمونه تومور تشخیصی باید حاوی بافت کافی باشد.
  درمان کمکی با FOLFIRINOX اصلاح‌شده
  باید در بیمارانی که قادر به تحمل آن هستند، در نظر گرفته شود.
  ، همچنین (برای بیماران با موتاسیون‌های BRCA1/2 و PALB2)، رژیم درمانی gemcitabine/cisplatin به عنوان درمان خط اول باقی می‌ماند.
  اگر چه FOLFIRINOX ممکن است تا حدی نسبت به
  nab-paclitaxel/gemcitabine از نظر نرخ پاسخ و بقای کلی و بقای بدون پیشرفت بیماری بهتر باشد، این رژیم دشوار و به بهترین نحو برای تناسب با بیماران انجام می‌شود.
  روش درمانی براساس اولویت بیمار، بیماری‌های همزمان، اهداف درمانی، سازگاری با داروهای تحقیقانی و نشانگرهای زیستی پیشگیرانه انتخاب شده‌است.
  مهارکننده‌هاینشان داده‌اند که اثربخشی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان تخمدان و موتاسیون‌ها در ژن‌ها (مانند BRCA1/2) برای ترمیم صدمات DNA دارند. تائید برای استفاده از این عوامل در برابر سایر تومورها نیز مورد انتظار است.
  وضعیت و می‌توانند از طریق مضخصات مولکولی تشخیص داده شوند. تائید این عوامل علیه سرطان متاستاتیک یا هر نوعی از وضعیت dMMR/MSI-H، عامل pembrolizumab می‌تواند در بیماران با این فنوتیپ موثر باشد.

  منبع:National Comprehensive Cancer Network

  مدیریت بالینی سرطان پانکراسمدیریت بالینی سرطان پانکراس

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید