چاقی و ابتلا به یازده سرطان

  0
  714
  چاقی شما را در معرض ابتلا به 11 نوع سرطان قرار می‌دهد

  چاقی شما را در معرض ابتلا به ۱۱ نوع سرطان قرار می‌دهد

  New York Post: نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان و مرگ در اثر آنها قرار دارند، از جمله، بدخیمی‌های پستان، تخمدان، کلیه، پانکراس، روده بزرگ، رکتوم و مغز استخوان.

  سرطان یک علت اصلی مرگ در سراسر جهان به‌شمار می‌آید و شیوع چاقی در طول نسل گذشته بیش از ۲ برابر شده است. با اینکه تصور می‌شود اضافه وزن شانس ابتلا به سرطان و مرگ ناشی از طیف گسترده‌ای را از تومورها افزایش می‌دهد، شواهد قوی از این ارتباط برای ۱۱ نوع سرطان حمایت می‌کند.

  به عقیده محققان، دیگر ارتباط‌ها هم می‌توانند در این زمینه واقعی و درست باشند، اما هنوز در مورد آنها عدم اطمینان قابل توجهی وجود دارد.

  براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سطح جهان، ۹/۱ میلیارد فرد بزرگسال با اضافه وزن و چاقی وجود دارند. به بیان دیگر، از هر ۱۰ فرد بزرگسال، ۴ نفر اضافه وزن دارند و بیش از یک نفر نیز چاق است، شرایطی که علاوه بر افزایش خطر بعضی سرطان‌های خاص، باعث افزایش خطر بیماری قلبی، دیابت، مشکلات کلیوی و اختلالات مفصلی نیز می‌شود.

  محققان در این مطالعه اطلاعات به دست آمده را از ۲۰۴ مطالعه که پیش از این در زمینه ارتباط میان چاقی، افزایش وزن، اندازه دور کمر و ۳۶ نوع سرطان مختلف انجام شده بود، آنالیز و تحلیل کردند.

  محققان در این مطالعه توجه خاصی به این موضوع داشتند که شاید نتایج به دست آمده از بررسی‌های قبلی در مورد ارتباط میان چاقی و سرطان اغراق کرده باشند یا اینکه این ارتباط ممکن است کوچکتر از آنی باشد که نشان داده شده است.

  در پایان مطالعه مذکور، پژوهشگران دریافتند که قوی‌ترین ارتباط میان چاقی و بدخیمی‌های دستگاه گوارش، همچنین تومورهای هورمون‌محور در زنان دیده می‌شود.

  زمانی که محققان به شاخص توده بدنی (BMI)، یعنی نسبت وزن به قد، افراد توجه کردند، دریافتند که افزایش شاخص توده بدنی ارتباط محکمی با ابتلا به سرطان‌های مری، مغز استخوان، سیستم صفراوی، پانکراس و کلیه دارد. همچنین شاخص توده بدنی بالاتر با شانس بیشتر ابتلا به سرطان‌های روده بزرگ و رکتوم در مردان و بدخیمی‌های اندومتر (لایه داخلی رحم) در زنان جوان‌تر ارتباط دارد.

  اگر شاخص توده بدنی بین ۵/۱۸ و ۹/۲۴ را به عنوان سالم در نظر بگیریم، شاخص توده بدنی بین ۲۵ و ۹/۲۹، به عنوان اضافه وزن، عدد ۳۰ و بالاتر، به عنوان چاق و شاخص توده بدنی ۴۰ و بالاتر را نیز در مقام چاقی مرضی قرار می‌دهیم.

  افزایش خطر سرطان‌ برای هر ۵ واحد افزایش در شاخص توده بدنی، در طیفی بین ۹ درصد برای سرطان رکتوم در میان مردان تا ۵۶ درصد برای تومورهای سیستم صفراوی متغیر است.

  در زنان، افزایش وزن و چاقی زیاد شکمی (نسبت دور کمر به دور باسن)، با خطر بیشتر ابتلا به بعضی از انواع سرطان‌های خاص مرتبط هستند.

  پس از دوره یائسگی، خطر سرطان پستان در زنان، به ازای هر ۵ کیلوگرم وزنی که در دوران بزرگسالی به دست آمده، تا ۱۱ درصد افزایش پیدا می‌کند. این میزان افزایش برای زنانی محاسبه شده که برای برطرف کردن علایم یائسگی از هورمون‌درمانی استفاده نکرده‌اند، زیرا هورمون‌درمانی خود به‌طور مستقل خطر ابتلا به سرطان پستان را بیشتر می‌کند.

  هرچه چربی بیشتری به قسمت میانی بدن زنان افروده شود، به ازای هر ۱/۰ واحد افزایش در نسبت اندازه دور کمر به اندازه دور باسن، خطر و شانس ابتلا به سرطان رحم ۲۱ درصد بیشتر می‌شود.

  محققان در این مطالعه شواهدی قوی، در زمینه حمایت از ارتباط میان افزایش وزن و سرطان روده بزرگ یافته‌اند. آنها هچنین دریافتند که ارتباطی قوی میان شاخص توده بدنی بالاتر و ابتلا به سرطان‌های معده، کیسه صفرا، و تخمدان‌ها، همچنین خطر بیشتر مرگ در اثر تومورهای مغز استخوان وجود دارد.

  البته به نظر می‌رسد باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا تغییرات در چربی بدن در طول زمان و ارتباط تاثیر مستقیم چربی در افزایش شانس ابتلا به انواع خاصی از سرطان یا مرگ در اثر ابتلا به این بیماری‌ها بررسی شود.چاقی شما را در معرض ابتلا به 11 نوع سرطان قرار می‌دهد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید