نایب رییس انجمن علمی رادیولوژی ایران در سمینار دو روزه بررسی سونوگرافیک آنومالی جنین به مناسبت روز جهانی رادیولوژی

0
192

ضرورت تدوین گایدلاین برای تجویز خدمات رادیولوژی
تجویز بی‌رویه خدمات رادیولوژی رو به افزایش است

نایب رییس انجمن علمی رادیولوژی ایران در سمینار دو روزه بررسی سونوگرافیک آنومالی جنین به مناسبت روز جهانی رادیولوژی ،درخواست بی رویه برای انجام خدمات رادیولوژی را عامل اصلی پایین بودن تعرفه ها دانست و یادآور شد: درخواست بی‌رویه خدمات رادیولوژی هزینه‌های بسیاری را به  بیمه‌‌ها تحمیل می‌کند و وزارت بهداشت برای جلوگیری از افزایش هزینه‌های سازمان‌های بیمه‌گر به جای کنترل درخواست‌ها و تجویز‌های غیرمنطقی تعرفه‌های رادیولوژی را پایین نگه‌داشته است.
دکتر حسین کرم پور، نایب رییس انجمن علمی رادیولوژی ایران، اظهار کرد: رادیولوژی به دلیل گستردگی و روزآمدی انتخاب اول دستیاران پزشکی برای ادامه تحصیل است.
وی در ادامه با بیان اینکه ایران در زمینه تجهیزات و علم رادیولوژی بسیار پیشرفته است، افزود: البته به دلیل تحریم‌ها، گران بودن تجهیزات و پایین بودن تعرفه‌های رادیولوژی در برخی زمینه ها عقب ماندگی هایی نیز دیده می‌شود.
این متخصص رادیولوژی درخواست بی رویه برای انجام خدمات رادیولوژی را عامل اصلی پایین بودن تعرفه ها دانست و یادآور شد:امروزه پزشکان به جای معاینه بالینی و گرفتن شرح حال از بیمار به خدمات پاراکلینیکی روی آورده اند بدین گونه که برای تشخیص هر بیماری آزمایش، سونوگرافی، ام آر ای، سی تی اسکن و … تجویز می کنند.
وی افزود: این مساله علاوه بر افزایش هزینه بیمار به نظام سلامت و بیمه ها نیز هزینه‌های جبر ان ناپذیری را تحمیل می کند به همین دلیل مسوولان امر برای کنترل هزینه های سازمان های بیمه گر به جای کنترل در خواست ها و تجویزهای بی رویه خدمات رادیولوژی، تعرفه‌های آن را پایین نگه می دارند.
کرم پور در ادامه تدوین گایدلاین برای تجویز منطقی خدمات رادیولوژی را راهکار مناسب برای کنترل افزایش بی رویه امکان خدمات رادیولوژی دانست.
نایب رییس انجمن رادیولوژی ایران خاطرنشان کرد: دستگاه سونوگرافی برای متخصصان غیر رادیولوژیست همانند گوشی پزشکی و دستگاه فشار یک ابزار کمک تشخیصی است و این افراد زمانی می توانند از این دستگاه برای تشخیص دقیق استفاده کنند که دوره‌های آموزشی مصوب وازرت بهداشت را طی کرده باشند.
وی افزود: اما متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی متخصصان زنان بدون سپری کردن دوره‌های آموزشی اقدام به انجام سونوگرافی می کنند.
کرم پور تصریح کرد: انجام سه سونوگرافی طی یک دوره بارداری ضروری و مکفی است این در حالی متخصصان زنان در هر مراجعه برای بیمار سونوگرافی تجویز می کنند.
وی خاطر نشان کرد: متخصصانی که دوره سونوگرافی را طی می کنند طبق قانون نباید در سربرگ و تابلوی خود عنوان « سونوگرافی» را ذکر کنند ضمن اینکه نباید از بیمار هزینه‌ای دریافت و  گزارشی ارائه کنند که متاسفانه امروزه شاهد بی‌توجهی متخصصان زنان به این قوانین هستیم.
                              

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید