پوکی استخوان-گایدلاین‌های جدیددرمان 

0
203
پوکی استخوان-گایدلاین‌های جدید درمان 
پوکی استخوان-گایدلاین‌های جدید درمان 

پوکی استخوان-گایدلاین‌های جدید درمان

کالج پزشکان آمریکا (ACP)، با انتشار آخرین نسخه به‌روز شده از دستورالعمل‌های خود در زمینه درمان پوکی استخوان، توصیه کرد پزشکان باید زنان مبتلا به پوکی استخوان را با یکی از ۳ داروی اصلی بیس‌فسفونات‌ها یا بیولوژیک denosumab، برای مدت ۵ سال، درمان کنند. در این مدت زمانی نیز نیازی به پایش تراکم استخوانی (BMD) بیماران نیست.
کالج پزشکان آمریکا، همچنین به پزشکان توصیه می‌کند، در صورت امکان، تجویز داروهای ژنریک را نسبت به برندها ترجیح دهند و در مورد تعهد بیماران به درمان، خصوصا زمانی که برای آنها بیس‌فسفونات‌ها تجویز شده، با آنها صحبت کنند.
این توصیه‌ها در نشریه معتبر Annals of Internal Medicine منتشر و بوسیله آکادمی پزشکان خانواده آمریکا نیز تائید شده‌اند.
در این گایدلاین به‌روز شده، کالج پزشکان آمریکا، پزشکان را به استفاده از درمان جایگزینی هورمون یا HRT، چه به صورت استروژن به تنهایی یا در ترکیب با پروژسترون، توصیه نمی‌کند، زیرا شواهد کافی در حمایت از اثربخشی آن در پیشگیری از شکستگی‌ها در زنان یائسه شده که مبتلا به پوکی استخوان هستند، وجود ندارد. از سوی دیگر، خطرات جدی، مانند افزایش خطر حوادث سربروواسکولار و ترومبوآمبولی وریدی، نیز بیماران را در معرض تهدید قرار می‌دهد که همین مساله، مزایای آن را تحت شعاع خود قرار می‌دهد.
این انجمن در جایی دیگر از این گایدلاین، تجویز مدولاتور انتخابی گیرنده استروژن (SERM)، رالوکسیفن، را برای این اندیکاسیون توصیه نمی‌کند، زیرا خطرات بیماری قلبی‌عروقی و حوادث ترومبوآمبولی، بیماران را تهدید می‌کند و همین موضوع، به اندازه کافی قوی هست که تجویز آنها توصیه نشود. البته همه صاحبنظران با توصیه‌های آخرین گایدلاین به‌طور کامل موافق نیستند، خصوصا با توصیه‌های آن در مورد عدم تجویز HRT. علاوه بر این، برخی از ناظران تصمیم کالج پزشکان آمریکا را مبنی بر عدم توصیه استفاده از عامل آنابولیک teriparatide، تائید نمی‌کنند و نمی‌پذیرند.
حمایت از HRT برای پوکی استخوان
در سرمقاله‌ای که همراه این گایدلاین منتشر شده، پروفسور Eric Orwoll، ضمن موافقت با توصیه‌های قوی کالج پزشکان آمریکا، مبنی بر درمان زنان مبتلا به پوکی استخوان با یک بیس‌فسفونات یا denosumab بیولوژیک، عنوان می‌دارد که از HRT برای این اندیکاسیون استفاده نشود. به عقیده وی، HRT می‌تواند یک گزینه قابل قبول در بیماران انتخابی باشد: «جایگزین‌های استروژنی شکستگی‌ها را در زنان یائسه به طور کلی کاهش می‌دهد و احتمال دارد همان کار را در زنان مبتلا به پوکی استخوان هم انجام دهد. بنابراین، اگرچه استروژن نباید انتخاب اول برای درمان پوکی استخوان باشد، اگر زنی از استروژن به دلایل دیگری استفاده می‌کند (مانند علایم یائسگی)، مزایای اسکلتال آن بدون افزودن یک داروی اوستئوپورز دوم قابل دستیابی است.»
توصیه‌های ACP در مورد اوستئوپورز
آخرین گایدلاین ACP در زمینه مدیریت کاهش دانسیته استخوانی یا اوستئوپوروز شامل توصیه‌های زیر می‌شود:
ACP توصیه می‌کند که پزشکان، مردان مبتلا به پوکی استخوان را با یک بیس‌فسفونات درمان کنند تا خطر شکستگی مهره‌ای کاهش یابد. البته در زنان یا مردان مبتلا به پوکی استخوان که دانسیته مواد معدنی استخوانی مشابه دارند، روند درمان آنها تفاوتی نخواهد داشت.
ACP توصیه می‌کند که پزشکان در مورد درمان یا عدم درمان زنان اوستئوپورتیک ۶۵ سال و بالاتر که در معرض خطر بالای شکستگی هستند، براساس پروفایل شکستگی هر فرد و ترجیح بیمار تصمیم‌گیری کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید