یکى از معضلات و چالش هاى فعلى چشم پزشکى، خشکى چشم است

0
300
یک متخصص قرنیه عنوان کرد؛ يكى از معضلات و چالش هاى فعلى چشم پزشكى، خشكى چشم است

یک متخصص قرنیه عنوان کرد؛

یکى از معضلات و چالش هاى فعلى چشم پزشکى، خشکى چشم است

یک متخصص قرنیه از خشکی چشم به عنوان یکی از بیماری های شایع چشمی نام برد و گفت: خشکی چشم اگرچه ممکن است درمان قطعی نداشته باشد، ولى با اقدامات پیشگیرانه و راهکارهاى درمانى نوین، بسیارى از این بیماران کیفیت زندگى مطلوبى را از این منظر به دست مى آورند.

دکتر سید محمد قریشی، در آستانه برگزاری بیست و نهمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران، با عنوان این مطلب که چشم از دو قسمت اصلی تشکیل شده است، افزود: قسمت های خلفی شامل شبکیه و مشیمیه و قسمت قدامی یا جلویى چشم شامل عدسى، قرنیه، ملتحمه و پلک ها مى باشد
استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با اشاره به اینکه یکی از شایع ترین بیماری قسمت قدامى چشم، اختلالات اشک و خشکی چشم است، ادامه داد: امروزه اختلالات اشک و خشکی چشم، همه جوامع، قشرها و سنین را درگیر ساخته و شیوع آن رو به افزایش است.

این متخصص قرنیه با اشاره به تلاش هایی که برای پیشگیری و کنترل این عارضه چشمی در جهان صورت گرفته است، اظهارداشت: امروزه تحقیقات و اقدامات زیادى در سطح جهانى براى پیشگیرى و درمان این عارضه در حال انجام است و امید مى رود بتوان بر این معضل فارغ آمد.

وی افزود: عوامل متعددى نظیر بیمارى هاى عمومى و چشمى، اعمال چشمى، بیمارى هاى اتوایمیون و بافت کلاژن، بیمارى هاى ژنتیکى و مادر زادی و عوامل ناشناخته، در بروز این بیمارى نقش دارند، ولى افزایش شیوع آن در سالهای اخیر ، مرتبط با سبک زندگى کنونى از جمله شیوه تغذیه، تحرک کم، افزایش استرس ، آب و هوا و آلودگى هاى محیطى مى باشد. از عوامل مهم دیگر افزایش خشکى چشم ، کارکردن زیاد با کامپیوتر و استفاده مفرط از تلفن همراه مى باشد. لذا اگرچه در گذشته، خشکى چشم مختص سنین بالا بود، اما متاسفانه امروزه این معضل به قشر جوان هم سرایت کرده است. وى اضافه کرد: البته چاره اندیشی این نیست که افراد از کامپیوتر و موبایل استفاده نکنند بلکه باید استفاده از این وسایل حدالامکان محدود شود و فردی که از این وسایل استفاده می کند باید به چشمانش استراحت دهد و نباید زمان زیادی به صفحه کامپیوتر و موبایل خیره شود بلکه با پلک زدن مداوم و استراحت هاى متناوب و سایر اقدامات، بر این مشکل غلبه کند.

وی همچنین نقش تغذیه در پیشگیری از بروز خشکی چشم را بسیار موثر دانست و ادامه داد: آنتی اکسیدان ها و رژیم های غذایی که امگا ۳ دارند در پیشگیری از خشکی چشم بسیار موثر هستند.

قریشی همچنین به مهم ترین علائم خشکی چشم اشاره کرد و افزود: سوزش و احساس جسم خارجى در چشم، خستگى چشم ها و خواب آلودگی، به عنوان مهم ترین علائم شناخته می شوند. زمانی که فرد دچار خشکی چشم می شود اشک به خوبى سطح چشم را پوشش نمى دهد واین مسئل منجر به علائم ذکر شده و نیز اختلالات بینائى مى شود.

این متخصص قرنیه تاکید کرد: اگر چه خشکی چشم ممکن است درمان قطعی نداشته باشد، اما در اکثر موارد مى توان بیمارى را با درمان هاى موجود کنترل کرد.

وی تاکید کرد: افرادی که از کامپیوتر استفاده می کنند سعی کنند مانیتور دستگاه آنها یک مقدار پایین تر از سطح چشم باشد تا چشم خود به خود یک مقدار بسته بماند و اگر در محیطی کار می کنند که هوای آن خشک است، حتى الامکان از وسایلی که باعث مرطوب شدن محیط می شود استفاده کنند و در معرض محیط آلوده و باد قرار نگیرند.

یکى از معضلات و چالش هاى فعلى چشم پزشکى، خشکى چشم استیک متخصص قرنیه عنوان کرد؛ یکى از معضلات و چالش هاى فعلى چشم پزشکى، خشکى چشم است

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید