خبر نامه سازمان جهانی بهداشت 

  1
  992
  هشدار های دارویی-سازمان جهانی بهداشت
  هشدار های دارویی-سازمان جهانی بهداشت

  خبر نامه سازمان جهانی بهداشت

  فینگولیمود و خطر بروز PML و سرطان پوست
  آژانس پزشکی اروپا اعلام کرد اطلاعات دارویی داروی فینگولیمود (fingolimod) که با نام تجاری «گیلنیا» Gilenya شناخته می‌شود، به‌روز شده و هشدارهایی در مورد خطر بروز مولتی‌فوکال لوکوانسفالوپاتی (PML) پیشرونده و بازال سل کارسینوما به آن افزوده می‌شود.
  فینگولیمود برای درمان مالتیپل اسکلروزیس استفاده شده و با کاهش فعالیت سیستم ایمنی، خصوصا سلول‌های T که در جنگ علیه عفونت‌ها دخیل هستند، کار خود را انجام می‌دهد. PML نوعی عفونت مغزی نادر است که بوسیله ویروس John Cunningham ایجاد می‌شود. بازال سل کارسینوما هم نوعی سرطان پوست با رشد آهسته است. تاکنون، ۱۷ گزارش بالینی از موارد ابتلا به PML در بیماران تحت درمان با فینگولیمود منتشر شده که پیش از این فینگولیمود هم با داروهای ایمونوساپرسیو دیگری (ناتالیزوماب) درمان شده‌اند. البته اخیرا گزارش‌های بالینی از بروز PML منتشر شده که درمان با فینگولیمود، بدون آنکه بیمار پیش از آن، با داروهای ایمونوساپرسیو دیگری درمان شده باشد، باعث ایجاد آن بوده است. همچنین، ۱۵۱ گزارش بالینی بین‌المللی از موارد بازال سل کارسینوما منتشر شده که بیمار تحت درمان با فینگولیمود بوده است.
  آژانس پزشکی اروپا توصیه می‌کند بیماران تحت درمان با فینگولیمود، باید قبل و در حین درمان تحت نظر باشند تا تشخیص زودهنگام علایم و نشانه‌های PML و بازال سل کارسینوما امکان‌پذیر شده و به دنبال آن، تحت درمان مناسب قرار گیرند. همچنین پیش از آغاز درمان با فینگولیمود، اسکن MRI پایه از بیماران گرفته شود (اغلب طی ۳ ماه آخر تا آغاز شروع درمان) تا به عنوان رفرانس در دسترس باشد. اگر بیماری مشکوک به PML است، باید سریعا MRI انجام و درمان با فینگولیمود متوقف شود تا زمانی که PML رد شود. با توجه به خطر بروز بازال سل کارسینوما، پیش از آغاز درمان با فینگولیمود باید ارزیابی بالینی از پوست بیمار به عمل آید، سپس یک سال بعد از درمان و پس از آن، سالانه در طول درمان این ارزیابی انجام شود تا نشانه‌های بیماری زودتر تشخیص داده شوند. فینگولیمود نباید در بیماران مبتلا به بازال سل کارسینوما یا هر نوع دیگری از سرطان تجویز شود.
  اینترفرون بتا- ۱a و خطر ترومبوتیک میکروآنژیوپاتی
  اداره سلامت کانادا از شرکت‌های دارویی خواست اطلاعات تجویز داروی اینترفرون بتا- ۱a (با نام تجاری Avonex) را روزآمد کرده و خطر بروز ترومبوتیک میکروآنژیوپاتی را هم به اطلاعات قبلی بی‌افزایند. Rebif، برند دیگری از اینترفرون بتا- ۱a است که اخیرا این اطلاعات را به برگه‌های دارویی خود افزوده است. Avonex دارویی است که برای آهسته کردن پیشرفت مالتیپل اسکلروزیس تجویز می‌شود و کار خود را با کاهش صدمه به سیستم مرکزی عصبی انجام می‌دهد.
  در ترومبوتیک میکروآنژیوپاتی، لخته‌های کوچکی در عروق خونی کوچک شکل می‌گیرد که منجر به بسته شدن جریان خون شده و صدمات تهدیدکننده حیات به ارگان‌ها و سیستم‌های بدن وارد می‌کند.
  در بررسی‌های انجام شده و گزارش‌های بالینی منتشر شده، یک ارتباط احتمالی میان مصرف Avonex و ترومبوتیک میکروآنژیوپاتی دیده شده است. البته اداره سلامت کانادا به پایش عوارض جانبی این دارو ادامه خواهد داد و در صورت لزوم، اقدامات لازم را به موقع انجام خواهد داد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید