مصرف کنندگان قلیان انبوه سموم را دریافت می کنند

0
659

مصرف کنندگان قلیان انبوه سموم را دریافت می کنند

محققان دانشگاه کرنل نیویورک اعلام کردند که تنها با یک بار مصرف قلیان، ۱۲۵ برابر مواد سمی حاصل از یک عدد سیگار وارد بدن می شود

نشریه پزشکان و تازه های پزشکی

از ساینس، در قلیان از تنباکوهایی بعضا با طعم میوه استفاده می شود که درون یک کاسه قرار می گیرد و با استفاده از زغال داغ می سوزد. دود حاصل از سوختن تنباکو به صورت حباب وارد آب شده و سپس در اثر مکش، از طریق یک لوله، وارد ریه های فرد می شود.
بر اساس گزارش نهاد آمریکایی ‘مرکز جلوگیری و کنترل بیماری ها’، مصرف کنندگان قلیان با توجه به نحوه عملکرد آن، در مقایسه با سیگار میزان بیشتری از مواد سمی را به بدن خود وارد می کنند. علاوه بر این، مصرف کنندگان قلیان مانند مصرف کنندگان سیگار در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی همچون سرطان دهان، سرطان ریه، سرطان شکم، ضعف عملکرد ریه و ناباروری قرار دارند.
محققان دانشگاه کرنل در یک آزمایش تعدادی از مصرف کنندگان سبک قلیان را با میانگین سنی ۲۴ سال مورد مطالعه قرار دادند.
مصرف سبک به معنی حداکثر ۳ بار مصرف قلیان در هفته برای مدتی کمتر از ۵ سال تعریف شده است.
در نتیجه این تحقیقات مشخص شد یک بار مصرف قلیان، دو تا چهار برابر سیگار نیکوتین، تا ۱۱ برابر مونوکسید کربن و ۱۰۰ برابر قطران وارد بدن می کند. همچنین در اثر مصرف قلیان تعداد بیشتری از ذرات خارجی در ریه مورد هجوم سلول های اندوتلیال قرار می گیرند که به معنی تخریب مستمر مویرگ های ریه است.
در نتیجه این تحقیقات، مشخص شد مصرف کنندگان سبک قلیان در پارامترهای کلینیکی و بیولوژیکی مربوط به ریه، مبتلا به مجموعه ای از عوارض غیرطبیعی هستند و انجام تحقیقات گسترده درباره عوارض مصرف قلیان، امری ضروری است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید