لزوم پوشش بیمه‌ای تعرفه خدمات در داروخانه‌ها

0
215
صدا و سيما بايد مظهر وحدت ملى باشد
صدا و سيما بايد مظهر وحدت ملى باشد

لزوم پوشش بیمه‌ای تعرفه خدمات در داروخانه‌ها

نشریه پزشکان و اخبار صنفی داروسازان
عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران گفت‌: تقبل پرداخت تعرفه داروخانه‌ها توسط سازمان‌های بیمه، تنها ۵ تا ۸ درصد هزینهیهای دارویی آنها را افزایش می‌دهد.

دکتر سید علی فاطمی عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران با اشاره به اینکه طبق بررسی‌های انجام شده تقبل پرداخت تعرفه داروخانه ها توسط سازمان‌های بیمه، بین ۵ تا ۸ درصد هزینه های دارویی آنها را افزایش می‌دهد؛ اظهار داشت‌: متقابلا با توجه به منافع و رضایتی که از بابت تحت پوشش بیمه قرار گرفتن تعرفه خدمات داروسازان برای بیمارن ایجاد می‌شود، در مجموع به نفع سازمان‌های بیمه خواهد بود چون یکی از اهداف این سازمان‌ها کاهش هزینه های پرداخت از جیب بیماران(Out-of-pocket expenses ) است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۳، حدود هفت هزار و ۲۰۰ خدمت در کتاب” ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت در جمهوری اسلامی ایران” تعریف و به امضاء وزرای بهداشت و رفاه و رئیس سازمان نظام پزشکی رسیده است، افزود: این کتاب توسط هیات دولت تصویب و ابلاغ گردید و در حال حاضر نیز نزدیک به ۹۰ درصد از این خدمات مشمول بیمه است که متاسفانه در این بین سه خدمت مربوط به داروسازان در داروخانه‌ها از جمله تعرفه مدیریت خدمات دارویی، تعرفه ساخت داروهای ترکیبی و تعرفه ارائه داروهای OTC (یا داروهای بی نیاز از نسخه) تحت پوشش بیمه قرار نگرفت.

وی ادامه داد: با وجود اینکه تعرفه ارائه خدمات داروسازان در داروخانه ها در مقایسه با تعرفه سایر خدمات پزشکی بسیار ناچیز در نظر گرفته شده است (برای سه خدمت به ترتیب: ۲۰۰۰ ، ۳۰۰۰ و ۲۰۰ تومان) اما عدم محاسبه آن در دفترچه بیمه بیماران و پرداخت جداگانه به صورت آزاد از جیب مراجعین به داروخانه‌ها، همواره نارضایتی آنها را به همراه داشته است به گونه‌ای که هر از چندگاهی کلیت موضوع تعرفه خدمات در داروخانه‌ها زیر سوال می رود.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران بیمه درمانی را یکی از انواع‌ پوشش‌های بیمه‌ای در همه کشورها‌ عنوان کرد و گفت‌: باتوجه‌ به‌ اینکه‌ انسان همواره‌ در معرض‌ خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار دارد‌، به ناچار برای معالجه،‌ مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین‌ پزشکی، دارو و اعمال‌ جراحی و نیز مخارج‌ بیمارستان‌ می‌شود.

وی اضافه کرد: در همین راستا و به‌ منظور کمک‌ به‌ مردم‌ در چنین‌ مواردی، سازمان‌های بیمه‌ متعهد به جبران‌ هزینه‌های درمانی و بیمارستانی بیمه‌ شدگان‌ ‌براساس‌ شرایط قرارداد و طبق فرانشیز توافق‌ شده‌ هستند‌.

فاطمی خاطرنشان کرد: بر اساس ‌ماده ۱۰ قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور، تعهدات‌ سازمان‌های بیمه‌گر شامل پوشش خدمات پزشکی و دارو از جمله خدمات پزشکی اورژانس، عمومی و تخصصی (‌سرپایی و بستری) که انجام و ارائه‌ آن در نظام بیمه خدمات درمانی بر عهده سازمان های بیمه‌گر قرار می‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید