کاهش اثرات مخرب بنزین بر پروتئین های خون با ماده مؤثره انار

0
452

دستاورد محققان ایرانی؛
کاهش اثرات مخرب بنزین بر پروتئین های خون با ماده مؤثره انار
تهران- محققان دانشگاه تهران با انجام یک طرح پژوهشی به روشی برای تعدیل اثرات مخرب بنزین بر پروتئین های خون با استفاده از ماده مؤثره در انار دست یافتند.

به گزارش نشریه پزشکان از دانشگاه تهران، در پژوهشی که در مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک انجام گرفته، تاثیر ماده مؤثره در انار در کاهش اثرات زیان بار متیل ترت بوتیل اتر (ام تی بی ای) بنزین در خون انسان به اثبات رسیده است.
محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران در راستای پیشگیری از عوارض نامطلوب این ماده، ترکیب آنتی اکسیدان الاژیک اسید را مورد مطالعه قرار دادند که منجر به کاهش اثرات تخریبی آن شد.
الاژیک اسید به وفور در میوه هایی از قبیل انار، توت فرنگی و انگور یافت می شود از همین رو محققان توصیه می کنند تا افراد و به ویژه کسانی که در شهرها و مناطق صنعتی زندگی و یا کار می کنند، این میوه ها را در رژیم غذایی خود قرار دهند.
متیل ترت بوتیل اتر، یک ماده افزودنی به بنزین است که با افزایش عدد اکتان منجر به اکسیژن رسانی به سوخت می شود.
انسان از طریق تنفس دود خودروها، مصرف آب های آشامیدنی و تماس پوستی با آب آلوده به
متیل ترت بوتیل اتر، در معرض آن قرار می گیرد از این رو سلامت انسان ها در فضایی که این ماده وجود دارد، به یک موضوع جدی تبدیل شده است.
در این تحقیق اثر ام تی بی ای بر هموگلوبین (پروتئین تنفسی خون انسان) مورد مطالعه قرار گرفته که حاکی از تغییر ساختار و عملکرد این پروتئین در حضور این ماده است.
متیل ترت بوتیل اتر که یک ترکیب اکسیدانت است، از طریق تولید رادیکال های آزاد می تواند زمینه ساز بروز دیابت و عوارض ناشی از آن باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید