پرفسور داریوش فرهود؛پژوهشگر حوزه ژنتیک، روان‌شناسی، انسان‌شناسی و اخلاق

0
738

پرفسور داریوش فرهود متولد فروردین ۱۳۱۷ در تهران پژوهشگر حوزه ژنتیک، روان‌شناسی، انسان‌شناسی و اخلاق است او عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران است.

او دکترای علوم طبیعی در ژنتیک انسانی و دکترای انسان‌شناسی را از دانشگاه ماینس آلمان (۱۹۷۲–۱۳۵۱ش) و درجه استادی در ژنتیک پزشکی از دانشگاه مونیخ (۱۹۹۱–۱۳۷۰ش) اخذ کرده‌است.[

او بنیانگذار، استاد و مدیر گروه ژنتیک انسانی دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران (۱۳۵۲ تا ۱۳۸۲) می‌باشد. فرهود برگزیده جشنواره بین‌المللی خوارزمی می‌باشد.

پدر داریوش فرهود فرهنگی بود جد پدری او به عباس میرزا (ولیعهد وقت تبریز در عهد قاجار) می‌رسد. مادر وی خانه‌دار بود و جد بزرگ مادری‌اش به حکیم‌باشی ناصر الدین شاه قاجار برمی‌گردد.

دوران کودکی داریوش فرهود با سفرهای اجباری پدر به مناطق مختلف ایران سپری شد. فرهود به دلیل منتقل شدن پدرش به جنوب، دوره کودکی را در شهرهایی چون هفتگل و مسجدسلیمان گذراند. پس از اتمام دوره دبستانش در جنوب، سال ششم را در دبستان پسرانه رازی تهران به تحصیل پرداخت. از همان ایام به لطف برخورداری از پدری فرهنگی و پدربزرگ و عموی پزشک‌اش، به علم طب علاقه‌مند می‌شود.

داریوش فرهود با چهره‌های نامدار و توانمندی در عرصه پزشکی همچون رحمان زاده، سروستانی، مجیدی، مجید سمیعی (جراح مغز و اعصاب و ساکن آلمان)، فنایی، بروستانی و «تینکر ناگل» (برنده جایزه نوبل) همشاگردی و دوست بوده‌است.

شاگردان: داریوش فرهود بیش از بیست هزار دانشجوی رشته‌های مختلف پزشکی و علوم زیستی را تعلیم داده است.

آدرس کلینیک  پرفسور فرهود:

میدان ولیعصر – ضلع جنوبی بلوار کشاورز – پلاک ۲۲ – طبقه ۲

۰۲۱-۸۸۹۰۸۴۴۷

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید