کاندزارتان-سرطان پستان

0
123
کاندزارتان-سرطان پستان

کاندزارتان-سرطان پستان،انجمن قلب آمریکا در نشست سالیانه خود در اورلاندو آمریکا آخرین دستاوردهای این حوزه مهم از علم پزشکی را ارایه کرده و هزاران متخصص و محقق را دورهم گردآورد تا با تازه‌ترین یافته‌ها آشنا شده و از نتایج کارآزمایی‌های مهم اطلاع یابند.
در این مجال، نگاهی می‌اندازیم به نتایج برترین مطالعات انجام شده که در این نشست علمی مطرح شدند.

کاندزارتان-سرطان پستان
ارجحیت CABG بر PCI در بیماران دیابتی
نتایج یک رجیستری در کانادا نشان می‌دهد بیماران دیابتیک که با گرفتگی چندین عروق کاروتید مواجه هستند و باید تحت جراحیrevascularization برای بیماری کرونری چند رگی قرار گیرند، اگر به جای CABG، برایشان PCI انجام شود، با خطر کمتر مرگ، حمله‌های قلبی و عوارض جدی روبرو خواهند شد، خصوصا اگر طی درمان‌های قبلی در وضعیت سندرم کرونری حاد تثبیت شده قرار گرفته باشند. درواقع، این نتایج پیشنهاد می‌کنند که بعضی افراد که با روش PCI درمان می‌شوند، شاید از روش جراحی بای‌پس بیشتر منفعت ببرند. البته نیاز است در این زمینه، کارآزمایی‌های تصادفی شده با کنترل گروه شاهد انجام شوند تا پاسخ درستی به این سوال داده شود. نتایج به دست آمده، یافته‌های کارآزمایی FREEDOM را تائید می‌کند که آن هم ارجحیت جراحی بای‌پس را بر PCI که با استنت‌های آغشته به دارو در بیماران مبتلا به دیابت با بیماری چندرگی انجام می‌شود، نشان داده بود. البته چالشی که در این زمینه وجود دارد، آن است که در مطالعه FREEDOM و مطالعات مشابه آن، مانند SYNTAX و BARI-2D، نتایج متفاوتی با نسل جدید استنت‌های آغشته به دارو به دست آمده است، خصوصا با استنت‌های آغشته به everolimus. مطالعه حاضر زمانی انجام شده که اغلب استنت‌های موجود در بازار، از نوع نسل دوم بودند، هرچند بعضی محققان معتقدند که نتایج به دست آمده، حتی با وجود استنت‌های نسل سوم هم تغییری نمی‌کند، زیرا اختلافی که در پیامد نهایی بیماران جراحی شده به روش CABG و PCI وجود دارد، بسیار زیاد و قابل توجه است، به طوریکه بعید است استنت‌های نسل سوم در نتایج تغییری ایجاد کنند. یکی از دلایلی که در بعضی بیماران دیابتیک، CABG بر PCI ارجحیت دارد، آن است که PCI تمایل دارد بیماری با سگمنت‌های فوکال را درمان کند. در بیماران مبتلا به دیابت، بیماری چندرگی اغلب تمامی سگمنت عروق کرونر را درگیر می‌کند، بنابراین CABG بیمار را در برابر هرگونه مشکلی که ممکن است که در دیگر قسمت‌های رگ ایجاد شود، محافظت می‌کند.
افزودن کاندزارتان به درمان سرطان پستان
محققان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که برای بیماران مبتلا به مراحل اولیه سرطان پستان، افزودن داروی کاندزارتان candesartan cilexetil که نوعی بلوک کننده گیرنده آنژیوتانسین است، به رژیم درمانی بیماران، می‌تواند خطر بدعملکردی قلبی را که عارضه جانبی شایع رادیوتراپی و بعضی داروهای خاص ضدسرطان است، کاهش دهد. محققان این مطالعه که کارآزمایی PRADA را در ۱۲۰ بیمار زن انجام داده‌اند، نشان دادند افرادی که روزانه دوز ۳۲ میلی‌گرمی کمکی کاندزارتان را در طول درمان سرطان پستان خود دریافت می‌کنند، کسر جهشی بطن چپ آنها در پایان دوره درمان سرطان نسبت به پایه، به‌طور قابل توجهی در مقایسه با افرادی که پلاسبو دریافت کرده‌اند، کاهش کمتری نشان می‌دهد. از سوی دیگر، تفاوتی قابل توجهی در تغییرات کسر جهشی بطن چپ میان بیماران دریافت کننده متوپرولول ۱۰۰ میلی‌گرمی و پلاسبو دیده نشد. محقق ارشد این مطالعه معتقد است، اگر تحقیقات بیشتر اثرات ثابت و طولانی‌مدت تجویز زودهنگام مهارکننده آنژیوتانسین را تائید کنند، شاید این درمان پیشگیرانه در گایدلاین‌های استاندارد درمان گنجانده شوند. کموتراپی با دوزهای بالای آنتراسیکلین، همچنین تراستوزوماب عوارض جانبی کاردیوتوکسیک شناخته شده‌ای دارند که می‌توانند درمان‌های ضدسرطان را محدود کنند.

کاندزارتان-سرطان پستانکاندزارتان-سرطان پستان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید