گزارش بالینی؛نوزاد ۶  ماهه با تب و بی‌قراری

0
858
Baby fever

گزارش بالینی؛نوزاد ۶  ماهه با تب و بی‌قراری،شیرخوار ۶ ماهه، که با تب و بی‌قراری از ۴ روز قبل از مراجعه به اورژانس مراجعه کرده است.

تب بیمار ۳۸ درجه بوده است، رینوره نداشته، ۱ نوبت استفراغ حاوی شیر در روز اول بیماری داشته، اسهال نداشته، روز مراجعه همراه با گریه‌ی شدید حدود ۱۰ دقیقه لرزش دست مشکوک به تشنج داشته، اما UWG و خروج کف از دهان و کاهش سطح هوشیاری نداشته است.

سابقه‌ی کولیک شیرخوارگی شدید داشته، فرزند دوم خانواده بوده، یک نوبت بستری در نوزادی به دلیل ایکتر به مدت ۲ روز داشته است.

‏• DH: قطره‌ی ویتامین آ+ د /قطره‌ی colicEZ

  • سابقه‌ی حساسیت به دارو یا غذا نداشته

‏• FH:والدین منسوب،FC در خاله‌ی بیمار

‏• V/S: T:38 /RR:48  /PR :118

  • سایر معاینات: ill بوده، توکسیک نبوده،معاینه‌ی ته حلق نرمال بوده،لنفادنوپاتی نداشته،معاینه‌ی TM نرمال بوده، دیسترس تنفسی نداشته،سایر معاینات نرمال بوده است.

‏• DD: به دلیل تب و بی‌قراری شدید مننژیت و UTI و به دلیل حرکات مشکوک حین گریه کردن شک به FC وجود دارد.

  • در آزمایش‌ها

WBC: 7/2 N:58 L:36

Hb:10/6     plt:257    ESR:26  CRP:145

Ca:9/1  BS:114     Mg:2/3    P:4/3   Na:135

K:5

CSF:glu:82   /   Pr:56 /WBC:1(lymph)

RBC:4800 /bacteria: negative

UA:pr:+ /nitrit+ /WBC:many+clump/RBC:4-6

bacteria: many /leuckocyte estrase: +

نمونه‌ی ادرار با بگ بوده و شیرخوار ختنه شده بوده است.

به دلیل تصمیم‌گیری جهت تجویز آنتی بیوتیک شیرخوار LP شده ،با توجه به جواب LP نرمال آنتی‌بیوتیک نسل سه برای بیمار گذاشته‌شده، که با توجه به مطرح‌شدن UTI، سفتریاکسون با دوز ۷۵ میلی‌گرم پر کیلو تجویزشده است.

توضیحات رزیدنت ارشد:

برای این شیرخوار درخواست سونوگرافی شده است، در این شیرخوار ۲-۴ هفته‌ی بعد باید VCUG انجام شود.

استاد نفرولوژی:

در قدم اول ما بیمار را UTI در نظر می‌گیریم، بهتر بود قبل از زدن مارک UTI، وقتی بیمار پیوری دارد یک نمونه با کاتتر گرفته و ارسال شود. بیمار تب‌دار است پس درمان پیلونفریت باید بگیرد.

حتماً سونوگرافی بشود که عارضه مثل آبسه نداده باشد و نیاز به مداخله‌ی جراحی نداشته باشد. معمولاً در این سن VCUG انجام می‌شود، به‌خصوص اگر جواب کشت ادرار مثبت باشد.

در مورد تشخیص UTI: بر اساس کشت مثبت است، در کودکی که toilet trained نیست با کاتتر یا سوپراپوبیک نمونه‌گیری انجام می‌شود و WBC بیشتر از ۵۰۰۰۰ مثبت تلقی می‌شود. در کودکی که toilet trained است نمونه‌ی midstream ارزش دارد.

نکات نلسون:

عفونت مجاری ادراری در ۱-۳٪ دختران و ۱٪ از پسران رخ می‌دهد. در سال اول زندگی در پسرها شایع‌تر و بعد از سن ۱-۲ سالگی در دخترها شایع‌تر است. در دختران معمولاً اولین #UTI تا سن ۵ سالگی رخ می‌دهد و پیک آن در شیرخوارگی و toilet training است.

به‌طور عمده توسط باکتری‌های کولون ایجاد می‌شود، در دختران علت ۷۵ تا ۹۰٪ تمام عفونت‌ها E.coli است. و به دنبال آن‌گونه‌های کلبسیلا و پروتئوس قرار دارند.

باوجوداینکه E.coli شایع‌ترین ارگانیسم در بین پسرها است بعضی از مطالعات گزارش داده‌اند که در پسران بالای یک سال شیوع پروتئوس مانند E.coli است.

‏-UTI به‌عنوان فاکتور خطر برای ایجاد نارسایی کلیه یا ESRD در کودکان در نظر گرفته می‌شود.

۳ فرم اصلی UTI عبارت‌اند از #پیلونفریت، #سیستیت و #باکتریوری بدون علامت.

پیلونفریت بالینی با یک یا تمام علائم زیر مشخص می‌شود: تب، احساس ناخوشی، تهوع، استفراغ، و گاهی اسهال، تب ممکن است تنها علامت باشد.

نوزادان می‌توانند علائم غیراختصاصی مانند بی‌اشتهایی، تحریک‌پذیری، ایکتر یا کاهش وزن را نشان دهند.

پیلونفریت شایع‌ترین عفونت باکتریال جدی در شیرخواران کمتر از ۲۴ ماهه‌ای است که تب بدون کانون دارند.

درگیری پارانشیم کلیه پیلونفریت حاد نامیده می‌شود.

بیشتر عفونت‌های مجاری ادراری عفونت‌های بالارونده هستند و به‌ندرت عفونت کلیوی توسط انتشار هماتوژن ایجاد می‌شود. اگر باکتری از مثانه به کلیه برسد می‌تواند سبب پیلونفریت حاد شود.

یک کشت ادرار برای تشخیص قطعی و درمان ضروری است، در کودکانی که کنترل ادرار دارند نمونه‌ی midstream کافی است، در شیرخوار ۲ تا ۲۴ ماهه که کنترل ادرار ندارد نمونه با کاتتر یا سوپراپوبیک گرفته می‌شود.

نیتریت و لکوسیت استراز معمولاً در ادرار عفونی مثبت هستند.

اگر کشت ادرار بیش از ۵۰۰۰۰ کلونی از یک پاتوژن منفرد را نشان دهد و یا اگر ۱۰۰۰۰ کلونی وجود داشته باشد و کودک علامتدار است به‌عنوان UTI در نظر گرفته می‌شود.

در عفونت‌های تب‌دار حاد که مطرح کننده‌ی پیلونفریت هستند، درمان ۱۰-۱۴ روزه با آنتی‌بیوتیک‌های وسیع الطیف که می‌توانند به سطح بافتی قابل‌توجهی برسند ارجحیت دارد. درمان وریدی با سفتریاکسون یا سفوتاکسیم یا آمپی سیلین با یک آمینوگلیکوزید مانند جنتامایسین ارجحیت دارد.

در کودکان اولین اپیزود پیلونفریت در یک مجرای ادراری طبیعی و بدون هیچ‌گونه شواهدی از ریفلاکس، نیازی به پروفیلاکسی آنتی‌بیوتیکی جهت پیشگیری از عود یا اسکار کلیه نیست.

تهیه و تنظیم: دکتر ریحانه علی پور رفیع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید