سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / نانوذرات وتحریک نواحی عمیق مغزی

نانوذرات وتحریک نواحی عمیق مغزی

نانوذرات وتحریک نواحی عمیق مغزی

پژوهشگران با استفاده از نانوذرات مغناطیسی موفق به تحریک نواحی عمیق مغز شدند. با این کار، امکان درمان برخی بیماری‌های مغزی نظیر آلزایمر و پارکینسون فراهم می‌شود.
یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه بین‌المللی فلوریدا موفق شدند روشی غیرمخرب برای درمان پارکینسون ارائه کنند. این گروه تحقیقاتی برخی امواج الکتریکی موجود را در مغز از راه دور کنترل کردند. این امواج به‌صورت طبیعی در مغز موش وجود دارند اما کنترل آنها تا کون انجام نشده بود.
در این پروژه، محققان از نانوذرات مغناطیسی استفاده کردند. این نانوذرات در سر موش‌ها قرار داده شده و با استفاده از میدان مغناطیسی در جریان خون حرکت داده شدند. با این کار امکان اتصال بدون سیم مغز با کامپیوتر فراهم شد. پژوهشگران سیگنال‌هایی را از طریق این نانوذرات به مغز موش ارسال کردند و پاسخ این سیگنال‌ها با استفاده از فرکانس امواج الکتریکی مغز گرفته شد. این پاسخ‌ها در قالب پالس‌های ایجاد شده بود که موجب تحریک نواحی عمیق مغز می‌شود. با این پالس‌ها امکان درمان ناهنجاری‌هایی نظیر پارکینسون وجود دارد.
در حال حاضر برای تحریک نواحی عمیق مغز، باید سر شکافته شده و در یک جراحی بسیار دقیق، الکترودهایی درون مغز قرار داده شود، سپس با استفاده از یک باتری، تحریک انجام شود. سیگنال‌های به دست آمده از این روش به کامپیوتر منتقل شده و به محققان کمک می‌کند تا متوجه شوند درون مغز چه می‌گذرد. پژوهشگران این پروژه معتقدند این روش می‌تواند برای درمان آلزایمر و اوتیسم استفاده شود. این نانوذرات را می‌توان برای از بین بردن پلاکت‌های مخرب و ترمیم سلول‌ها نیز به کار برد.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

متفورمین و بیماران بدون دیابت

متفورمین و بیماران بدون دیابت

یک مطالعه جدید با هدف پاسخگویی به این سوال که آیا متفورمین به عنوان استاندارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *