امید به کارآیی ایمونوتراپی در درمان سرطان پستان

0
440

امید به کارآیی ایمونوتراپی در  درمان سرطان پستان

نشریه پزشکان

Medscape: نتایج فاز ۱b کارآزمایی کوهورت چندبیماری که با حضور پمبرولیزوماب pembrolizumab در بیماران مبتلا به تومورهای توپر پیشرفته که PD-L1 را بروز می‌دهد، انجام شده، حاکی از آن است که در میان ۲۵ بیمار مبتلا به سرطان پستان پیشرفته با گیرنده استروژن مثبت و HER2-negative، نرخ کلی پاسخ درمانی ۱۲ درصد است.

براساس این داده‌ها، محققان معتقدند که بررسی‌های بیشتر درمان‌های ایمنی در سرطان‌های پستان HER-positive و ER-negative، خصوصا مواردی که با استفاده از درمان ترکیبی می‌توانند اجزای سلول‌های T را گسترش دهد، مورد نیاز است. نرخ پاسخ درمانی ۱۲ درصد که در این مطالعه به دست آمده، هرچند به نظر کم می‌آید، بیشتر از ۸/۲ درصدی است که در کارآزمایی MSB0010718C، با حضور نوعی مهارکننده PD-L1 با نام اولوماب avelumab در بیماران مبتلا به بیماری متاستاتیک و پیشرفته موضعی به دست آمده است.

عوارض جانبی مرتبط با ایمونوتراپی شامل هپاتیت اتوایمیون درجه ۳، هیپرتیروئیدی درجه ۲، هیپوتیروئیدی درجه ۲ و پنومونی درجه ۱ است. محققان معتقدند نتایج به دست آمده بسیار قابل توجه و هیجان‌انگیز هستند، زیرا این پاسخ درمانی در حالی به دست آمده که بسیاری از بیماران پیش از درمان با داروهای ایمونوتراپی، درمان‌های سنگین دیگری را دریافت کرده و درنهایت بیماری آنها عود یا پیشرفت کرده بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید