مهمترین مراقبت ها دوری از اشعه ماوراء بنفش خورشید

0
417

چگونه عینک آفتابی مناسبی را انتخاب کنیم

اگر میخواهید در سنین بالا دچار آب مروارید یا کاتاراکت نشوید باید در جوانی و میانسالی مراقب چشمانتان باشید. از مهمترین مراقبت ها دوری از اشعه ماوراء بنفش خورشید بخصوص در روزهای آفتابی تابستان است. چشم شما هم مانند پوستتان نیاز به حفاظت از این اشعه دارد.

چشم پزشکان میگویند باید همه روزها مراقب اشعه ماوراء بنفش باشید ولی این مراقبت بخصوص در اواسط روز و تابستان و زمستان و روزهای برفی و در ارتفاعات و کنار دریا باید بیشتر شود. باید بدانید که بعضی داروها هم حساسیت شما را به اشعه ماوراء بنفش افزایش میدهند.

چشم پزشکان میگویند بهترین عینک های آفتابی آنهایی هستند که بزرگترند و مساحت بیشتری از چشم و صورت شما را میپوشانند. همچنین باید بتوانند جلوی عبور همه طیف های نور ماوراء بنفش را بگیرند. همیشه دقت کنید که لنز عینک آفتابی شما از نوع پلی کربنات ضد خش باشد. لنزهای پولاریزه میتوانند جلوی انعکاس ها را بگیرند ولی کاری با نور ماوراء بنفش ندارند. پس پولاریزه بودن عینک مسئله ای جدای از حفاظت ماوراء بنفش است. همچنین رنگ لنز هم کاری با میزان حفاظت آن ندارد و عینک های دودی و سبز و امبر و هر رنگ دیگر فقط به سلیقه شما بستگی دارد و هر رنگی میتواند بسته به کیفیت لنز حفاظت ماوراء بنفش هم بدهد یا ندهد.

یک تست ساده برای عینک آن است که آن را کمی از چشمان خود دور کرده و از طریق لنزهای آن به کاشی های مربعی دیوار نگاه کنید و در حالیکه یک چشم خود را بسته اید عینک را به بالا و پایین و طرفین حرکت دهید. اگر با این کار خطوط کاشی ها کج و کوله میشوند عینک مناسبی را انتخاب نکرده اید.

این را هم بدانید که این ادعا که عینکی با مسدود کردن عبور نور آبی یا مادون قرمز میتواند به چشم شما کمک کند ثابت نشده است.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید