بیش از ۶۰ درصدنوجوانان مبتلابه صرع،افسردگی راتجربه می کنند

0
216
صرع افسردگی
یک مشاور انجمن صرع ایران در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی :
بیش از ۶۰ درصد نوجوانان مبتلا به صرع، افسردگی را تجربه می کنند

یک مشاور انجمن صرع ایران اعلام کرد : این آمار دوبرابری به دلیل این است که ابتلا به اختلال تشنج، آن ھا را بیشتر در معرض افسردگی و سایر اختلال های اعصاب و روان قرار می دهد.

مرجان چمانی در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی با بیان این مطلب گفت : فقط ۳۳ درصد از نوجوانان مبتلا بہ صرع، درمان می گیرند و دوبرابر بیشتر از دیگران، ‌در معرض آسیب هستند.

وی افزود : با توجه به این که میزان زیادی باورهای غلط و نگرش منفی در جوامع نسبت به صرع وجود دارد، این کودکان ممکن است به دلیل ابتلا به صرع احساس شرم یا فشار داشته باشند.

این مشاور انجمن صرع ایران ادامہ داد : ابتلا‌به یک اختلال روانی، انگ منفی مجددی دارد که به آن ھا می چسبد. بسیاری از کودکان تمایل دارند تا نشانه های افسردگی را در خود کم نشان دهند تا به جایی می رسند که دیگر عملکردی ندارند.
وی گفت : نوجوانان مبتلا به صرع تنها افرادی نیستند که تمایل دارند نشانه های افسردگی خود را کم نشان دھند. بلکه والدین هم اغلب در مراجعه به

مشاور یا روانپزشک تردید می کنند. چون که با نگرش منفی و انگ اجتماعی همراه است و مشکل، زمانی پیچیده می شود که خانواده ها به دلیل هزینه های بالای مشاوره، قادر به اقدام برای درمان نیستند.

چمانی بیان داشت : بیشتر تشنج ها با دارو قابل کنترل هستند. اگرچه عوارض جانبی داروها، ھمچون خواب آلودگی یا کندی در عملکرد شناختی می تواند برای بعضی افراد سخت باشد.

پژوهش ها روی بزرگسالان مبتلا به صرع، نشان می دهد که در ۸۵ درصد موارد، تشنج ها با دارو به خوبی کنترل می شوند. اما دوسوم عوارض جانبی داروها مانع از زندگی به صورت مطلوب می شود.

وی با بیان اینکہ حدود ۹ درصد افراد مبتلا به صرع، با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند، گفت : در افرادی که تشنج های بیشتری دارند، این رقم ناگهان به ۲۱ درصد می رسد. لازم است که والدین و پزشکان متخصص، از نشانه های افسردگی در نوجوانان آگاه باشند و نسبت به آن ھا توجه کنند. چون کہ این کودکان آسیب پذیرتر بوده و در خطر بیشتری قرار دارند.

چمانی تصریح کرد : افسردگی می تواند برای ماه ها و سال ها بدون هیچ توجهی در فرد باقی بماند و خطرناک شود و گاھی ممکن است داروهای ضدتشنج، علایم افسردگی را پنهان کنند. چون که خواب آلودگی، از عوارض جانبی این داروها محسوب می شود.

صرع افسردگی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید