کنترل درد و نقش طب فیزیکی

0
578

از هرشش ایرانی یک نفر مبتلا به درد مزمن / کنترل درد و نقش طب فیزیکی

به گفته دکتر رییس السادات دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران در آستانه برگزاری بیست و سومین کنگره سراسری طب فیزیکی و توانبخشی ایران :از هر شش ایرانی یک نفر به درجاتی از درد مزمن مبتلاست.

دکتر رییس السادات گفت :پیشرفت‌ها در ارائه روش‌های کاهش درد ، هنوز حدود ده تا بیست درصد مردم دچار درجاتی از درد مزمن هستند که این آمار با توجه به افزایش امید به زندگی و جمعیت سالمند در کشور در حال بیشتر شدن است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود :همکاری های بین‌رشته‌ای و به کارگیری روش‌های مناسب فیزیکی و دارویی سبب کاهش موثر درد و بهبود کیفیت زندگی بیماران می شود.

وی در ادامه افزود: یکی از اهداف طب فیزیکی پیشگیری از مزمن شدن درد های حاد عصبی،  اسکلتی و عضلانی در دراز مدت است و این مهم با همکاری با آموزش صحیح بیماران و در برخی موارد کمک گرفتن از سایر رشته های پزشکی و پیراپزشکی از جمله متخصصین ارتوپدی، جراحی اعصاب، نورولوژی، روماتولوژی، درد، روانپزشکی، طب ورزشی و نیز همکاران روانشناس، فیزیوتراپیست، کاردرمانگر و کارشناسان ارتز و پروتز و پرستاری تسهیل می شود.

-دبیر انجمن طب فیزیکی در ادامه گفت : به دلیل ناشناخته بودن نام رشته در بین مردم و حتی برخی پزشکان، از بسیاری از توانمندی و قابلیت‌های تخصصی توانبخشی در مدیریت درد استفاده نشده است.درحالیکه طب فیزیکی با رویکرد چند جانبه‌گری قابلیت منحصر به فردی برای کاهش درد و مداخلات مربوط به آن دارد.

به گفته دکتر رییس السادات در بسیاری موارد الگو و راهنمایی بالینی بومی شده در رویکرد به دردهای مختلف وجود ندارد این مساله در کنار نبود پوشش بیمه‌ای مناسب برای انجام برخی مداخلات مربوط به کنترل درد سبب تجویزهای بعضا نا مناسب و یا تحمیل هزینه های قابل توجه برای مردم دردمند و خانواده هایشان می شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با افزایش روز افزون ورود متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی  به حیطه های کنترل درد و بهره‌مندی از روش‌های جدید درمانی همچون مدالیتی های فیزیکی جدید و به کارگیری تزریقات تحت هدایت تصویربرداری از جمله سونوگرافی  ارائه خدمات جامع به بیماران با دقت و کیفیت بیشتری انجام شود.

لازم به ذکر است بیست و سومین کنگره سراسری طب فیزیکی و توانبخشی ۱۱تا ۱۳دی در سالن همایشهای رازی برگزار خواهد شد.

از هرشش ایرانی یک نفر مبتلا به درد مزمن / کنترل درد و نقش طب فیزیکی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید