واکسیناسیون ستون اصلی سلامت است

0
252
پروفسورسلطان زاده فلوشیب فوق تخصص عفونی کودکان: واکسیناسیون ستون اصلی سلامت است

پروفسورسلطان زاده فلوشیب فوق تخصص عفونی کودکان:

واکسیناسیون ستون اصلی سلامت است

پروفسورسلطان زاده فلوشیب فوق تخصص عفونی کودکان اعلام کرد: واکسن گریزی و مخالفت با واکسن جزو ده تهدید اصلی در سال ۲۰۱۹ است. این در حالی است که در ایران از پوشش ۹۵ درصدی واکسیناسیون برخوردار هستیم.

محمدحسین سلطان زاده در گفت و گو با نشریه پزشکان ایرانی با بیان این مطلب گفت: با برنامه واکسیناسیون سالانه ۹.۵ مرگ کودکان کاهش پیدا می کند. اما با کمال تاسف ۱۹ میلیون کودک در جهان تا ۵ سالگی نمی توانند واکسن تزریق کنند و این خلاء عظیم در جهان مشاهده می شود.

وی افزود: ما باید تلاش کنیم بهترین واکسیناسیون را داشته باشیم و واکسن های روتاویروس و پنوموکوک را وارد چرخه واکسیناسیون کشور کنیم. اما خوشحال هستیم که واکسن هپاتیت، آبله مرغان و HPV را در جهت پیشگیری از سرطان دهانه رحم وارد چرخه واکسیناسیون کشور شود.
پروفسور سلطان زاده با بیان اینکه مطلوب است تا واکسن آنفولانزا جزو واکسیناسیون روتین قرار بگیرد، بیان داشت: واکسیناسیون ستون اصلی سلامت است اما متاسفانه در کشور همچون قارچ سیاسی و به شکل سویی درآمده است. دولت و وزارت بهداشت باید تلاش کنند تا واکسیناسیون به شکل روتین قرار بگیرد.

هوای آلوده و سیگار دو عامل تاثیرگذار در سقط جنین و مرگ و میر نوزادان است

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به اهمیت مادر، جنین و نوزاد اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه مادر، جنین و نوزاد سه قشر آسیب پذیر هستند، تا به حال کسی به این مسئله به طور جدی توجه نکرده است. چون که این سه عنصر رمز هستی جهان و از پاک ترین عالم است و همه اعم از پزشکان و متخصصین گوش و حلق و بینی، اعصاب، تغذیه، ارتوپدی، ژنتیک، غدد مادران و اطفال، ایمونولوژی، پزشکان عمومی و … در قبال حفظ سلامتی آن ها مسوولیت داریم.

وی افزود: دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت باید برای نجات این سه قشر آسیب پذیر احساس مسوولیت داشته باشند.
پروفسور سلطان زاده ادامه داد: هوای آلوده و سیگار دو عامل تاثیرگذار در مرگ و میر نوزاد و سقط جنین است که گروه های پزشکی باید تاکید داشته باشند که افراد خانه های خود را آلوده به سیگار نکنند.

وی در ادامه به برگزاری نهمین کنگره مادر، جنین و نوزاد در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۱ و ۱۲ مهرماه واقع درباشگاه بانک ملت در خیابان فرمانیه تهران اشاره کرد و گفت: اولین دوره این کنگره با حضور بیش از ۲ هزار نفر در هتل استقلال در سال ۷۶ برگزار شد و اولین کارگاه احیای نوزادان در حاشیه کنگره در بیمارستان امام حسین(ع)برگزار کردیم.

پروفسور سلطان زاده اظهارداشت: نهمین کنگره مادر، نوزاد و جنین به طور مشترک بین متخصصین نوزادان، زایمان،اطفال، بیهوشی، پزشکان عمومی، اورژانس، پرستار و ماما به منظور پیشگیری از مرگ و میر برگزار می شود و همه این افراد به طور یکپارچه تصمیم می گیرند تا این سه عنصر سالم بمانند و تحویل جامعه داده شوند.

وی افزود: دکتر مرندی وزیر اسبق وزارت بهداشت همیشه بر پیشگیری از مرگ و میر کودکان و کاهش عفونت ها در بین آن ها تاکید داشتند.

وی گفت: در نهمین کنگره مادر، جنین و نوزاد بهداشت دست، تغذیه در ساعات اولیه تولد نوزاد، تماس پوست با پوست، پیشگیری از نارسایی قلبی و بکاربردن سلول های بنیادی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

مادران چون باغبانان، غنچه می پرورند
کودکان گل های گلزار مادر هستند
باغبان و غنچه و گل، گر ز آفت دور شد
در سلامت شور و شادی به خود می آورند

واکسیناسیون ستون اصلی سلامت است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید