کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر 

0
507

کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر

کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر (AAIC)در شهر واشنگتن آمریکا برگزار شد. در این کنفرانس مهم، محققان و دانشمندان از سراسر دنیا گردهم آمدند چندین مقاله ارایه شده در این کنفرانس مهم از نظر می‌گذرد.
ترکیب دونپزیل و RVT-101
نتایج فاز ۲b یک کارآزمایی دو سو کور و کنترل شده، حاکی از آن است که افزودن یک آنتاگونیست قوی، یعنی گیرنده سروتونین ۵-HT6 با نام RVT-101، به درمان استاندارد مراقبت دمانس با دونپزیل (donepezil)، باعث بهبود پیامدهای شناختی در بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط می‌شود. براساس نتایج به دست آمده، شرکت دارویی سازنده امیدوار است تا سازمان غذا و داروی آمریکا این داروی ترکیبی را مورد تایید خود قرار دهد. در این مطالعه، ۶۸۴ بیمار که برای مدت حداقل ۶ ماه تحت درمان با دونپزیل بودند، وارد مطالعه شدند. این بیماران به‌طور مساوی به سه گروه دریافت کننده پلاسبو یا قرص‌های خوراکی RVT-101، ۱۵ یا ۳۵ میلی‌گرمی (علاوه بر دونپزیل) روزانه تقسیم شدند. این دارو مهارکننده گیرنده ۵-HT6 است که تقریبا به‌طور کامل در سیستم عصبی مرکزی لوکالیزه می‌شود. بلوک کردن این گیرنده، به‌طور غیر مستقیم آزاد شدن استیل‌کولین را در مغز افزایش می‌دهد. این افزایش استیل‌کولین، یکی از عوامل شناخته شده بهبود قوای شناختی و عملکردی بیمار مبتلا به آلزایمر است. در حالی که دونپزیل شکسته شدن استیل‌کولین را بلوک می‌کند، داروی جدید هم عملکرد خود را با افزایش ترشح و آزاد شدن استیل‌کولین اعمال می‌کند. این دو دارو، دست در دست هم، باعث افزایش غلظت استیل‌کولین در مغز بیمار می‌شوند. هرچند RVT-101 خود به تنهایی شناخت را تا درجاتی بهبود می‌دهد، نباید برای این منظور به تنهایی تجویز شود. بلکه همیشه باید همراه با دونپزیل باشد. آنچه در این مطالعه مهم و منحصربه‌فرد است، آنکه مطالعه ۴۸ هفته به طول انجامید و یافته‌های آن از اهمیت و درستی بالایی برخوردار است، به طوریکه اثرات درمان در تمام ۴۸ هفته نیز ثابت و پایدار باقی ماند. تفاوت قابل توجهی میان گروه‌های درمانی و کنترل از نظر بروز عوارض جانبی دیده نشد. همچنین هیچ عارضه جانبی جدی هم گزارش نشد.
سولانزوماب موثر است
نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که اثرات بالقوه تعدیل کننده بیماری به دست آمده از داروی آنتی‌آمیلوئید سولانزوماب (solanezumab)، ساخت شرکت داروسازی Eli Lilly and Company، در بهبود عملکرد شناختی بیماران مبتلا به آلزایمر قابل توجه است، خصوصا آنکه اگر در ابتدای شروع بیماری برای بیمار تجویز شود. به عبارت دیگر، اگر برخلاف آنکه سولانزوماب در انتهای دوره بیماری تجویز شود، در همان ابتدای تشخیص بیماری به بیمار داده شود، اثرات درمانی پایداری را برای بیمار به همراه دارد، حتی اگر درمان بیمار با تاخیر آغاز شود. در این مطالعه، با عنوان EXPEDITION 1 و EXPEDITION 2، بیماران مبتلا به آلزایمر متوسط تحت درمان با پلاسبو یا سولانزوماب، ۴۰۰ میلی‌گرم، اینفیوژن داخل وریدی، هر ۴ هفته یک بار و به مدت ۱۸ ماه، قرار گرفتند. در نهایت، مشخص شد بیماران تحت درمان با سولانزوماب به‌طور قابل توجهی شاهد بهبود در عملکرد شناختی خود بوده‌اند.
از تنهایی تا تماشای زیاد تلویزیون
محققان در مطالعات خود به شناسایی عوامل خطر جالب و قابل توجهی در کاهش قوای شناختی دست یافته‌اند: از بی‌تحرکی زیاد و تماشای زیاد تلویزیون در بزرگسالان جوان تا تنهایی در افراد مسن. آنها عنوان می‌کنند که نداشتن تحرک فیزیکی پایدار از همان ابتدای جوانی، احتمال ابتلا به نقص قوای شناختی را در اواخر دوره زندگی دو برابر می‌کند. از سوی دیگر، تماشای زیاد تلویزیون هم با بدتر شدن عملکرد شناختی در اواسط دوره زندگی مرتبط است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید