سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / پیوگلیتازون، از اتهام ایجاد سرطان مثانه مبری شد

پیوگلیتازون، از اتهام ایجاد سرطان مثانه مبری شد

پیوگلیتازون، از اتهام ایجاد سرطان مثانه مبری شد

 نتایج یک مطالعه آینده‌نگر حاکی از آن است که به‌نظر نمی‌رسد استفاده از داروی ضددیابت پیوگلیتازون در بیماران مبتلا به دیابت، با افزایش خطر سرطان مثانه همراه باشد، اما شاید شانس خطر دیگر سرطان‌ها افزایش یابد.
محققان در این مطالعه، از یک رجیستری دیابت برای شناسایی نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر بزرگسال ۴۰ سال و بالاتر استفاده کردند که مبتلا به دیابت بودند.
در طول نزدیک به ۷ سال پیگیری، نرخ بروز سرطان مثانه در میان مصرف کنندگان پیوگلیتازون، در مقایسه با بیمارانی که اصلا از این دارو استفاده نکرده بودند، بیشتر بود (۸/۸۹ مورد در برابر ۹/۷۵ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر ـ سال)، اما این تفاوت پس از تعدیل دیگر عوامل مخدوش‌کننده، از نظر آماری معنی‌دار نبود.
از سوی دیگر، در مقایسه با بیمارانی که اصلا از داروی پیوگلیتازون استفاده نکرده بودند، بیمارانی که تحت درمان با آن قرار گرفته بودند، با خطر بیشتر سرطان پروستات و پانکراس مواجه بودند. این ارتباط با دیگر سرطان‌های بررسی شده به دست نیامد. البته نیاز است مساله افزایش خطر دو نوع سرطان پروستات و پانکراس با پیوگلیتازون مورد بررسی بیشتر قرار گیرد، اما نکته مهم آن است که این مطالعه، خیال همه را از نظر سرطان مثانه راحت کرد!

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

مدیریت درمانی کتواسیدوز دیابتیک

مدیریت درمانی کتواسیدوز دیابتیک

کتواسیدوز دیابتیک (DKA) یک اورژانس جدی پزشکی است که ناشی از کمبود انسولین بوده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *