موهای سفید و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

0
182
موهای سفی

موهای سفید و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

به گفته محققان هرچه میزان موهای سفید یک فرد بیشتر باشد احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در وی بیشتر است.

به گزارش خبرنگار اجتماعینشریه پزشکان ایرانییافته‌های محققان نشان می‌دهد ارتباط مستقیمی میان بیماری قلب و عروق و داشتن موهای جوگندمی وجود دارد.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، به کمک نتایج این تحقیق می‌توان بیماران مستعد بروز بیماری قلبی و خصوصا عروق کرونر را شناسیی کرد و قبل از پیشرفت بیماری درمان را آغاز کرد.

در این تحقیق از ۵۴۵ مرد که پیش‌بینی می‌شد دچار بیماری گرفتگی عروق کرونر باشند، سی تی اسکن گرفته شد.

بیماران به زیرگروه‌های مختلف بر حسب میزان خاکستری بودن رنگ موهایشان دسته‌بندی شدند که شامل ۵ دسته مختلف از موهای کاملا مشکی گرفته تا کاملا سفید می‌شد.

محققان اطلاعات شخصی هر بیمار از جمله سابقه خانوادگی، استعمال دخانیات، ابتلا به دیابت  و دیگر عوامل را نیز ثبت کردند.

پس از بررسی اطلاعات جمع‌آوری شده، محققان به این نتیجه رسیدند که میزان ابتلا به گرفتگی عروق با میزان سفیدی موها ارتباط مستقیم دارد و هر چقدر میزان موهای سفید در بین افراد بیشتر می‌شود، احتمال ابتلا به بیماری قلبی نیز بالاتر خواهد بود.

سفید شدن مو و بروز بیماری گرفتگی شرایین هر دو از یک مسیر بیولوژیکی مشابه رخ می‌دهند و صرف نظر از سن تقویمی، سفید شدن موها سن بیولوژیکی را نشان می‌دهد و به منزله یک هشدار برای افزایش خطر بیماری قلبی و عروقی است.

به گفته محققان برای پیداکردن راه‌حل‌های مناسب و طرح درمان‌های موثر نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد و باید علاوه بر مردان این آزمایش‌ها روی زنان نیز انجام شود تا به یک چارچوب مشخص در این زمینه برسند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید