هیپوآلبومینمی وپیامدهای بدتر پس از جراحی IBD

0
621
هیپوآلبومینمی وپیامدهای بدتر پس از جراحی IBD

هیپوآلبومینمی وپیامدهای بدتر پس از جراحی IBD،محققان در یک مطالعه نشان دادند هیپوآلبومینمی با مورتالیتی و عوارض بدتر پس از جراحی شکمی مرتبط با بیماری التهابی روده (IBD) همراه هستند.

آلبومین سرم نشان داده که یک پیش‌بینی کننده پیامدهای پس از جراحی در جراحی‌های غیرقلبی است و هیپوآلبومینمی در حدود یک‌پنجم بیماران مبتلا به IBD دیده می‌شود، حتی در دوره اولیه بیماری. حدود ۸۰ درصد بیماران بستری مبتلا به کولیت اولسراتیو و ۵۰ درصد بیمارانی که مبتلا به کرون هستند، با هیپوآلبومینمی دست و پنجه نرم می‌کنند.

محققان آمریکایی و کانادایی در این مطالعه با بهره‌گیری از داده‌های National Surgical Quality Improvement Program کالج جراحان آمریکا، به ارزیابی تاثیر هیپوآلبومینمی در بیش از ۱۰۹۰۰ بیمار IBD پرداختند که تحت جراحی مرتبط با این بیماری قرار گرفته بودند.

در میان این بیماران، شیوع هیپوآلبومینمی متوسط (۴/۳ – ۳ گرم/دسی‌لیتر) معادل ۱۷ درصد و هیپوآلبومینمی شدید (کمتر از ۳ گرم/دسی‌لیتر) معادل ۲۴ درصد بوده است.

هیپوآلبومینمی متوسط و شدید با بالاتر بودن قابل توجه مورتالیتی ۳۰ روزه در بیماران مبتلا به کرون (۷/۰ و ۴/۲ درصد) و در بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو (۹/۰ و ۶/۵ درصد)، در مقایسه با بیمارانی که سطح آلبومین طبیعی داشتند (۲/۰ درصد برای بیماری کرون و ۱/۰ درصد برای کولیت اولسراتیو)، همراه بود.

هیپوآلبومینمی شدید همچنین با میزان بالای قابل‌توجه عوارض عفونی و بروز بالاتر باز شدن زخم مرتبط بود. درجات مختلف هیپوآلبومینمی نیز با نرخ‌های بالاتر خونریزی پس از جراحی که نیازمند انتقال خون، مشکلات قلبی و مشکلات عصبی هستند و در بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو با نرخ‌های بالاتر عوارض کلیوی مرتبط هستند.

در تجزیه‌و‌تحلیل چند متغیره، هیپوآلبومینمی شدید ارتباط مستقلی با ۹۳ درصد بیشتر شانس عوارض پس از جراحی در بیماری کرون و با ۰۸/۲ برابر بیشتر شانس عوارض پس از جراحی در کولیت اولسراتیو داشت.

این مطالعه رابطه بین هیپوآلبومینمی پیش از جراحی و پیامدهای کوتاه‌مدت پس از جراحی را در بزرگ‌ترین کوهورت جراحی IBD قطعی کرده‌است.

در بیماران مبتلا به هیپوآلبومینمی، باید هوشیاری بیشتری برای تشخیص زودهنگام و کاهش عوارض تهدیدکننده رندگی مانند سپسیس و VTE اعمال شود.

بهینه‌سازی فرآیند اقدامات برای مدیریت کاتترهای داخل رگ و به‌کار گیری روش‌های پیش‌گیری از عفونت، و پروفیلاکسی VTE ممکن است برخی از اثرات هیپوآلبومینمی پیش از جراحی را بر عوارض پس از جراحی کاهش دهد.

مهم آنکه، به عنوان یک شاخص پیش‌بینی کننده، سطوح آلبومین پیش از جراحی ممکن است جراحان را قادر سازد تا خطر عوارض پس از جراحی بیماران را طبقه‌بندی کرده و به بیماران خود اطلاع دهند.

منبع:Journal of Crohn’s and Colitis

هیپوآلبومینمی وپیامدهای بدتر پس از جراحی IBD

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید