کشف ریشه ژنتیکی اثر دارونما

1
464

کشف ریشه ژنتیکی اثر دارونما  

نشریه پزشکان و تازه های دارویی

 

JAMA: مطالعه‌ای جدید در مورد اثرات دارونماها نشان می‌دهد ژنتیک فرد مصرف کننده نقش مهمی در میزان اثربخشی این مواد دارد. اثر دارونما یا Placebo Effect در لاتین به معنای «ممکن است راضی بشوم» است.

به تازگی گروهی از محققان از دانشگاه علوم پزشکی هاروارد با بررسی برخی از مطالعات پیشین به این نتیجه رسیدند که ژن‌ها در میزان اثربخشی دارونماها دخیل هستند. در این بررسی، رابطه بین میزان اثربخشی دارونماها و برخی جهش‌های ژنتیکی خاص که single nucleotide polymorphisms یا SNPs  خوانده می‌شود، مورد بررسی قرار گرفت. آنها موفق به شناسایی ۱۱ ژن شدند که در سیستم کنترل ۴ نوروترانسمیتر نقش دارند و تغییر یکی از حروف دی.ان.ای در آنها می‌توانست موجب تغییر میزان اثربخشی دارونما شود. چهار مورد از این ژن‌ها در سیستم تنظیم کننده دوپامین (هورمون مرتبط با پاداش)، پنج مورد در بخش مربوط به سروتونین (هورمون مرتبط با خُلق)، یکی در بخش تنظیم opioid و در آخر یکی هم در سیستم تنظیم endocannabinoid قرار داشت.

ژن‌هایی که تحت SNP قرار می‌گیرند و به اثردارونما مرتبط هستند، موجب رمزگشایی آنزیم‌هایی به نام catechol-O-methyltransferase و monoamine oxidase می‌شوند. هر دوی این آنزیم‌ها بخشی از سیستم دوپامین بوده و وظیفه مصرف دوپامین و در نتیجه تنظیم میزان آن را در بخش‌های مختلف بدن برعهده دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که نوع متفاوتی را از این دو ژن دارند، واکنش طبیعی متفاوتی به پدیده دارونما از خود نشان می‌دهند. همچنین با توجه به فراوانی تنوع در این دو نوع مختلف ژنی، می‌توان نتیجه گرفت پدیده دارونما واکنش‌های مختلفی را در افراد بسیار با هم متفاوت ایجاد می‌کند.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید