نانوحاملی برای محافظت از دندان در برابر پلاکت‌ باکتری‌ها

0
150

نانوحاملی برای محافظت از دندان در برابر پلاکت باکتریها

نشریه پزشکان و تازه های پزشکی

 

Nano: محققان با استفاده از نانوحامل پلیمری، موفق به ارائه روشی برای رهاسازی مواد آنتی‌باکتریال برای محافظت از دندان در مقابل پلاکت‌های باکتری‌ها شدند. با این روش می‌توان دارو را از شسته شدن یا بلعیده شدن حفظ کرد.

برای رهاسازی داروی آنتی‌باکتریال موسوم به فارنسول، محققان نانوذرات حامل دارو ساختند. لایه خارجی این دارو از یون‌های مثبت تشکیل شده و در داخل نوعی پلیمر حساس به pH با خاصیت آبگریزی وجود دارد. با توجه به این که لایه خارجی مینای دندان از هیدروکسید آپاتیت تشکیل شده، دارای بار منفی است که این موضوع موجب اتصال نانوحامل دارای بار مثبت می‌شود. از آنجایی که سطح دندان توسط بزاق پوشیده شده، محققان مطمئن نبودند نانوذرات بتوانند به آن بچسبند اما در عمل این اتصال اتفاق افتاد.

برای رهاسازی دارو، لازم است محیط دهان اسیدی شود. وجود نشاسته، ساکارز، گلوکز و مواد غذایی می‌تواند موجب اسیدی شدن دهان شده و فرآیند رهاسازی دارو آغاز می‌شود. در واقع آنچه باعث فساد دهان و دندان می‌شود، خود محرکی برای فعال شدن این سیستم نانوحامل داروی ضد پلاکت دندان می‌شود. تشکیل پلاکت‌های دندان یک فرآیند مزمن است که باید به صورت دوره‌ای توسط دندانپزشک کنترل شود. محققان امیدوارند این روش بتواند روزی منجر به ساخت داروی ضد پلاکت دندان شود.

پلاکت‌های دندان معمولا کلونی از باکتری‌ها هستند که در یک ماتریکس پلیمری قرار گرفته‌اند. این پلاکت‌های به دندان می‌چسبند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید