هیدوژل و سلول‌های بنیادی، روشی جدید در درمان نابینایی

0
535

هیدوژل و سلولهای بنیادی، روشی جدید در درمان نابینایی

نشریه پزشکان و تازهای پزشکی

WebMD:  محققان کانادایی موفق به ابداع هیدروژلی شدند که به سلول‌های بنیادی در درمان نابینایی و ترمیم آسیب‌های مغزی ناشی از سکته مغزی کمک می‌کند.

در این مطالعه محققان دانشگاه تورنتو، سلول‌های بنیادی را با استفاده از یک هیدروژل به بدن موش‌های نابینا و موش‌هایی که بر اثر سکته مغزی به آسیب‌های مغزی مبتلا شده بودند، تزریق کردند و متوجه شدند که این سلول‌های بنیادی موجب بازگردانده شدن بینایی به چشم موش‌های نابینا و ترمیم آسیب‌های مغزی ناشی از سکته مغزی شدند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که درمان با سلول‌های بنیادی اثربخش است.

در اصل از این هیدروژل برای در کنار هم نگاه داشتن سلول‌های بنیادی در زمان تزریق به محل پیوند استفاده می‌شود. این کار به ترمیم و پذیرش ارگان‌های جدید توسط بدن کمک می‌کند. اما این مطالعه یک گام جلوتر می‌رود و نشان می‌دهد که هیدروژل‌ها کاری بیش از در کنار هم نگاه داشتن صرف سلول‌های بنیادی انجام می‌دهند و می‌تواند موجب ترغیب بقا و ادغام سلول‌های بنیادی نیز بشود.

در این مطالعه محققان سلول‌های نورگیر (Photoreceptors) را که از سلول‌های بنیادی درست شده‌اند با استفاده از این هیدروژل به چشمان موش‌های نابینا تزریق کردند. محققان متوجه شدند، این سلول‌ها که چشم از آنها برای تشخیص نور استفاده می‌کند موجب بازگرداندن حدود ۱۵ درصد عملکرد مردمک‌ها شدند.

محققان همچنین سلول‌های بنیادی را با کمک این هیدروژل به مغز موش‌های مبتلا به سکته مغزی تزریق کردند و متوجه شدند که این سلول‌ها با ترمیم آسیب‌های مغزی ناشی از سکته مغزی در موش‌ها، عملکرد حرکتی آنها را بازیابی کردند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید