وزیر بهداشت در گردهمایی معاونان غذا و دارو؛ سازمان غذا و دارو به رقم صادرات دارو افتخار نکند/ ۷۰ درصد برندهای دارویی کشور تولید داخل است

0
239
وزیر بهداشت: رونمایی از ۱۰۰ قلم داروی جدید طی ۳ سال/با دولتی شدن داروخانه‌ها مخالفیم وزیر بهداشت با اشاره به رونمایی از ۱۰۰ قلم داروی جدید طی ۳ سال گفت: واردات دارویی در طول عمر این دولت 350 میلیون دلار کاهش پیدا کرده است. به گزارش خبرنگار نشریه پزشکان، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در افتتاحیه همایش روز داروساز که در سالن همایش‌های رازی در حال برگزاری است، ضمن تبریک روز داروساز و هفته دولت، گفت: حدود 20 هزار داروساز در کشور در حال فعالیت هستند و جامعه داروسازی مانند سایر ارکان حوزه سلامت، نقش مهمی را در کشور ایفا می‌کنند. وی افزود: سهم جامعه داروسازی در تولید علمی کشور بی‌نظیر است و در شروع کار این دولت 8 نفر در کشور جزو برترین دانشمندان جهان بوده‌اند و اکنون با توجه به آمار گزارش شده این عدد به 36 نفر رسیده که 50 درصد آنها داروساز هستند که این موضوع یکی از افتخارات بزرگ این دولت است. وزیر بهداشت ادامه داد: در ابتدای شروع به کار این دولت، کشور با کمبود دارو مواجه بود که اکنون بعد از گذشت سه سال با تلاش داروسازان کشور 97 درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود که داروسازان نقش ویژه‌ای در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی داشته‌اند. وی افزود: در سه سال گذشته از بیش از صد قلم داروی جدید رونمایی شده است و همچنین در راستای طرح تحول سلامت بیش از 11 میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و 10 هزار پزشک نیز در سراسر کشور به کار گرفته شده است. هاشمی ادامه داد: واردات دارویی در طول عمر این دولت 350 میلیون دلار کاهش پیدا کرده که این یکی از دستاوردهای بزرگ این دولت است. وزیر بهداشت گفت: بیمه‌ها طبق قانون موظف بودند ظرف یک ماه تمام بدهی‌های خود را با بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی تسویه کنند که متأسفانه این اتفاق نیفتاد و امیدوارم نمایندگان محترم مجلس با رأی دادن به پیشنهاد اصلاحی بودجه دولت این مشکل را حل کند. وی در پایان گفت: ما با دولتی شدن داروخانه‌ها مخالفیم زیرا اداره داروخانه‌ها توسط دولت بی‌ثمر است و اگر داروخانه‌های دولتی هم به طور سالم اداره شوند ما با واگذاری آنها به بخش خصوصی استقبال می‌کنیم.

وزیر بهداشت در گردهمایی معاونان غذا و دارو؛
سازمان غذا و دارو به رقم صادرات دارو افتخار نکند/ ۷۰ درصد برندهای دارویی کشور تولید داخل است

وزیر بهداشت گفت: سازمان غذا و دارو نباید به صادرات یک و دو دهمی دارو بهایی دهد چرا که صادرات بسیار ناچیز افتخار نیست.

 

به گزارش خبرنگار نشریه پزشکان؛ حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در گردهمایی معاونان غذا و دارو که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد با بیان اینکه موفقیت در صادرات بسیار ناچیز است، اظهار داشت: صادرات دارو در قبال واردات ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلاری آن افتخار نیست. پیش از این میزان صادرات دارو ۱.۳  میلیارد دلار بوده که این رقم اکنون به میزان ۱.۲ دهم افزایش یافته اما سازمان غذا و دارو زیاد به این آمار و ارقام بهایی ندهد آن هم در شرایطی که هنوز میزان صادرات دارو قابل مقایسه با واردات آن نیست.

وی با تاکید بر اینکه هنوز با صادرات ۳ میلیارد دلاری دارو شاید بیشتر از ۱۰ سال آینده فاصله داریم، تصریح کرد: البته آرزو برجوانان عیب نیست هر چند که خوشبختانه با پیگیری های سازمان غذا و دارو بواسطه حمایت از تولیدات داخل و با کمک به ارتقا کیفیت این محصولات ۱۰ درصد از بازارهای دارویی که در اختیار شرکت های خارجی و بین المللی بوده به شرکت های داخلی اختصاص یافته به گونه ای که هم اکنون ۷۰ درصد از مارکت های دارویی ایران در اختیار شرکت های دارویی داخلی قرارگرفته است.

اجبار به مصرف داروهای کم کیفیت هنر نیست
وزیر بهداشت با بیان اینکه جلوگیری از واردات و اجبار برای مصرف مواد و داروهایی که شاید کیفیت مناسبی ندارند، هنر نیست، تاکید کرد:  اجبار در مصرف دارو و تجهیزات  میسر نیست مگر با شرکت در رقابت های بازار های جهانی و پیشروی در آن  به گونه ای که در این زمینه برنده شویم و البته اینکه سازمان غذا و دارو در کنار سندیکا در جهت افزایش صادرات به واسطه ارتقاء کیفیت تولیدات داخلی تلاش می کند هم قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه افرادی در خصوص واردات و شاید هم تولیدات داخلی واقعا آسیب دیده‌اند، عنوان کرد: با این حال در بحث قیمت گذاری ها کارهای بزرگی انجام شد به گونه ای که سازمان غذا و دارو در زمینه جریان مجوزهای واردات موازی باعث کاهش ۱۰۰ درصدی قیمت برخی از اقلام شد و در خصوص تجهیزات پزشکی نیز قیمت این اقلام ۲۵ الی ۳۰ درصد کاهش یافت و از سوی دیگر موفقیت در کاهش ۴۰ درصدی قیمت دارو ظرف یک سال بسیار بااهمیت است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: پیش از این در حوزه دارو و تجهیزات بازارهایی بودند که همیشه دولت به طور تضمینی آن هم با صرف مبالغ بالا خریدار اصلی آنها قلمداد می‌شد. اقدامات سازمان غذا و دارو و همکاری خوب معاونت های آن در دانشگاه های علوم پزشکی همه این معادلات را برهم زد.

بحث‌های بچگانه در بیمه‌ها و سایر دستگاه‌ها تمام شود

وی با بیان اینکه باید برخی موضوعات بچه‌گانه بین کارشناسان بیمه و سایر دستگاه ها جمع شود، یادآورد شد: اگر طبق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، وزارت بهداشت متولی اصلی در حوزه سلامت است پس تولیت بخش دارو تجهیزات هم همینجا است و برخی از مباحث بیمه ها در این زمینه تعجب آور است.

وزیر بهداشت برچیدن قاچاق دارو و تجهیزات را به سود خود بیمه ها دانست و اضافه کرد: شرکت‌های بیمه باید در این زمینه همکاری کنند تا ما هم بتوانیم افراد متخلف را شناسایی کنیم؛ البته می دانیم که بیمه ها هم فشار زیادی تحمل می کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید