هزینه های عوارض دیابت کمرشکن است/ راه دیگری جز آموزش نداریم

0
297

هزینه های عوارض دیابت کمرشکن است/ راه دیگری جز آموزش نداریم

رییس انجمن دیابت ایران بیان کرد:هزینه های عوارض دیابت کمرشکن است/ راه دیگری جز آموزش نداریمبا آموزش عمومی دیابت می توان هزینه های ناشی از درمان و عوارض را به طور چشمگیری کاهش داد.

اسداله رجب رییس انجمن دیابت ایران در گفت و گو با خبرنگارنشریه پزشکان؛ با اشاره به وضعیت مطلوب تولیدات داخلی محصولات دیابتی مانند انسولین، سرنگ و قلم تزریق، گفت: متوسط سرانه هزینه های پزشکی دیابت در ایران در سال ۲۰۱۱ بسیار بالا بوده که حدود ۵۰ درصد این میزان مستقیما حاصل از عوارض دیابت است و ۱۰ درصد آن هزینه های مربوط به بستری بیماران است و کمتر از ۵/۰ درصد این هزینه ها به آموزش اختصاص داشت.

وی افزود: بیشترین سهم در هزینه های غیرمستقیم دیابت به ترتیب به مرگ و میر زودهنگام (۷/۵۴ درصد)، از کار افتادگی دائمی (۲۶ درصد) و از کارافتادگی موقت (۳/۱۹ درصد) مربوط می شود.

رییس انجمن دیابت ایران، پیشگیری از دیابت را نوعی صرفه جویی و آموزش را با صرفه ترین راهکار آن دانست و تصریح کرد: پس از گذشت ۳۰ سال و نتایج آموزش به افراد دیابتی در کشور لازم است که جدی در زمینه آموزش همگانی دیابت وارد عمل شویم و بیمه ها هزینه های آموزشی را تقبل کنند.

وی وزارت بهداشت را مسئول سلامت جامعه و تنها مرجع دارای صلاحیت سیاست گذاری در زمینه بهداشت و درمان خواند و افزود: مراجعه کارشناسان مردم نهاد برای کسب آموزشی های تخصصی دیابت به انجمن، روزنه امیدی از توجه بیشتر به آموزش عمومی در مورد دیابت است.

رجب کاهش هزینه های درمان و عوارض دیابت را مهمترین دستاورد آموزش خواند و یادآور شد: در این برهه زمانی، راه دیگری جز آموزش نیست و همه ما در هر مسئولیتی که هستیم، نه فقط لازم که واجب است خود را موظف به افزایش آگاهی در مورد دیابت و هزینه های آن بدانیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید