هفت صدم کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و نقص توجه هستند 

0
184
هفت صدم کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و نقص توجه هستند 

دبیر علمی سمپوزیوم مبانی عصب شناختی در اختلالات رشدی؛

هفت صدم کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و نقص توجه هستند

استاد گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: در حدود هفت صدم کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و نقص توجه هستند.
دکتر مهدی تهرانی دوست، افزود: اختلالات پیش فعالی و نقص توجه، شایع ترین اختلالی است که در دوران کودکی حتی تا بزرگسالی می تواند ادامه پیدا کند و شیوع آن بین ۵ تا ۷ درصد گزارش شده است، یعنی از هر ۱۰۰ کودک ۷ کودک به این اختلال مبتلا هستند.
دبیر علمی سمپوزیوم مبانی عصب شناختی در اختلالات رشدی، ادامه داد: این اختلال مربوط می شود به کارکرد بد مغز و مهم ترین کارکردی که در این افراد با آن مواجه هستیم کارکرد کنترلی مغز است. در واقع مهم ترین کارکرد مغز که روی رفتارهای ما تاثیرگذار است، کارکرد کنترلی است که می تواند رفتارهای ما را کنترل کند تا بتوانیم خودمان را متناسب با شرایطی که در آن قرار گرفته ایم، وفق دهیم.
تهرانی دوست افزود: در کودکان این کنترل ضعیف است و به همین دلیل رفتارهای آنها بیش از حد معمول است و در کنار پرتحرکی، رفتارهای بدون فکر از آنها بیشتر دیده می شود و نمی توانند برای انجام کارهای خودشان، تحمل و فکر کنند و این ناتوانی در کنترل، منجر به ناتوانی آنها در تمرکز روی مسائلی مانند درس خواندن می شود.
استاد گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: خوشبختانه راه درمان برای این اختلال وجود دارد، که مهم ترین آن درمان دارویی است که می تواند به تقویت رفتار کنترلی مغز کمک کند. همچنین علاوه بر دارو، یکسری آموزش های رفتاری است که به خانواده کودک و کودک داده می شود تا بتوانند کنترل بیشتری روی رفتار و تمرکز و توجه کودک داشته باشند.
وی با اشاره به برگزاری دومین سمپوزیوم مبانی عصبی – شناختی در اختلالات رشدی، از ۱۸ تا ۱۹ مهر ۹۸ در دانشگاه خوارزمی، گفت: این سمپوزیوم با هدف بالا بردن دانش محققین و دانشجویان با مبانی شناختی و عصب شناختی و اختلالات عصبی رشدی برگزار می شود.
تهرانی دوست تاکید کرد: این اختلالات، اختلالاتی هستند که از دوران کودکی خودشان را نشان می دهند و در این اختلالات، مغز نمی تواند رشد لازم را در برخی از حیطه ها داشته باشد.
وی ادامه داد : مهمترین اختلالاتی که در این سمپوزیوم مورد بحث قرار میگیرد عبارتند از: اختلال بیش فعالی- نقص توجه، اختلال طیف اوتیسم و اختلالات یادگیری این بیماریها مهمترین مشکلات رشدی در دوران کودکی می باشد که درمان به موقع انها می تواند از مشکلات بیشتر در سنین بالاتر پیشگیری نماید.

هفت صدم کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و نقص توجه هستند 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید