سرخط خبرها
خانه / تازه های پزشکی / کاھش مرگ ناشی از سرطان رودہ بزرگ با غربالگری

کاھش مرگ ناشی از سرطان رودہ بزرگ با غربالگری

رییس پژوھشکدہ بیماریهای گوارش و کبد:
غربالگری ھا بیش از ۴۰ درصد موارد مرگ ناشی از سرطان رودہ بزرگ را کاھش می دھد
رییس پژوھشکدہ بیماریهای گوارش و کبد اعلام کرد : سرطان رودہ بزرگ بہ عنوان سومین سرطان شایع در جہان در سنین بالای ۵۰ سال بروز می کند کہ با اجرای برنامہ ھای غربالگری بیش از ۴۰ درصد موارد مرگ ناشی از سرطان رودہ بزرگ کاھش پیدا می کند.
رضا ملک زادہ در گفت و گو با نشریہ پزشکان ایرانی گفت : سرطان رودہ بزرگ (کولون) از پولیپ ھای رودہ تشکیل می شود کہ بہ طور معمول علامت بالینی خاصی در بدن ایجاد نمی کنند اما بہ مرور زمان بہ سرطان تبدیل می شوند. بنابراین تشخیص زودھنگام و برداشتن پولیپ ھا امری حیاتی در پیشگیری از این سرطان تلقی می شود کہ با این کار شانس درمان و معالجہ تا ۹۰ درصد افزایش می یابد.
وی افزود: سرطان رودہ بزرگ (کولون) در مراحل اولیہ بدون سر و صدا پیش می رود و ممکن است در مراحل پیشرفتہ علامت ایجاد کند کہ در این حالت کنترل و درمان آن مشکل تر خواھد بود. بنابراین زمان طلایی برای انجام غربالگری این بیماری مرحلہ قبل از پیدایش علایم است.
ملک زادہ خونریزی از مقعد، تغییر در عادات اجابت مزاج کہ بیش از ۶ ھفتہ مداومت داشتہ باشد، یبوست بعد از ۴۰ سالگی، درد شکم بہ طور مستمر، کاھش وزن بہ دلیل ناشناختہ در ھر سنی و کم خونی فقر آھن بہ دلیل ناشناختہ را از علایم سرطان رودہ بزرگ دانست.
وی ادامہ داد: سرطان رودہ بزرگ اختصاص بہ نژاد خاصی ندارد و تھدیدی برای سلامتی ھمہ نژاد ھا است و اگرچہ این بیماری در مردان شایع تر از زنان است اما مردان و زنان بہ میزان یکسانی در معرض خطر کولون ھستند.
رییس پژوھشکدہ بیماریهای گوارش و کبد گفت : سرطان رودہ بزرگ (کولون) دومین سرطان کشندہ و سومین سرطان شایع در جہان است.
اصلاح شیوہ زندگی در بیش از ۳۰ درصد بروز سرطان ھا پیشگیری می کند
ملک زادہ اظہار داشت : پرھیز از مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی، داشتن تحرک فیزیکی و داشتن تغذیہ سالم بہ پیشگیری از سرطان رودہ بزرگ کمک می کند.
وی افزود : افزایش مصرف سبزی و میوہ، بہ حداقل رساندن مصرف نمک، چربی، کاھش مصرف گوشت قرمز، مصرف کلسیم و…را نباید در وعدہ ھای غذایی فراموش کنیم.

کاھش مرگ ناشی از سرطان رودہ بزرگ با غربالگری

بهترین نشریه پزشکی و پیراپزشکی کشور
دکتر رضا ملک زاده

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟

چه بیمارانی برای جراحی آنتی‌رفلاکس انتخاب شوند؟ یک گروه چند رشته‌ای با حمایت «انجمن بین‌المللی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *