کنفراس پیشگیری ازدخانیات

0
172
کنفراس پیشگیری ازدخانیات

کنفراس پیشگیری از دخانیات

BBC Health: یافته‌های پژوهش جدیدی که در بریتانیا انجام شده و در آخرین کنفراس پیشگیری از دخانیات معرفی شد، نشان می‌دهد آسیبی که از جانب سیگارهای الکترونیک به بدن مصرف‌کنندگان می‌رسد، ۹۵ درصد کمتر از آسیب سیگارهای معمولی است و باید از آنها به عنوان ابزاری برای ترک سیگار بهره گرفت.

یکی از سازمان‌های تابعه دپارتمان بهداشت بریتانیا، روز چهارشنبه (۲۸ مرداد، ۱۹ اوت) نتایج پژوهشی را منتشر کرده که نشان می‌دهد ضرر سیگارهای الکترونیک که با اقبال عمومی گسترده‌ای هم در بسیاری از کشورها مواجه شده‌اند، بسیار کمتر از سیگارهای معمولی حاوی تنباکو است.

سیگارهای الکترونیک یا ای-سیگارها (E-cigarettes) عاری از تنباکو هستند و بخاری تولید می‌کنند که حاوی نیکوتین رقیق شده است. به رغم استقبال گسترده از گونه‌های مختلف سیگارهای الکترونیک در اقصی نقاط جهان، حرف و حدیث‌ها و شایعات بسیاری درباره مضرات آن منتشر شد و سازمان‌های فعال در امور بهداشت تاکنون نسبت به ترویج آن به عنوان جایگزینی کم‌ضررتر برای تنباکو تردیدهای جدی داشتند.

ضرر ناشی از این سیگارها تا ۹۵ درصد کمتر است

به گزارش خبرگزاری رویترز، پروفسور کوین فنتون، از موسسه بهداشت عمومی بریتانیا که مسئولیت اجرای این پژوهش را بر عهده داشته، می‌گوید: «سیگارهای الکترونیک کاملا عاری از خطر و ضرر نیستند، اما وقتی استفاده از آنها را با استعمال سیگارهای معمولی مقایسه می‌کنیم، شواهد نشان می‌دهد که ضرر ناشی از این سیگارها تا ۹۵ درصد کمتر است.»

بر اساس یافته‌های این پژوهش، با توجه به این‌که بسیاری از مواد شیمیایی موجود در سیگارهای حاوی تنباکو که عامل بیماری‌های گوناگون ناشی از استعمال سیگارند، در سیگارهای الکترونیک وجود ندارند، ضرر ناشی از استعمال آنها نیز به مراتب کمتر است.

گذشته از این، قرار گرفتن در معرض دود سیگارهای الکترونیک هم به همین اندازه (۹۵ درصد) کم‌ضررتر از قرار گرفتن در معرض دود سیگارهای معمولی (passive smoking) است.

ابزاری برای متوقف کردن استعمال سیگار

یافته‌های این پژوهش همچنین نتایج پژوهش دیگری را که هفته جاری از سوی دانشگاه کالیفرنیا منتشر شده بود، نقض می‌کند. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا گفته بودند نوجوانانی که سیگارهای الکترونیک را تجربه کرده‌اند، احتمال گرایش‌شان به سیگارهای معمولی دو برابر بیشتر از کسانی است که هرگز لب به سیگارهای الکترونیک نزده‌اند.

پژوهشگران بریتانیایی با انتقاد از کمپین‌های رسانه‌ای که در آنها سیگارهای الکترونیک مضرتر از سیگارهای معمولی معرفی شده‌اند، می‌گویند انتشار چنین محتوایی در رسانه‌ها فقط راه را برای گرایش بیشتر نوجوانان به سیگارهای معمولی هموار می‌کند.پروفسور ان مک‌نیل که در اجرای این پژوهش نقش مهمی داشته، می‌گوید: «شواهد نشان می‌دهد سیگار الکترونیک می‌تواند ابزاری برای متوقف کردن استعمال سیگار باشد و به نظر من سیگاری‌ها باید ای-سیگار را امتحان کنند و ای-سیگاری‌ها هم باید برای ترک کامل عادت به دود کردن اقدام کنند.»

سیگارهای الکترونیک، به رغم همه شایعات و ضدتبلیغ‌ها، حالا در بریتانیا و آمریکا به مهم‌ترین و محبوب‌ترین ابزار برای ترک سیگار تبدیل شده‌اند. این پژوهش نشان می‌دهد که تقریبا همه ۲/۶ میلیون نفری که در بریتانیا از سیگار الکترونیک استفاده می‌کنند، پیش‌تر سیگاری بوده‌اند و هدف اصلی‌شان از روی آوردن به آن ترک سیگار است.

فقط ۲ درصد از جوانان بریتانیایی مصرف‌کنندگان همیشگی سیگار الکترونیک‌اند.

کنفراس پیشگیری ازدخانیات

کنفراس پیشگیری دخانیات کنفراس پیشگیری دخانیات

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید