سرخط خبرها
خانه / گایدلاین های پزشکی / پرفشاری خون اهداف جدید درمانی
پرفشاری خون اهداف جدید درمانی
پرفشاری خون اهداف جدید درمانی

پرفشاری خون اهداف جدید درمانی

پرفشاری خون اهداف جدید درمانی

کالج پزشکان آمریکا (ACP) و آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) با همکاری یکدیگر، گایدلاینی را منتشر کردند که به معرفی شواهد موجود و توصیه‌های بالینی، براساس مزایا و مضرات اهداف بالاتر در مقابل پائین‌تر، برای درمان هیپرتانسیون در بزرگسالان ۶۰ سال یا بالاتر پرداخته است.
گروه هدف در این گایدلاین، شامل همه پزشکان، و گروه هدف بیماران نیز دربرگیرنده افراد ۶۰ سال و بالاتر بوده که مبتلا به هیپرتانسیون هستند.
توصیه‌ها
۱-ACP و AAFP توصیه می‌کنند که پزشکان درمان را در افراد ۶۰ سال یا بالاتر با فشار خون سیستولیک مداوم ۱۵۰ میلی‌متر جیوه یا بالاتر آغاز کنند و هدف آن باشد که فشار خون سیستولیک به کمتر از ۱۵۰ میلی‌متر جیوه برسد تا خطر مورتالیتی، استروک و حوادث قلبی‌عروقی کاهش یابد (درجه: توصیه قوی، شواهد با کیفیت بالا). ACP و AAFP همچنین توصیه می‌کنند که پزشکان باید اهداف درمانی را برای بزرگسالان ۶۰ سال یا بالاتر براساس بحث‌های مبادله شده میان پزشک و بیمار در مورد مزایا و مضرات اهداف خاص فشار خون در نظر بگیرند.
شواهد با کیفیت بالا نشان داده درمان هیپرتانسیون در افراد مسن برای رسیدن به اهداف متوسط (کمتر از ۹۰/۱۵۰ میلی‌متر جیوه) باعث کاهش مورتالیتی (ARR: 64/1)، استروک (ARR: 13/1)، و حوادث قلبی‌عروقی (ARR: 25/1) می‌شود. بیشترین مزیت این هدف درمانی به این دسته از بیماران می‌رسد، بدون در نظر گرفتن اینکه مبتلا به دیابت هستند یا خیر.
اصولی‌ترین و بزرگترین مزیت مطلق این توصیه نصیب کسانی می‌شود که میانگین فشار خون سیستولیک آنها در ابتدا بیشتر (بیشتر از ۱۶۰ میلی‌متر جیوه) بوده باشد. دیگر مزایای به دست آمده از کنترل سرسختانه فشار خون اندک است، و تاثیر ناچیزی بر پیامدهای بیمار خواهد گذاشت.
گزینه‌های درمانی دارویی اثربخش، شامل داروهای آنتی‌هایپرتنسیو، مانند تیازیدهای نوع دیورتیک، مهارکننده‌های ACI، همچنین ARBs، بلوک‌کننده‌های کانال کلسیم و بتابلاکرها هستند.
۲-ACP و AAFP توصیه می‌کنند که پزشکان آغاز یا تشدید درمان دارویی را در بزرگسالان ۶۰ سال یا بالاتر با سابقه استروک یا حمله گذرای ایسکمیک در نظر بگیرند تا فشار خون سیستولیک به کمتر از ۱۴۰ میلی‌متر جیوه برسد و خطر استروک عودکننده در آنها کاهش یابد (درجه: توصیه ضعیف، شواهد با کیفیت متوسط). ACP و AAFP همچنین توصیه می‌کنند که پزشکان اهداف درمانی را برای بزرگسالان ۶۰ سال یا بالاتر براساس بحث‌های مبادله شده میان پزشک و بیمار در مورد مزایا و مضرات اهداف خاص فشار خون در نظر بگیرند.
۳-ACP و AAFP توصیه می‌کنند که پزشکان آغاز یا تشدید درمان دارویی را در بعضی از بزرگسالان ۶۰ سال یا بالاتر با خطر بالای کاردیوواسکولار، براساس ارزیابی فردی، برای رسیدن به فشار خون سیستولیک ۱۴۰ میلی‌متر جیوه یا کمتر، به منظور کاهش خطر استروک یا حوادث قلبی‌عروقی در نظر بگیرند (درجه: توصیه ضعیف، شواهد با کیفیت پائین). ACP و AAFP همچنین توصیه می‌کنند که پزشکان اهداف درمانی را برای بزرگسالان ۶۰ سال یا بالاتر براساس بحث‌های مبادله شده میان پزشک و بیمار در مورد مزایا و مضرات اهداف خاص فشار خون در نظر بگیرند.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

گایدلاین قلب/فشار خون بالا

گایدلاین قلب/فشار خون بالا

گایدلاین قلب/فشار خون بالا، انجمن قلب آمریکا گایدلاین‌های سال ۲۰۰۸ خود را در زمینه تشخیص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *