پیشگیری و درمان پوکی استخوان

0
193
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران: پنج قدم برای داشتن استخوان سالم /پیشگیری و درمان پوکی استخوان در پنج قدم

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران:

پنج قدم برای داشتن استخوان سالم /پیشگیری و درمان پوکی استخوان در پنج قدم

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با اشاره به ۴ نکته اصلی برای پیشگیری از پوکی استخوان گفت: این بیماری هم به دلیل اختلالاتی که در عملکرد فرد ایجاد می کند و هم به علت شکستگی های ناشی از آن اثرات مخربی بر کیفیت زندگی مبتلایان دارد

به گزارش دبیرخانه انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران دکتر احمد رئیس السادات، دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان اظهارداشت: پوکی استخوان شایع‌ترین بیماری متابولیک استخوان است و از معضلات اصلی تهدید کننده سلامت به ویژه در سالمندان به شمار می‌رود.
وی افزود: در پوکی استخوان تراکم استخوان ها کاهش می یابند و استخوان ها متخلخل تر می‌شود و به دلیل تغییر کیفیت ساختاری استخوان، خطر و احتمال شکستگی در آنها افزایش می یابد. این بیماری هم به دلیل اختلالاتی که در عملکرد فرد ایجاد می کند و هم به علت شکستگی های ناشی از آن اثرات مخربی بر کیفیت زندگی مبتلایان دارد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بیستم اکتبر(۲۸ مهر)توسط سازمان بهداشت جهانی و بنیاد بین المللی استئوپروز روز جهانی پوکی استخوان نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری این روز، ارتقا سطح آگاهی عمومی در خصوص پیشگیری ، تشخیص ودرمان پوکی استخوان است.
وی بیان داشت: هر سال به صورت سمبلیک شعار یا نمادی برای معرفی این روز و فعالیت‌های یکساله مرتبط با آن در نظر می گیرند. امسال(۲۰۱۹) عنوان ” آن است پوکی استخوان”  سرتیتری برای تصاویر و داستانهای احساسی مردمی که دچار پوکی استخوان شده اند برای تاثیرگذاری بر بقیه در نظر گرفته شده است.
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایراندر ایران  حدود گفت: ۱۷ درصد بزرگسالان بالای ۳۰ سال دچار پوکی استخوان هستند و این آمار در استان‌های شمالی از جمله گلستان، مازندران، تهران و آذربایجان بیشتر از استانهای جنوبی مانند فارس و بوشهر گزارش شده است.
وی بیان داشت: بر اساس پژوهش‌های داخلی بیش از ۲۰ درصد خانم های بالای پنجاه سال دچار پوکی استخوان هستند. حدود ده درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌دهند و با افزایش امید به زندگی این میزان بیشتر خواهد شد و در نتیجه بر جمعیت مبتلا به پوکی استخوان افزوده خواهد شد.
رئیس السادات گفت: از هر سه خانم بالای پنجاه سال یک نفر و از هر پنج مرد بالای پنجاه سال یک نفر دچار شکستگی مرتبط پوکی استخوان می شود و خسارات مادی ،جسمی و روحی قابل توجهی ایجاد می‌کنند.

وی گفت: اگرچه عامل ژنتیک و وراثت مهمترین عامل تعیین کننده تراکم استخوان به شمار می رود ولی  تغذیه فعالیت فیزیکی  و پرهیز از عادات غلط از مهمترین عوامل قابل اصلاح در ابتلا به پوکی استخوان به به شمار می‌روند.

به گفته دکتر رییس السادات، استئوپروز یک بیماری خاموش است، چرا که تا  وقتی که شکستگی در استخوان اتفاق نیفتاده باشد درد و شکایت جدی ایجاد نمی کند و نمی توان به وجود آن پی برد.
وی درباره روش های تشخیصی استئوپروز، اظهار داشت: تشخیص استئوپروز مبتنی بر انجام سنجش تراکم استخوان است و در افراد با عوامل خطر و در سنین خاص باید انجام گردد.

دبیر انجمن طب فیزیکی در پاسخ به اینکه چه کنیم که استخوانهای سالمی داشته باشیم گفت: ۵ قدم برای داشتن استخوان سالم و پیشگیری از شکستگی در آینده شامل قدم اول انجام ورزش منظم شامل ورزش های تحمل کننده وزن، تقویت عضلات و تمرینات تعادلی است.

وی بیان داشت: قدم دوم تغذیه مناسب شامل مصرف غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین د (مانند لبنیات) و پروتئین مانند ماهی و تخم مرغ و حبوبات و همینطور میوه و سبزیجات تازه است و قدم سوم پرهیز از عادت‌های غلط در زندگی از جمله تلاش برای داشتن وزن مناسب، اجتناب از کشیدن سیگار و مصرف الکل و همینطور مصرف بی رویه قهوه و نوشیدنی های گازدار است.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران عنوان کرد: قدم چهارم پیگیری اینکه آیا نشانه ای از خطر جهت ابتلا به پوکی استخوان وجود دارد یا نه؟ مثلا سابقه شکستگی استخوان بر اثر صدمات و یا زمین خوردن ملایم ، یائسگی زودرس(زیر ۴۵ سال)، شکستگی لگن در خانواده، بیماریهایی چون دیابت و روماتویید آرتریت و برخی از بیماری‌های گوارشی، مصرف داروهای کورتونی و ضد تشنج و داروهای بیماریهای تیرویید، کوتاهی قد بیش از ۴سانتیمتر و لاغری مفرط از مهمترین نشانه های خطر ابتلا به پوکی هستند.

وی بیان داشت: قدم پنجم پیشگیری از زمین خوردن و تشخیص و درمان به موقع پوکی با ویزیت پزشک و انجام سنجش تراکم استخوان است
وی در مورد  برگزاری پنجمین سمپوزیوم تازه های پوکی استخوان گفت: پنجمین سمپوزیوم تازه‌های پوکی استخوان به همت انجمن طب فیزیکی و توان بخشی ایران و با همکاری واحد توسعه پژوهش‌های بالینی بیمارستان شهید مدرس(سعادت آباد) تهران در تاریخ جمعه سوم آبانماه برگزار می شود.

پیشگیری و درمان پوکی استخوان

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران: پنج قدم برای داشتن استخوان سالم /پیشگیری و درمان پوکی استخوان در پنج قدم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید